Buhalterinė apskaita – tai labai plačios apimties sąvoka. Oficialiai tai galima pavadinti sistema, kuri apibendrina operacijas, susietas su pinigas, jas registruoja ir apibendrina. Ši apskaita skirta pateikti informaciją apie finansinę įmonės būklę tiems, kam to reikia.
Kada reikia į pagalbą pasitelkti buhalterinės apskaitos profesionalus?
Mažesnių verslo įmonių vadovai patys su buhalterine apskaita susitvarko patys, bet didesnės įmonės samdosi buhalterius arba šios srities paslaugomis užsiimančias įmones. Be to, buhalterinė apskaita įmonių vadovams pasitarnauja ir kaip priemonė, padedanti susipažinti su esamais įmonės pasiekimai, perspėjanti apie galimus finansinius pavojus. Tuo tarpu kasdieniniame paprastų žmonių, kurie neužsiima verslu, gyvenime buhalterinė apskaita tarsi ir nebūtina, tačiau ir nepakenktų, kai konkretus asmuo imtųsi savarankiškai įvertinti esamas savo išlaidas ir pajamas.
Kokias paslaugas gali pasiūlyti buhalterinės apskaitos įmonės?
Kai verslo įmonei pačiai tampa sudėtinga tvarkytis su buhalterine apskaita, tada į pagalbą gali ateiti šio tipo paslaugas teikiančios buhalterinės apskaitos įmonės. Jose dirbantys savo darbą puikiai išmanantys specialistai už nedidelį mokestį imasi buhalterinės apskaitos darbo. Įvertinus laiko ir pinigų sąnaudas, paaiškėja, jog samdytis tokią įmonę yra pigiau nei įsteigti buhalterio etatą arba vadovui imtis tvarkyti buhalterinius reikalus pačiam.
Ką apie įmonės būklę parodo atlikti buhalterinės apskaitos duomenys?
Buhalterinė apskaita besąlygiškai parodo tikrąją įmonės finansinę situaciją, jos gaunamą pelną, patiriamas išlaidas ir kt. Iš gaunamos buhalterinės informacijos puikiai galima susidaryti nuomonę, ar įmonė yra perspektyvi, ar artėjanti prie bankroto, koks įsipareigojimų rodiklių lygis. Jeigu kas nors svarsto, ar verta investuoti į pasirinktos įmonės veiklą, jam apsispręsti padės tiksli buhalterinės apskaitos pateikta informacija.
Ką reikia vadovui žinoti, kai jo įmonei tenka keisti įstatus?
Įstatų keitimas būna reikalingas tada, kai kyla būtinybė pakeisti esamos įmonės valdymo struktūrą. Šios procedūros metu keičiami juridinio asmens steigimo metu sudaryti ankstesni įstatai. Visais įstatų keitimo atvejais nominali akcijos vertė ir įstatinio kapitalo dydis privalo būti pateikti eurais. Ruošiant naujus įstatus irgi neįmanoma išsiversti be buhalterinės apskaitos profesionalų pagalbos.