Vėdinimas dažniausiai reikalingas tam, kad užsistovėjusio oro (iš patalpų) masė būtų pakeista šviežiu oru (iš lauko). Tačiau ši iš pažiūros paprasta veikla slepia daugybę niuansų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį renkantis tinkamą sistemą. Ne visada užtenka pakeisti tam tikrą lauko oro kiekį ir dalį jo išleisti į lauką. Taip pat labai svarbu jį išvalyti nuo nešvarumų, kenksmingų mikroorganizmų ir dulkių dalelių. Ką dar verta žinoti prieš įrengiant vėdinimo sistemą?
Kas yra vėdinimas?
Kiekvienas žmogus intuityviai įsivaizduoja, kas yra vėdinimas, tačiau šią sąvoką galima apibrėžti ir paprastai. Tai būdas, kuriuo namuose esantis užsistovėjęs oras (susidaręs dėl tokių veiksnių kaip tarša, drėgmė, temperatūra ir t. t.) keičiamas į šviežią lauko orą. Ši procedūra gali būti atliekama natūraliai, veikiant sienose esančioms vėdinimo grotelėms, arba mechaniškai, naudojant papildomas specialias sistemas.
Kada ir kur verta įrengti ventiliaciją?
Paprastai mechaninis vėdinimas turi užtikrinti oro apykaitą ten, kur natūralus (gravitacinis) vėdinimas yra nepakankamas. Ją įrengti dažnai nusprendžia privačių namų, kuriuose yra drėgmės perteklius ir ant sienų atsiranda grybelis, savininkai.
Kadangi šiuolaikinės pastatų sistemos remiasi didesniu pastatų sandarumu, papildomos vėdinimo sistemos vis dažniau naudojamos ir naujai statomuose pastatuose. Į tai atsižvelgiama net vienbučių ir daugiabučių namų statybos projektuose. Be to, tokio tipo vėdinimas būtinas patalpose, kuriose nėra kamino, o sienoje įrengtos tik vėdinimo grotelės.
Ką apima vėdinimo sistemos įrengimas?
Ventiliacija gali būti įrengta bet kuriame name ar kitame pastate tik parengus tinkamą projektą. Jis kuriamas remiantis namo planu. Mechaninio vėdinimo, kuris įrengiamas vienbučiame pastate, schemoje turėtų būti atsižvelgta į tokius elementus, kaip, pvz:
- vėdinimo kanalų skaičių ir jų skersmenis;
- reikalingų įsiurbimo ir ištraukimo komponentų tipą ir skaičių;
- vėdinimo kanalų išdėstymą;
- ventiliacijos įrenginio parametrų ir vietos parinkimas;
- naudojamos įrangos techninių parametrų aprašymas;
- įrengtos ventiliacijos veikimo metodo ir principo paaiškinimas;
- reikalingo oro srauto kiekio ir greičio skaičiavimai.
Geriausia, jei tokį projektą vykdo įmonė, kuriai tokių sistemų įrengimas nėra svetimas.
Kas lemia gerą mechaninę ventiliaciją?
- patalpų oro kokybės gerinimas,
- rūpinimasis sveikata: blogai vėdinamuose namuose oras yra prastesnis, jame trūksta deguonies ir yra anglies dioksido perteklius,
- gravitacinio vėdinimo palaikymas: mechaninės vėdinimo sistemos veikia kontroliuojamai, pašalindamos perteklinę drėgmę, teršalus ir kt.