Bonsai medeliai atsirado Kinijoje, išpopuliarėjo Japonijoje, o dabar yra trokštami visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą. Įprastai jie simbolizuoja paprastumą, minimalizmą bei harmoniją. Visgi, nors bonsai medeliais grožisi dažnas žmogus, jų auginimas ir priežiūra nėra tokie jau paprasti, todėl tinka ne kiekvienam. Taigi, jeigu svarstote apie augalo įsigijimą, skaitykite straipsnį toliau. Aptarsime esminius aspektus, kuriuos BŪTINA žinoti norintiems auginti bonsai medelius.
Medelio pirkimas
Jeigu svarstote įsigyti bonsai medelį, pirmiausia svarbu nuspręsti kur jį pirksite. Tai gali būti sodo prekių arba gėlių parduotuvės, įvairios mugės, internetinė prekyba. Be to, svarbu pasidomėti konkrečiu medelio tipu. Kai kuriuos iš jų geriausia auginti lauke, kitus – viduje. Medeliams galima pasirinkti pušis, ąžuolus, kadagius, klevus, sakuras ir panašiai. Taigi, belieka apsispręsti dėl Jums tinkamo varianto.
Auginimo vieta
Auginimo vieta priklauso nuo pasirinkto medelio tipo. Taigi, pirmiausia atsižvelkite į tai, kur norite auginti bonsai – namuose ar lauke. Įprastai medeliams reikia šviesos, todėl pirmuoju atveju šį galima pastatyti prie lango. Kita vertus, kai kuriems augalams nepatinka tiesioginiai saulės spinduliai. Taigi, svarbu atsižvelgti į konkretaus medelio poreikius. Visgi, jeigu bonsai auginsite lauke, reikia parinkti tinkamą dirvožemio vietą. Dirva turi būti pakankamai laidi vandeniui, kad šaknys nepūtų. Kita vertus, ši taip pat privalo vandenį ir sugerti, mat tai padės sudrėkinti medelį.
Medelių priežiūra
Svarstantiems įsigyti bonsai medelį labai svarbu pasidomėti visais priežiūros ypatumais. Vienas iš esminių aspektų yra tai, kad augalu reikia rūpintis NUOLAT. Taigi svarbu įvertinti savo galimybes tinkamai šį prižiūrėti. Kambariniams medeliams įprastai reikia didelės drėgmės, todėl svarbu juos laistyti kasdien. Kita vertus, bonsai taip pat galima pastatyti ant drėkinančio padėklo. Svarbu nepamiršti, jog tiek namuose, tiek lauke augančius medelius reikės tręšti, genėti ir persodinti.
Bonsai persodinimas
Tiek auginant, tiek persodinant medelius svarbu atsižvelgti į tinkamo vazono pasirinkimą. Jų gausu tikrai įvairių. Bonsai vazonai turi atitikti medelių dydį. Visgi, net pasirinkus itin kokybišką variantą, augalą vis tiek turėsite persodinti. Šio žingsnio dažnumas priklauso nuo medžio rūšies. Kai kuriuos iš jų reikia persodinti kas 2, kitus – kas 3 arba 5 metus. Svarbu atsižvelgti į tai ar šaknys dar neužėmė viso vazono tūrio.
Medelių genėjimas
Medelių genėjimas yra vienas iš svarbiausių bonsai priežiūros aspektų. Ši procedūra gali būti skirstoma į 4 skirtingus tipus. Vienas iš jų – tai palaikomasis genėjimas. Įprastai rekomenduojama tai daryti 2–4 kartus per metus. Palaikomasis genėjimas skatina medelį tolygiau paskirstyti augimą. Visgi, egzistuoja ir kitas šios procedūros tipas – struktūrinis. Tokį genėjimą rekomenduojama atlikti kartą per metus. Geriausias metas tai padaryti yra ankstyvas pavasaris arba vėlyvas ruduo. Dar vienas procedūros tipas yra šaknų genėjimas. Įprastai to prireikia persodinant medį. Kita vertus, egzistuoja ir lapų genėjimas, kurį geriausia atlikti vasaros metu. Tačiau šis netinka silpniems arba dar tik augantiems medeliams.
Formavimo ypatumai
Bonsai formavimas gali būti skirtingas. Dažniausiai pasirenkamas lankstymas su viela. Ja įprastai apvyniojamos medžio šakos, o tai padeda pakeisti šių poziciją pagal savo norus. Dar viena formavimo technika yra negyvos medienos sukūrimas. Kita vertus, įprastai ši labiau tinka medelių auginime pažengusiems asmenims. Skiepijimas yra dar viena technika, kuri gali padėti naujas šakeles priauginti konkrečioje vietoje. Visgi, tai ganėtinai sudėtingas procesas, todėl įprastai taip pat labiau tinka pažengusiems.