Pilna salė žiūrovų, puikūs vietinių kolektyvų, simfoninio orkestro ir net oro akrobatės pasirodymai – taip įspūdingai Plateliai ir Valstybės atkūrimo dieną paminėjo, ir pasiskelbė nuo šiol tampantys Lietuvos mažąja kultūros sostine. Džiugu, kad titulas, kuris kasmet turėtų keliauti vis į kitą Telšių apskrities miestelį, Plungės rajono nepalieka: mažosiomis kultūros sostinėmis jau buvo Žemaičių Kalvarija, Kuliai, Žlibinai, pernai – Alsėdžiai, o šiemet – Plateliai. Tai, ko gero, reiškia viena – kultūros srityje esame pranašesni už kaimynus.
Lina LIŪNIENĖ
Sveikinimai
KASP Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės 303-iosios Plungės ir Rietavo pėstininkų kuopos kariams įnešus vėliavas ir sugiedojus „Tautišką giesmę“, pirmasis, kaip ir priklauso, susirinkusiuosius pasveikino šeimininkas – Platelių seniūnas Robertas Šimkus: „Pagaliau! Pagaliau tas Lietuvos mažosios kultūros sostinės simbolis – gaidelis – nutūpė Plateliuose. Kai sužinojome, kad tapome kultūros sostine, mūsų daug kas klausė: kaip jaučiamės, ar nebijome darbų naštos ir atsakomybės. Žinot, jausmas toks, lyg ruoštumeisi į kelionę, dėl kurios nesi visiškai tikras: kai nežinai, kaip viskas bus, abejoji, ar visus daiktus pasiėmei, kelis kartus tikrini, ar turi pasą, bilietus, vis žiūri į piniginę – ar užteks pinigų. Bet ateina diena, kai ta kelionė prasideda – tu sėdi, tarkim, lėktuve ir supranti, kad kelio atgal nebus, o išlipimo stotelė – po metų. Bet pažiūri į kairę, į dešinę ir pamatai, kad tame lėktuve – daug nuostabių, darbščių, atsidavusių, kūrybingų, energingų žmonių. Ir supranti, kad viskas bus gerai. Taigi šiandien sveikinu Lietuvą su 105-uoju gimtadieniu ir Platelius – su tikrai pelnytu titulu.“
Mažąja kultūros sostine tapusius Platelius pasveikino ir rajono valdžios vyrai – Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis ir Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas. „Džiugu, kad simbolinis kultūros sostinės gaidelis atskrido į Platelius, o dar džiugiau, kad jis vis skraido po mūsų rajoną: Plateliai – jau penktasis miestelis, tampantis mažąja kultūros sostine. Lietuvoje nėra kitos tokios savivaldybės, kuri turėtų tiek kultūros sostinių“, – kalbėjo meras.
Gražių linkėjimų negailėjo ir M. Kaunas: „Kokiame Paryžiuje Plateliai gal ir būtų mažoji kultūros sostinė, o mums jūs – didžioji kultūros sostinė! Jūsų šūkis – „Platelē – mona nomā“, tegul šiemet Plateliai bus ne tik jūsų, bet ir visų mūsų namais. Ir tegul tas skrydis, kaip sakė seniūnas, tęsis visus metus, tegul miestelis alsuoja kultūra ir džiugina aukščiausio lygio renginiais.“
Tarp sveikinusiųjų – ir Seimo narys Jonas Varkalys. „Turite puikų ežerą, nacionalinį parką, gražią bažnytėlę, o svarbiausia – daug nuostabių žmonių. Žinoma, tame lėktuve vienam būtų nejauku, bet kai yra žmonių, į kuriuos gali atsiremti, skrydžio nereikia bijoti. Sveikinu jus, kad esate nominuoti Lietuvos mažąja kultūros sostine, ir, žinoma, su Vasario 16-ąja“, – džiaugėsi parlamentaras. Beje, Seimo narys atvyko ne tuščiomis – po sveikinimų Platelių bendruomenės pirmininkei Rigondai Pereverzevai įteikęs padėkos raštą.
Žiupsnelis istorijos
Renginio vedėja aktorė Virginija Kochanskytė susirinkusiuosius kvietė ne tik džiaugtis šiandieniniais Plateliais, bet ir prisiminti garbingą miestelio istoriją. Pirmiausia priminė legendą, pasakojančią, kad Platelių ežeras atsirado didžiuliam lietaus debesiui nusileidus į pievą. Vėliau – ir svarbiausius istorijos faktus: kad rašytiniuose šaltiniuose Plateliai paminėti dar XV amžiuje, kad miestelis ir dvaras tada buvo įsikūrę prie pat Platelių ežero, Šventorkalnyje, kad Pilies saloje stovėjo sena medinė pilis, o salą su Šventorkalniu jungė tiltas, kurio poliai likę iki šiol. 1744 metais Plateliuose pastatyta jau ketvirtoji Šv. Petro ir Pauliaus katalikų bažnyčia, o 1792 metų vasario 24 dieną Platelių miesteliui suteiktos Magdeburgo teisės ir herbas, kuriame pavaizduotas šv. Petras. Dar vienas svarbus faktas: Plateliai – miestelis, kuriame gyveno grafai – Šuazelių-Gufjė giminė, jį valdžiusi iki pat 1940 metų. Svarbiausi Plateliams – Sofija Tyzenhauzaitė de Šuazel-Gufjė ir jos sūnus Aleksandras. Sofija buvo rašytoja, o Aleksandras labai domėjosi istorija, fotografija. Beje, pačios seniausios Platelių nuotraukos yra darytos būtent grafo Aleksandro XIX a. antrojoje pusėje.
Nuo 1804 metų Plateliuose veikė parapinė mokykla, 1932-aisiais įsikūrė policijos nuovada. Po metų pastatyta nauja dviejų aukštų medinė mokykla, netrukus įsteigiamas sveikatos punktas, kuriame dirbo gydytojas ir akušerė. Tuo metu miestelyje veikė 5 vilnos karšyklos, odų dirbtuvė, restoranas, kepykla, degtinės parduotuvė, 9 žydų ir 4 lietuvių krautuvės.
1990 metais Plateliuose įsikūrė Žemaitijos nacionalinio parko direkcija. Vėliau buvo restauruoti Platelių dvaro pastatai, kuriuose dabar veikia įvairios muziejinės ekspozicijos (tarp jų – vienintelė Lietuvoje Užgavėnių kaukių ekspozicija), Tradicinių amatų centras, kultūros centras. Didžiausias Platelių pasididžiavimas – vis dar gyvos senosios Užgavėnių, Joninių ir kitų švenčių tradicijos.
Apie „įgulą“
Lietuvos mažąja kultūros sostine tapusius Platelius sveikino pernai šį titulą nešusios Alsėdžių bendruomenės pirmininkas Žydrūnas Purauskis, Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Virginija Šetkienė, Plungės rajono kaimo bendruomenių asociacijos pirmininkė Rima Jokubauskienė, Žemaičių Kalvarijos bendruomenės „Gardai“ pirmininkas Bronius Kleinauskas.
Na, o Platelių bendruomenės pirmininkė R. Pereverzeva pristatė, kaip pati juokavo, „įgulą“, kūrusią projektą ir dirbančią bei dirbsiančią tam, kad Plateliai pateisintų garbingą titulą. Tai – plateliškiai Aliona ir Aivaras Alminai, Jurgita Antanaitienė, Robertas Šimkus, Aldona Kuprelytė, Giedrė Daukšaitė, Dalia Jakštienė, Donatas Abrutis, Lina Ruginienė, Danguolė Mažeikienė, Stanislovas Vyšniauskas, Aušra Vilienė, Aušra Dirvonskienė, Rita Zaborienė, Jurgita Budrienė, Šarūnas Mikašauskas, Erika Laurinaitienė, Linas Senkus, Ramūnas Lydis, Morta Šimkuvienė, Laima Žilienė ir kiti. „Mūsų šūkis – „Platelē – mona nomā“, bet mes savo namuose lauksime ir svečių“, – reziumavo pirmininkė Rigonda.
Gausiai susirinkusiai publikai gerą nuotaiką dovanojo Plungės kultūros centro simfoninis orkestras (vadovai Ieva ir Paulius Lygnugariai), Platelių meno mokyklos mokinių Elijos Rekašiūtės ir Emilijos Tarasevičiūtės duetas (mokytoja Sigita Kubiliūtė-Dimskienė), solistė Paulina Šatkauskaitė iš Liepijų mokyklos (mokytoja Diana Paulauskienė), Platelių kultūros centro folkloro ansamblis „Platelē“ (vadovai A. ir A. Alminai), Platelių meno mokyklos absolventas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentas Adrijus Alminas, Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos ugdytinis Titas Lapkauskas (mokytoja Danutė Zaveckienė), Liepijų mokyklos vokalinis ansamblis „Savi“ (vadovė D. Paulauskienė), solistė Viktorija Ramonaitė ir „Delarijos“ oro akrobatė.