Aurelija SERVIENĖ
Meškutės
Sutvarkyta Masčio ežero pakrantė tapo ne tik telšiškių, bet ir daugelio turistų traukos objektu. Žmonės čia vaikštinėja, žaidžia, sportuoja, grožisi gamta, aktyviai leidžia laisvalaikį.
Visi ypač pamėgo prieš keletą metų ant Masčio ežero tiltukų turėklų „apsigyvenusias“ meškutes. Tai – Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto buvusio studento Simono Grigučio darbas. Idėją jam padiktavo architektas profesorius Algirdas Žebrauskas.
Žmonės meškutes skaičiuoja, jomis grožisi, glosto, įamžina nuotraukose. Jos vilioja ir jaunavedžius. Ne viena pora šalia jų jau prisegė savo spyneles kaip amžinos meilės ir ištikimybės simbolį. Jaunieji stengiasi spyneles kabinti kuo arčiau meškučių arba net ant jų! Gaila, bet daugėjančios spynelės baigia užgožti ir paslėpti visų taip mylimas meškutes…
Bijūnas
„Pas mus kol kas situacija dar nėra tragiška. Tai bet kokiu atveju geriau, negu turto niokojimas. Galėtume ir turime teisę jaunavedžių spyneles nupjaustyti, tačiau taip drastiškai pasielgti tiesiog būtų negražu“, – sakė Telšių miesto seniūnijos seniūnas Kazys Lečkauskas.
Seniūnas bando ieškoti alternatyvos. Svarstoma galimybė Masčio ežero pakrantėje, prie fontano, parinkti gražią vietą ir pastatyti simbolinį bijūną, ant kurio jaunavedžiai ir galėtų kabinti savo spyneles.
Laimės medis
Spynelių kabinimui ant Masčio ežero tiltelių, o ypač šalia meškučių, nepritaria ir Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto Dizaino katedros vedėjas, architektas Algirdas Žebrauskas. Jo nuomone, būtina rasti būdų šiai problemai išspręsti. Taip mėgstamoje jaunavedžių vietoje, šalia fontano, jis siūlo pastatyti Laimės medį, kuris turėtų būti didelis ir būtinai kalvio darbo. Būtų galima rasti rėmėjų, o darbams iniciatyvos galėtų imtis tautodailininkai. Tada reikėtų visas spyneles nuo tiltelių gražiai nuimti ir garbingai sukabinti į medį.
Spynelių kabinimą ant tiltelių architektas sulygino su kadaise Rainių miškelyje pradėtais savavališkai statyti kryžiais, o prie Rainių koplyčios atvežamais akmenimis. Bet laikui bėgant viskas buvo gražiai sutvarkyta ir žmonės susiprato. Iniciatyva, pasak profesoriaus, yra labai gerai, tačiau reikia viską daryti tinkamai apgalvojus.
Labai teisingai.
Nors ir suprantu tą jaunavedžių saldumą nuo meilės pertekliaus, bet šitaip elgtis mažų mažiausiai negražu ir yra negerbimas savo miesto ir jo menininkų. Tai tas pats, kas kabint spynas ant geležinio vilko, ar kito svarbaus paminklo. Meno teršimas.
Kabinti reikia ten, kur negadinami miesto simboliai. Negražu.
Manau, seniūnas turėtų duoti nurodymą nukarpyti visas tas kvailas spyneles. Kai jaunimėlis žinos, jog kartą per mėnesį visos spynelės nuo Telšių tiltelių nukarpomos ir išvežamos kaip šiukšlės, labai greit nustos tais niekais užsiiminėti.
Tos spynos – absoliutus kičas, beskonybė…