Žemė bet kurio Europos miesto senamiestyje – gardus kąsnelis nekilnojamojo turto investuotojams. Žemaitijos sostinės senamiestis – ne išimtis. Viena bėda, kad kai kuriuose sklypuose riogso gyventojų sandėliukai, iki lubų prikimšti malkų. Tačiau galima sandėliukų atsikratyti, pavyzdžiui, pripažinus juos avarinės būklės. Jei pastatas tvirtai stovi, ne bėda – sutemus galima išardyti plytas, o po to šaukti, kad jis griūva. Tokiais įtarimais pasidalijo grupelė telšiškių, kurie naudojasi sandėliukais Pirties g. 1 ir Naujojoje g. 6B.
Giedra AKAVICKIENĖ
Daug metų žmones ramino pažadais
Prieš daugelį metų Telšių rajono savivaldybės atstovai kalbėjo, kad Telšių senamiesčio nepuošiančius sandėliukus būtina griauti, tačiau gyventojai esą nuskriausti neliktų – kitoje vietoje valdžia pastatytų šiuolaikiškus sandėliukus. Valdininkai keitėsi, o paprasti žmogeliai toliau gyveno primiršę jų pažadus, juk ne pirmą kartą prisižada, o paskui neria į krūmus.
Pasirodo, kol garbaus amžiaus senjorai tampėsi su malkų maišais net į antrą aukštą, jų sandėliukams iškilo rimtas pavojus – valstybinę žemę, kurioje jie stovi, norima parduoti.
Telšių rajono savivaldybės administracija „Telšių ŽINIAS“ informavo, kad detalusis planas patvirtintas 2008 m. kovo 27 d. Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T1-114 „Dėl teritorijos tarp Respublikos g., Telšės g., Masčio ež. ir Naujosios g., Telšių mieste, detaliojo plano patvirtinimo“.
Savivaldybės duomenimis, suformuoti du žemės sklypai (kuriuose stovi sandėliukai, – red.), kurių numatomas plotas – 0,0469 ha (Pirties g. 1) ir 0,0414 ha (Naujoji g. 6B).
Susirinkimo neprotokolavo, dalyvių neregistravo
Šaltą sausio vakarą į susirinkimą sušaukti sandėliukų savininkai ir naudotojai išgirdo, kad žemę, kurioje stovi jų išsigelbėjimas – sandėliukai (mat juos atėmus malkas tektų laikyti tiesiog gatvėje), valdžia ruošiasi parduoti aukcione. Aukcioną laimėjęs asmuo turi gauti tuščią sklypą be jokių įnamių, tai yra be kurą sandėliuojančių piliečių.
Gyventojų patogumui Telšių rajono savivaldybės administracija atsiuntė autobusą, o atvykstančių sandėliukų naudotojų ir savininkų prašė atsinešti nuosavybės dokumentus. Tiesa, žmonės sugužėjo į autobusą su savo popieriais, bet valdininkams tie dokumentai kažkodėl nebuvo įdomūs – nei jų prašė, nei į juos žiūrėjo.
Dar keisčiau žmonėms pasirodė tai, kad susirinkimo organizatoriai nesivargino susirinkimo protokoluoti, o ką jau kalbėti apie tai, kad sudarytų susirinkusių gyventojų sąrašą.
Senjorai nori dujų, tačiau tam neturi pinigų
Į priekaištus, kad valdininkai atsainiai surengė susitikimą su gyventojais, Telšių rajono savivaldybės administracijos atstovė Skaistė Sadonytė atsakė, jog susirinkimo metu buvo akcentuota, kad jokie sprendimai susitikimo metu nebus priimami. Susirinkimo tikslas – diskusija su gyventojais: pasiūlymo pateikimas ir gyventojų nuomonės išklausymas.
Tiesa, pasiūlymą gyventojai išgirdo: Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėja Birutė Každailevičiūtė patikino, kad mainais už sandėliukus senamiestyje esančių daugiabučių gyventojai prie namo gautų dujų įvadą. Bet dujų įrengimo patalpose techninio projekto, dujų įvedimo į kiekvieną butą kaštai – gyventojų asmeninis reikalas.
Poros šimtų eurų senatvės pensiją gaunantys senjorai bei už minimalų atlyginimą dirbantys telšiškiai po susirinkimo kalbėjo, kad į butą įsivesti dujoms kelių tūkstančių eurų nesukrapštys, tokiu atveju nugriovus sandėliukus tektų šalti. Taip pat pasigirdo kalbų, kad „Lietuvos dujos“ ir taip ruošiasi įrengti dujų įvadus prie Respublikos g. esančių namų. Tai koks čia valdžios nuopelnas?..
Gyventojai sutiko su B. Každailevičiūtės pasiūlymu – valdžia nugriaus sandėliukus, o kitoje vietoje pastatys naujus. Tačiau žmonėms neramu, kad naujuosius sandėliukus gali gauti toli nuo namų – kartą jau taip nutiko gretimo namo gyventojams. Be to, telšiškiams baugu, kad valdžia naujus sandėliukus pastatys ne kaip kompensaciją vietoj griaunamų, o gali pareikalauti susimokėti didelius pinigus.
Savivaldybės nuomonė pasikeitė per tris mėnesius
Netradicinėje aplinkoje – autobuse – surengtame susirinkime Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjai B. Každailevičiūtei ne vieną kartą teko įsiaudrinusius gyventojus raminti, aiškinti, kad be savininkų sutikimo sandėliukai nebus griaunami. Nepaisant gražių pažadų, žmonės namo išsiskirstė apimti didelių abejonių dėl savo ateities.
Juolab kad neseniai, tai yra 2017-10-17, Telšių rajono savivaldybė rašte gyventojams teigė, kad nustatinėjama minėto statinio pažeistos dalies atstatymo kaina ir pažeista statinio dalis bus atstatyta. Raštą pasirašė Administracijos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Anglickas.
Todėl natūralu, kad gyventojams nesuprantama, kodėl taip greitai keičiasi Savivaldybės nuomonė. Pernai spalį Savivaldybė žada atstatyti statinio pažeistą dalį, o praėjus lygiai trims mėnesiams, Savivaldybės nuomonė kardinaliai pasikeitė – sušauktas sandėliukų savininkų ir naudotojų susirinkimas, vedamos derybos, kad statinį reikia nušluoti nuo žemės paviršiaus.
Valdžia nesirūpina savo turtu. Iki tragedijos – vienas žingsnis
„Statinys yra avarinės būklės, tokia statinio būklė kelia grėsmę aplinkiniams. Būtina kuo skubiau pašalinti avarinės būklės požymius. Jei sandėliukų savininkai sutiktų statinį nugriauti, šis procesas gali užtrukti kelerius metus, o tokios būklės statinį palikti dar keletui metų būtų pavojinga“, – atsakė Savivaldybės administracijos atstovė S. Sadonytė.
Tačiau gyventojams dėl sandėliukų būklės kyla įvairiausių minčių. Pastato gale senais laikais buvo tualetai, ta pastato dalis – neprivatizuota, tad valdžia nesirūpino savo turtu, kol jis pradėjo griūti.
Kalbant apie pastato irimą, gyventojai turi savo versijų: tamsiu paros metu kažkas specialiai praardė sieną – gal plytų reikėjo, o gal kažkam naudinga, kad pastatas būtų paskelbtas avariniu, tuomet jį nugriaus, o atlaisvėjęs sklypas bus parduotas aukcione.
Be to, telšiškius stebina Savivaldybės abejingumas pastato dalies avarinei būklei. Plytos griūva, sienoje žioji skylė – pavojinga zona neaptverta STOP juostomis, o ką jau kalbėti apie tai, kad būtų operatyviai šalinama avarinė būklė.
„Iki tragedijos – vienas žingsnis, pastatas miesto centre, jis domina ne tik benamius, bet ir smalsius vaikus“, – piktinosi gyventojai, pabrėždami, kad pavojų kelia tik ta pastato dalis, kuri priklauso valstybei, o jų naudojami sandėliukai tebestovi tvirtai.
Žinoma, kad sandėliukai – malkinės yra būtini naudojant kieto kuro katilus. Mes savo kieme taip pat turime, nesinori garaže ar rūsyje malkų laikyti.