Lapkričio 26 dieną Telšiuose svečiavosi vyriausioji LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Lina Antanavičienė. Vizito tikslas – Prezidentės inicijuota nacionalinė socialinio saugumo kampanija „Už saugią Lietuvą“. Ta proga L. Antanavičienė dalyvavo ir Spalvoto meduolio dienos šventėje, bendravo su telšiškiais.
„Telšių ŽINIOS“ su viešnia kalbėjosi apie socialinio saugumo kampaniją, naująjį LR Seimą ir Vyriausybę, regionų politiką bei žemaitiškumo puoselėjimą.
Aurelija SERVIENĖ
Malonu svečiuotis Telšiuose
Pasak L. Antanavičienės, kampanija „Už saugią Lietuvą“ dažnai važinėja po visą šalį, lanko savivaldybes. Vienus išvažiavimus jie patys inicijuoja, kitur yra kviečiami. „Šiandien tas atvejis, kai mus į Telšius pasikvietė. Džiugu, jog kartu galėjome dalyvauti Spalvoto meduolio dienoje. O man, beje, į Telšius visada yra džiugu sugrįžti. Jau 26-erius metus aš gyvenu su tikru žemaičiu. Mano vyras – grynas telšiškis, tad viešnagė Telšiuose man labai maloni ne tik iš darbinės, bet ir iš asmeninės pusės. O aš pati kilusi iš Ukmergės“, – pasakojo viešnia.
Apie kampaniją „Už saugią Lietuvą“
Kampanija „Už saugią Lietuvą“ – nevienadienis sumanymas ar greitai šovusi mintis. „Visi mes matome, kokia situacija yra Lietuvoje. Žmonės čia nesijaučia saugūs, tai rodo labai liūdni faktai: mes – daugiausiai gerianti tauta Europoje, didžiausias savižudybių skaičius, socialinės rizikos šeimose auga beveik 20 tūkst. vaikų, po 26-erių Nepriklausomybės metų mes vis dar tebeturime per 3 tūkst. vaikų, gyvenančių globos įstaigose, smurtas artimoje aplinkoje ir kt.“, – kalbėjo pašnekovė.
L. Antanavičienė akcentavo, jog būtina visiems pradėti dirbti išvien: „Kiekvienas turime suvokti ir prisijungti. Kiek yra daug žmonių, verslų, nevyriausybinių organizacijų, tačiau kiekvienas kažkaip ariame savo vagelę ir nesižvalgome. Labai svarbu tas problemas visiems pamatyti kaip bendras.“
Kaip pavyzdį Prezidentės patarėja pateikė smurtą šeimoje. „Jei neįsijungs mokykla, mokytojai, kurie kasdien mato tuos vaikus, jei vaikas atvedamas pas gydytoją – ir jie nepastebės ar kiti specialistai neatkreips dėmesio, kad kažkas su tuo vaiku yra negerai… Jei socialinis darbuotojas mato pavojų, taip pat policija turėtų padėti. Reikėtų pergalvoti, kaip suburti visas šias institucijas dirbti dėl vieno bendro tikslo“, – pažymėjo viešnia.
Dar vienas didelis tikslas – suburti savivaldą, kuri, L. Antanavičienės teigimu, turi labai daug laisvių ir teisių, nes tai yra jai skirta funkcija. „Ką mes pastebėjome pradėję dirbti su šia kampanija? Kad yra labai didžiuliai skirtumai tarp savivaldybių, nors problemos vienodos visoje Lietuvoje. Visos savivaldybės turi vienodus įstatymus, tas pačias situacijas ir finansavimą, tačiau vienos daro labai daug gražių dalykų, o kitos sėdi ir laukia“, – tvirtino moteris.
Prezidentės patarėjos nuomone, puiku, jog šiais metais Telšių rajono savivaldybė rado lėšų dar dviem papildomiems socialinio darbuotojo etatams įsteigti, aktyviai rūpinasi laikinųjų globėjų, kuriuos nėra taip paprasta surasti, paieška. „Jei mes tik sėdėsime ir lauksime, kol pagaliau visuomenė subręs ir suvoks, tai mes dar 30 metų ir bręsime. Taip negalima, juolab kad turime tiek gerų pavyzdžių aplink“, – sakė ji.
Labai svarbu visiems dalintis gerąja patirtimi, problemų sprendimo būdais, svarbu viešinti informaciją. Tad kampanijos „Už saugią Lietuvą“ tikslas – tuos geruosius pavyzdžius ir viešinti, kad žmonės vieni iš kitų mokytųsi ir perimtų praktiką.
Žmonės gerus darbus dažniausiai daro tyliai, tačiau labai svarbu tai pastebėti. „Jei darote gerą darbą, nebijokite to pasakyti, nes kitam žmogui to pavyzdžio labai reikia. Gal juo paseks ir kiti“, – ragino moteris.
Meduolio diena
Kampanija „Už saugią Lietuvą“ turi daug partnerių, šiais metais jų gretas papildė ir Spalvoto meduolio diena. Ši akcija šiemet pirmą kartą prisijungė prie kampanijos.
L. Antanavičienė džiaugėsi, jog 2008 m. vienoje šeimoje gimusi idėja – spalvinti meduolius – taip pakeitė situaciją. Šiais metais meduolius jau spalvino 15 Lietuvos miestų – 40 kepyklėlių!
Tautos sprendimas
Paklausta, kaip Prezidentūra vertina naująjį LR Seimą ir Vyriausybę, Prezidentės patarėja pradėjo nuo to, kad toks yra tautos, kuri pribrendo tam tikriems pokyčiams, sprendimas: „Tauta norėjo naujų politikų veidų, kurie yra arčiau paprasto žmogaus. Šiandien turime daug naujų veidų, dalis jų galbūt net nebuvę didžiojoje politikoje, tačiau apie 40 iš jų ateina iš savivaldos, žinantys rajonų problematiką, regionuose gyvenančių žmonių bėdas. Todėl šita nauja Vyriausybė ir Seimas turi šansą vesti Lietuvą nauja, kitokia kryptimi, galbūt labiau atliepiančia paprastą rinkėją.“
Dėmesys regionams
Situaciją dėl regionų atskirties nuo didžiųjų Lietuvos miestų Prezidentės patarėja aiškina faktu, kad didžiosios investicijos ateina į didžiuosius šalies miestus, ir greičiausiai, jos nuomone, tai nėra vien tik Lietuvos problema. Tokios tendencijos dabar vyrauja pasaulyje. Kaip ir kampanijoje „Už saugią Lietuvą“ būtų galima teigti, kad taip vyksta ir nieko jau čia nebepadarysime, bet galima visa tai matyti ir veikti.
L. Antanavičienės įsitikinimu, žmogus, gyvenantis regione, turi turėti darbą, be darbo jis saugus nebus. Todėl svarbiausias dalykas – darbo vietų kūrimas. „Be ateinančio kapitalo, be veiklos mes nieko nepakeisime. Labai svarbus darbo vietų kūrimas, darželių prieinamumas, kokybiškas vaikų mokymas, kokybiškas kultūrinis gyvenimas ir kt.“, – vardijo viešnia.
Situacija, pasak moters, tokia: didžiuosiuose miestuose trūksta darbo rankų, o regionuose – daug bedarbių. Žmonės svarsto, kur jiems naudingiau. Važiuotų dirbti į didmiesčius, bet jie dažnai renkasi užsienio šalis. Todėl vienas iš naujos Vyriausybės prioritetų turėtų būti dėmesys regionams.
Apie žemaitiškumą
L. Antanavičienė sveikino ir gyrė Telšius už savo tradicijų bei žemaitiškumo puoselėjimą.
„Esu beveik pusiau žemaitė. Man geriausias pavyzdys, įrodantis, kaip žemaičiai myli ir puoselėja savo žemaitiškumą, – žemaičio pasas. Aš nesu girdėjusi apie dzūko arba aukštaičio pasą, bet apie žemaičio pasą turbūt visi jau yra girdėję. Ir tai yra labai žavu“, – džiaugėsi pašnekovė.
Moteris sakė, kad prieš keletą metų lyg ir buvo gėdijamasi kalbėti tarmiškai, tai dabar toks dalykas yra labai žavus.
Prezidentės patarėja neslėpė susižavėjimo puoselėjamu tautiškumu, ypač kai visi pasipuošia tautiniais kostiumais. „Aš jau taip pat siuvuosi asmeninį tautinį kostiumą, kuriuo planuoju pasipuošti Liepos 6 dieną. Pamenu, kai ėjau tartis dėl kostiumo, mane patikino, kad žemaitiški tautiniai rūbai patys gražiausi, bet, supraskite, aš negalėjau išduoti gimtojo krašto – teko siūtis aukštaitišką“, – šmaikštavo viešnia.