Dar pavasarį Seimas vienbalsiai pritarė Energetikos ministerijos parengtiems Elektros energetikos įstatymo pakeitimams – etapais iki 2023 m. bus atsisakyta mažmeninių elektros kainų reguliavimo buitiniams vartotojams. Tai reiškia, kad bus pereinama nuo reguliuojamos prie konkurencija grįstos mažmeninės elektros tiekimo rinkos.
Nors nuo tos dienos praėjo jau daugiau nei pusmetis, tačiau daugelis žmonių vis dar nerimauja, blaškosi informacijos sraute, baiminasi pritrūksiantys laiko tinkamai apsvarstyti ir pasirinkti elektros tiekėją.
Aurelija SERVIENĖ
Rinkoje atsiras daugiau elektros tiekėjų
Šiuo metu beveik visi buitiniai vartotojai elektrą perka naudodamiesi visuomeninio tiekėjo „Ignitis“ paslaugomis, o elektros energijos kaina ne dažniau kaip kas pusę metų yra nustatoma Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT).
LR energetikos ministerijos vyriausioji specialistė komunikacijai Alina Žilinaitė „Telšių ŽINIOMS“ sakė, jog, perėjus prie liberalios elektros rinkos, dalis elektros kainos taps nebereguliuojama: „Tai reiškia, kad rinkoje atsiras daugiau elektros tiekėjų, kurie žmonėms galės pasiūlyti lankstesnes elektros tiekimo sąlygas ir kainas, atitinkančias žmonių poreikius. Panašiai šiuo metu yra mobiliojo ryšio rinkoje, kur ryšio tiekėjai siūlo įvairius gyventojų poreikius atitinkančius planus, o gyventojai, įvertinę savo poreikius, pasirenka jiems labiausiai tinkantį operatorių, planą, kainą ir kitas paslaugas.“
A. Žilinaitės teigimu, tik atvirai konkuruojančios įmonės vartotojams gali pasiūlyti geriausią kainos ir paslaugos kokybės santykį. Be to, konkurencinga elektros tiekimo rinka pasiūlys ir aibę kitų naudingų sprendimų Lietuvos gyventojams: naujas paslaugas, įvairesnius paslaugų planus (pavyzdžiui, elektros pardavimą kartu su ryšio ir kitomis paslaugomis ir pan.), palankesnius tarifus įvairiu paros metu, išmaniuosius sprendimus ir kt.
Trys etapai
Pokyčiai vyks trimis etapais.
Šiemet į pirmąjį etapą pateko tik tie vartotojai, kurie suvartoja daugiausiai elektros – per metus 5 000 kWh ir daugiau. Tokių vartotojų Lietuvoje yra 5 proc., tai yra apie 90 tūkst.
Antruoju etapu – nuo 2022 m. sausio 1 d. – nepriklausomus tiekėjus turės pasirinkti nuo 1 000 iki 5 000 kWh elektros per metus suvartojantys gyventojai. Tokių vartotojų yra apie 43 proc., tai yra apie 720 tūkst.
Trečiuoju etapu – nuo 2023 m. sausio 1 d. – galutinės elektros energijos kainos bus nebereguliuojamos ir tiems, kurie per metus suvartoja iki 1 000 kWh. Tokių vartotojų yra apie 52 proc., tai yra 870 tūkst.
Nebūtina laukti priskirto pokyčio etapo
Energetikos ministerijos vyriausioji specialistė akcentavo, jog siekiama, kad viskas vyktų nuosekliai ir pamažu, kad vartotojai turėtų laiko įsigilinti, pagalvoti, o galiausiai – apsispręsti. Tuo tikslu vartotojai ir buvo suskirstyti į etapus, tačiau nekantraujantieji gauti pokyčio naudą elektros energijos tiekėją rinktis ir sudaryti su juo sutartį gali jau dabar – jiems nebūtina laukti priskirto pokyčio etapo.
Taip pat, jei žmonės nenori laukti, kol gaus tiekėjų pasiūlymus, patogiausias būdas vienoje vietoje surasti nepriklausomų elektros tiekėjų sąrašą – interneto svetainė pasirinkitetiekeja.lt, kuri skirta informuoti gyventojus apie netrukus prasidėsiantį elektros energijos rinkos atvėrimą konkurencijai. Čia klientai gali sužinoti ne tik atsakymus į daugelį su elektros rinkos liberalizavimu susijusių klausimų, bet ir iš kokių tiekėjų galima rinktis sau tinkamą.
Ministerijos specialistė informavo, jog kiekvienas iš nepriklausomų elektros tiekėjų sąlygas klientui pateikia įvertinęs jo konkrečius vartojimo įpročius. Todėl jei nori išsiaiškinti, kurio tiekėjo pasiūlymas yra tinkamiausias, gyventojai raginami kreiptis į atskirus nepriklausomus tiekėjus ir pasirinkti tik sau tinkamą tiekėjo pasiūlymą.
Elektros energijos tiekimas nenutrūks
A. Žilinaitė tikino, kad jeigu gyventojas numatytu laiku nepasirinks elektros tiekėjo, elektros energijos tiekimas vis tiek nenutrūks, nes elektros tiekimą už nustatytą kainą užtikrins už garantinio tiekimo paslaugą atsakingas ESO.
27 elektros tiekėjai
VERT duomenimis, 2019 m. antrąjį pusmetį Lietuvoje aktyviai veikė 27 elektros energijos tiekėjai, teikiantys paslaugas verslui, bet tikimasi, jog pradėta elektros tiekimo rinkos liberalizacija paskatins į gyventojų rinką ateiti daugiau tiekėjų.
Pasirinkę elektros tiekėją, žmonės sudarys su juo sutartį, kurioje numatys elektros tiekimo sąlygas ir terminus. Tad, jeigu po kurio laiko kitas tiekėjas pasiūlys geresnes sąlygas, jį bus galima keisti, atsižvelgiant į sutarties sąlygas. Sutarties nutraukimo sąlygos bus aptariamos su tiekėju pasirašomoje sutartyje. Nutraukus sutartį, pasirinkti kitą tiekėją bus galima taip pat paprastai, kaip ir renkantis pirmą kartą.
Ir vėl durnių laivas atsigavo Lietuvoje.