Seimas priėmė Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas, kuriomis remiantis įgyvendinama Greitosios medicinos pagalbos (GMP) reforma. Pataisose numatyta, kad veiks centralizuota tarnyba su 5 padaliniais, kuri teiks paslaugas visoje šalyje. GMP tarnyba veiks kaip atskiras juridinis vienetas prie Sveikatos apsaugos ministerijos, o savo veiklą pradės iki 2023 metų liepos 1 dienos.
21 savivaldybė jau pradėjo GMP pertvarką ir įgyvendino reikalavimus: priėmė sprendimus dėl turimų GMP savininko teisių, turto perdavimo valstybei ir (ar) patvirtino naują (be GMP) įstaigų struktūrą. Tačiau tarp minimos 21 šalies savivaldybės Telšių rajono savivaldybės nėra.
Antanas NEKRAŠIUS
GMP reforma siekiama iki kitų metų liepos mėnesio sukurti darniai visoje šalyje veikiančią Greitosios medicinos pagalbos tarnybą su 5 padaliniais. Šiam tikslui pasiekti greitosios medicinos stotys bus tolygiai išdėstytos šalyje ir teiks paslaugas koordinuotai, nepaisant rajonų ribų. Pagrindinis reformos tikslas yra teikti GMP paslaugas, atitinkančias svarbiausią – laiko – standartą, t. y. pas pacientą atvykti per iki 15 minučių mieste ir iki 25 minučių atokiausiose vietovėse. Įsteigus naują VšĮ GMP tarnybą, bus naudojamos Europos Sąjungos investicijos, iš kurių infrastruktūrai atnaujinti bus skirta 41,15 mln. eurų, skaitmenizavimui ir darbuotojų kvalifikacijai – apie 7 mln. Eur. Atsižvelgiant į tai, kad GMP įstaigų transporto parkas ir įranga yra skirtingos būklės, įkūrus naują viešąją įstaigą, palaipsniui bus atnaujinta ir GMP infrastruktūra, t. y. nupirkta GMP automobilių su modernia įranga.
Savivaldos pusės įsitraukimas nėra tolygus
Įgyvendinamoje GMP reformoje aiškėja ir lyderiaujančios savivaldybės, labiausiai įsitraukusios į pertvarką. Reformą vykdanti Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) akcentuoja, kad nuo konkrečios savivaldybės spartos priklauso ir būsimas sklandus GMP paslaugų teikimas gyventojams, bei primena, kad nuo 2023 m. liepos 1 d. greitosios medicinos paslaugos bus teikiamos tik centralizuotai.
Pagal šiuo metu vykstančios GMP reformos etapus, iki 2023 m. liepos mėnesio visos savivaldybių GMP struktūros susijungs į vieną GMP tarnybą. 21 savivaldybė jau pradėjo GMP pertvarką ir įgyvendino reikalavimus: priėmė sprendimus dėl turimų GMP savininko teisių, turto perdavimo valstybei ir (ar) patvirtino naują (be GMP) įstaigų struktūrą, kuri įsigalios nuo 2023 m. liepos 1 d.
K. Gusarovas: „Dar yra daug neatsakytų klausimų“
Tačiau tarp SAM minimos 21 šalies savivaldybės, kurios labiausiai įsitraukė į GMP pertvarką, Telšių rajono savivaldybės nėra. Ar mūsų Savivaldybė nevėluoja priimti sprendimų?
„Esame oficialiu raštu kreipęsi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir šiuo metu vyksta derybos su ministerijos atstovais dėl konkrečių GMP perėmimo sąlygų – rajono paslaugų poreikio patenkinimo galimybių, patalpų perdavimo, darbuotojų darbo sąlygų ir kt., – „Telšių ŽINIOMS“ sakė Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas. – Telšių rajono savivaldybės taryba turės priimti sprendimą dėl GMP pašalinimo iš Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (Telšių rajono PSPC) struktūros ir perdavimo GMT tarnybai. Šis sprendimas turi įsigalioti 2023 m. liepos 1 d. Dėl turto perdavimo sąlygos dar nėra pateiktos, SAM siūlo laukti 2023 m. sausio 1 d., kai teisiškai pradės veikti GMP tarnyba.“
Kalbėdamas apie pradėtos įgyvendinti pertvarkos pliusus ir minusus K. Gusarovas pabrėžė, jog svarbiausia, kad greitosios pagalbos gyventojai sulauktų kuo greičiau, būtų užtikrinamos visos būtinos sąlygos suteikti profesionalias ir kokybiškas paslaugas, o finansavimas šiems tikslams įgyvendinti būtų pakankamas. „Pagal dabar turimą ministerijos pateiktą informaciją matome vieną labai aiškų pliusą: šiuo metu rajonui oficialiai patvirtintas brigadų skaičius yra 3, numatomas – 4. Kitas aspektas – planuojamas finansavimas kvalifikacijai tobulinti ir darbuotojų mokymams, – dėstė meras. – O pats didžiausias minusas, jog šiuo metu vis dar yra daug neatsakytų klausimų, trūksta aiškumo, todėl Savivaldybė atidžiai seka informaciją, bendrauja su ministerija ir tik turint išbaigtą informaciją situaciją bus galima vertinti objektyviai ir tiksliai.“
S. Simaitytė: „Savivaldybė priimti sprendimų nevėluoja“
Telšių rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Simona Simaitytė GMP pertvarką vertino kaip neišvengiamą procesą. „Šiuo metu vykdoma visos sveikatos sistemos reforma, tad nemaži pasikeitimai vyksta tiek sveikatos priežiūros įstaigose, tiek GMP, – kalbėjo S. Simaitytė. – Tikslai yra geri dėl brigadų reagavimo laiko normatyvo, pagalbos prieinamumo. Norėtųsi ir budinčių GMP brigadų skaičiaus optimizavimo, kadangi šiuo metu mūsų rajonui trijų budinčių GMP brigadų, mano nuomone, tikrai per mažai. Kiekvienos reformos pradžia būna sudėtinga ir natūraliai sukelianti tam tikrų abejonių. Ar ji turės daugiau pliusų, ar minusų, paaiškės įgyvendinus ją.“
Į klausimą, ar Savivaldybė nevėluoja priimti sprendimų, Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė atsakė, kad ne.
L. Jurytė-Zakarauskienė: „Nereikia laukti pertvarkų, kad spręstume problemas“
„Vertinti GMP pertvarką dar anksti: tik įvykus pertvarkai bus galima sakyti, ar pasiekti rezultatai ir pacientams teikiamų paslaugų kokybė pagerės, – „Telšių ŽINIOMS“ sakė Telšių rajono PSPC direktorė Laima Jurytė-Zakarauskienė. – Mano nuomone, negalime laukti pertvarkų, kad spręstume problemas, susijusias su GMP veikla. Jos turi būti sprendžiamos nuolat. Deja, dirbdama PSPC vadove trejus metus pastebiu, kad yra daug spragų, kurios yra nepastebimos ir nesprendžiamos ministerijos lygiu. Ypač svarbu kokybiška medicininė, gaivinimo įranga, GMP automobilių kokybė, tinkami neštuvai, kuriuos naudodami darbuotojai išvengtų sunkių kėlimų ir pan.“ Anot direktorės, ne mažiau svarbu yra ir darbuotojų darbo sąlygos: tinkamai įrengtas automobilio privažiavimas, skubus išėjimas iš pastato vykstant į iškvietimus, darbo užmokestis. Esą visa tai turi didelę reikšmę siekiant nuvykti kuo skubiau pas pacientą ir suteikti jam kokybišką pagalbą. Tai ir turėtų būti pagrindinis tikslas.
„Tenka apgailestauti, kad šiuo metu Privalomojo sveikatos draudimo fondo finansavimas GMP skyriui yra neadekvatus. Finansavimas už GMP paslaugas mokamas pagal aptarnaujamos savivaldybės statistinį gyventojų skaičių, kuris kasmet mažėja, o tai reiškia, kad ir finansavimas kasmet įstaigai mažėja, – kalbėjo Telšių rajono PSPC direktorė. – Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu, Telšiuose finansavimas skiriamas už 2, 3 brigadas. Telšiuose visada buvo trys brigados ir jos nebuvo mažinamos. Kuo daugiau yra brigadų, tuo greičiau galime nuvykti pas pacientus. Bet, deja, finansavimas už esamas visas brigadas nėra skiriamas. Kokybiška įranga yra labai brangi, gauti automobiliai yra nepatogūs transportuoti sergančius pacientus, reiktų kokybiškų automobilių. Papildomų lėšų nėra skiriama. Todėl vertinti pertvarkos negaliu, nes man nėra suprantama, kodėl šiuo metu nėra sprendžiamos elementarios, bet labai svarbios problemos. Jei pertvarka išspręs šiuos klausimus – puiku. Nesvarbu, kam priklausys GMP. Svarbu – kaip bus užtikrinama paslauga.“
Į klausimą, ar Telšių rajono savivaldybė nevėluoja priimti sprendimų, L. Jurytė-Zakarauskienė atsakė, jog rajono valdžia šiuo klausimu aktyviai dirba: veda diskusijas su Sveikatos apsaugos ministerija, padeda išsakyti ministerijai įstaigos darbuotojų bei jos pateiktus klausimus, organizuoja bendras diskusijas. „O priimti sprendimą nėra lengva, nes yra daug neatsakytų klausimų iš SAM, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė direktorė. – Didžiausias rūpestis yra patalpos, kurias reikia suteikti GMP veiklai. Kadangi nebuvo skiriama finansavimo pastatui Gedimino g. 17, Telšiuose, kur veikė GMP skyrius, aš priėmiau sprendimą GMP skyrių perkelti į Kalno g. 40 – Telšių rajono PSPC patalpas. Dėl šio sprendimo teko „susispausti“, bet tai nėra išeitis. GMP veiklai turėtų būti įrengtos atskiros patalpos.“
Jei pertvarka išspręs problemas – ji yra sveikintina
Telšių rajono PSPC direktorė sakė, jog šią dieną Telšių GMP siekia maksimalų operatyvumo balą. Tai lėmė patogus išėjimas iš pastato iškvietimo metu, darbuotojų darbo kokybė, tinkama įranga. 2022 m. atgaivinti 6 pacientai.
Anot L. Jurytės-Zakarauskienės, pertvarkos tikslai yra orientuoti į paslaugų teikimo kokybę, vientisumą šalyje, bendrą reguliavimą, darbuotojų kvalifikacijos kėlimą. Todėl tai yra teigiama pertvarkos pusė. Kai kurios šalies GMP įstaigos negali užtikrinti dviejų GMP brigadų (kas yra privaloma) išlaikymo dėl per mažo gyventojų skaičiaus, todėl tenka jas dotuoti papildomai, brigadų krūviai šalyje nevienodi. Jei pertvarkai skirtomis lėšomis bus sukurta galimybė išspręsti problemas, įvesti vienodą sistemą – tai yra sveikintina.
„Tačiau žvelgiant į mūsų rajone veikiančią GMP, kurios veikla yra sureguliuota, sąlygos užtikrintos, tik reikalingi atsinaujinimai ir papildomas finansavimas, svarbu spręsti klausimą taip, kad paslauga rajone būtų teikiama ne mažiau ir ne prasčiau, o darbuotojų socialinės garantijos būtų išsaugotos bei didėtų darbo užmokestis, – pabrėžė Telšių rajono PSPC direktorė. – Kadangi GMP nebepriklausys rajonui, paslaugų teikimo teritorija šiandien nėra aiški, gali būti iškvietimai nukreipiami į kitus rajonus ir tokiu atveju atvykimo laikas gali užtrukti, arba mūsų rajono atžvilgiu niekas nepasikeis į geresnę pusę.“
Į klausimą, koks likimas laukia Telšių GMP darbuotojų (jie bus atleisti ar perkelti į naują struktūrą) bei ar numatomos mokėti išeitinės ir kiek tai pareikalaus lėšų, L. Jurytė-Zakarauskienė atsakė: „Telšių GMP šiandien dirba 28 darbuotojai (14 GMP slaugos specialistų ir 14 vairuotojų, dalis iš jų tapo paramedikais). Išeitinių poreikis neskaičiuojamas, nes kol kas nėra aiškus perėmimo procesas.“
Koks įstaigos turtas „iškeliaus“ iš Telšių rajono PSPC įgyvendinus GMP reformą? Direktorės teigimu, bus perduota visa reikalinga įranga ir priemonės GMP veiklai, kurios šiuo metu naudojamos. Tačiau patalpos perduotos nebus, kadangi jos reikalingos Telšių rajono PSPC veiklai. „Bet tikėtina, kad laikinai veikla liks Telšių r. PSPC patalpose, kol ministerija ir Savivaldybė ras kitą sprendimą“, – pridūrė L. Jurytė-Zakarauskienė.
L. Vaitkus: „Vieni laukia centralizacijos, kiti jos nenori“
Telšių rajono PSPC GMP skyriaus l. e. p. vedėjo Linaro Vaitkaus tvirtinimu, dabartinė situacija Lietuvoje yra tokia, kad GMP teikimas yra decentralizuotas. 60 savivaldybių pagalbą užtikrina 48 GMP įstaigos, 18 įstaigų dirba savarankiškai, o 30 įstaigų yra kaip sudėtinė dalis, pavyzdžiui, Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro GMP skyrius. Taip pat Lietuvoje yra 2 privačios įstaigos, kurios teikia paslaugas Šilalėje ir Visagine. Didžiuosiuose miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje) veikia skambučių valdymo centrai (dispečerinės). GMP sistemoje kasdien dirba apie 219 brigadų, o iš viso – per 2 tūkst. darbuotojų. Vienas iš pagrindinių GMP centralizacijos tikslų, kad greitosios pagalbos medikai gyventojus mieste pasiektų per 15 minučių, užmiestyje – per 25 minutes. Telšių rajono PSPC GMP skyriaus brigados gyventojus rajone pasiekia vidutiniškai 95 proc. laiku. Tai labai aukštas rezultatas tarp Lietuvos GMP įstaigų.
Telšių GMP skyriaus vedėjas pertvarką vertino teigiamai. Esą jos reikėjo jau seniai. Įgyvendinus pertvarką nebeliks aptarnaujamos teritorijos sienų ir priešpriešos tarp skirtingas savivaldybes aptarnaujančių GMP įstaigų, pacientai operatyviau sulauks pagalbos, efektyviau bus naudojamas GMP paslaugų apmokėjimas ir organizavimui skirtos lėšos, racionaliau išdėstytos GMP brigados, efektyviau naudojami žmogiškieji ir techniniai ištekliai, sumažės administracinės išlaidos, bus užtikrinta aukštesnė sveikatos priežiūros specialistų, dirbančių GMP, kvalifikacija, gerės integruotos sveikatos priežiūros paslaugų teikimo rodikliai, atsiras galimybė svarstyti GMP kaip specialiosios tarnybos statusą.
Pagal planą iki 2023 m. sausio 1 d. Telšių rajono savivaldybės taryba turi priimti sprendimus dėl GMP turto perdavimo valstybės nuosavybėn. Toks pat terminas nurodytas priimti sprendimus, kuriais būtų pakeista asmens sveikatos priežiūros įstaigos – Telšių rajono PSPC – struktūra, kad nuo 2023 m. liepos 1 d. joje nebeliktų GMP padalinio. Darbuotojų persikėlimas į nuo 2023 m. liepos 1 d. pradėsiančią veikti GMP tarnybą (pagal trišalius susitarimus) numatytas laikotarpiu nuo 2023 m. gegužės mėnesio.
Kalbėdamas apie pertvarkos pliusus ir minusus L. Vaitkus sakė, jog GMP centralizavimas turėtų pagerinti suteikiamų paslaugų kokybę: „Optimizuota GMP sistema užtikrins, kad GMP brigados turės aukštesnę kvalifikaciją. Paslaugų prieinamumas dėl šio optimizavimo pagerės, kadangi GMP brigadų budėjimo vietų perdėliojimas leis užtikrinti greitesnį ir geresnį paslaugų prieinamumą, o kokybė pagerės. Šiuo metu Telšių rajone budi 3 brigados. Pagal gyventojų skaičių priklauso 2,3–2,6 brigados. SAM pažadėjo, kad po centralizacijos Telšių rajono gyventojus aptarnaus 3 brigados, kurios budės mieste, ir 1 brigada, budinti Varniuose. Tai turėtų būti didelė nauda Telšių rajono gyventojams.“
Į klausimą, kokios šiandien vyrauja nuotaikos tarp GMP darbuotojų, GMP skyriaus l. e. p. vedėjas atsakė: „Nuotaikos darbuotojų dvejopos. Vieni laukia centralizacijos, kiti jos nenori. Aišku, nerimauja visi. SAM pažadėjo, kad atleidimų nebus ir visi darbuotojai bus perkelti į naują struktūrą. Mes klausėme SAM dėl išeitinių lėšų. Jie dar atsakymo šiuo klausimu neturi.“