
Telšių rajone, Viešvėnų seniūnijoje, Vabalių kaime, gyvenantis Gintautas Činskis yra vienintelis mėlynųjų tekselių veislės avių augintojas ir veisėjas Baltijos šalyse.
Prieš dvejus metus jis pirmasis į Lietuvą, o kartu ir į Baltijos šalis, atsivežė keturias mėlynųjų tekselių veislės avis bei vieną aviną ir jau kitais metais sulaukė pirmųjų šios veislės ėriukų Lietuvos avininkystės istorijoje.
Aurelija SERVIENĖ
Meilė iš pirmo žvilgsnio
Baigdamas politikos mokslus Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute G. Činskis nusprendė papildomai baigti ūkininkų pradmenų kursus. 2008 m. pasinaudojo ES parama pagal veiklos sritį „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ ir įkūrė savo atskirą ūkį šalia tėvo – Audriaus Činskio – ūkio.
Šiandien Gintautas yra aktyvus Tekselių veisimo programos dalyvis, Lietuvos avių augintojų asociacijos tarybos narys ir vienas iš Činskių ūkio bendraturčių.
Činskio tėvas jau seniau augino avis, tad natūraliai pamažu ir sūnus susipažino su šiais naminiais gyvūnais. Grįžęs iš Vilniaus į Telšius vaikinas norėjo dar didesnių iššūkių, naujų žinių, patirties avininkystėje, todėl 2010 m. įstojo į Žemaitijos kolegijos Telšių fakultetą. 2013 m. išvykęs pagal SBTP mokymų programą tris savaites atliko praktiką didžiausiame Vokietijos avių ūkyje.
Šiame ūkyje jis ir pamatė tekselių veislės aviną. „Kai pamačiau tekselių veislės aviną, atsirado, kaip sakoma, meilė iš pirmo žvilgsnio, kurį lydi mane iki šiol šiai ypatingai veislei“, – tikino pašnekovas. Pirmuosius dešimt tekselių jis įsigijo iš Telšių rajone ūkininkaujančios Raimondos Van Beers, kuri pirmoji į Lietuvą atvežė Nyderlandų ir belgų tipo tekselių.
Pasak avių augintojo, tekseliai būna įvairių tipų, pavyzdžiui, olandų, anglų (britų), prancūzų, belgų. Kiekvienas tipas turi savo išskirtines savybes.
Mėlynieji tekseliai
Naujai sukurta veislė „Texel Blue sheep line“. Tai mėlynieji tekseliai, kurie yra panašūs į baltus tekselius, tačiau jie turi išreikštą „mėlyną“ (Abl) kailio raštą. Tai yra recesyvinis tekselių veislės genas. Mėlynas raštas gali būti nuo labai blankių iki gana tamsių spalvų, tačiau nė viena vilnos dalis nėra visiškai juoda ar balta. Juoda galva, ausys ir kojos turi simetriškus baltus ženklus. Šoninė vilna yra šviesesnė už pečius ir pilvą, kartais blyškiai sidabriškai mėlyna.
Jei du balti tekseliai turi mėlyną geną, yra 25 proc. tikimybė, kad mėlynas avinėlis gims iš balto tekselio. Yra dar įrodymų, kad mėlynųjų vaisingumas yra didesnis.
Vienintelis – Baltijos šalyse
G. Činskis yra vienintelis mėlynųjų tekstelių augintojas ir veisėjas Baltijos šalyse. 2019 m. jis pirmasis į Lietuvą, o kartu ir į Baltijos šalis, atsivežė keturias mėlynųjų tekselių veislės avis ir vieną aviną iš vieno geriausių Nyderlandų tekselių veisėjų Filippus ir Romke Hoekstrų. 2020 m. sulaukė pirmųjų šios veislės ėriukų Lietuvos avininkystės istorijoje.
„Estijoje tekselių veisėja turi tik vieną mėlyną avį, kuri gimė iš baltos pagal minėtą 25 proc. tikimybę. Šiais metais pas ją iškeliaus mano užaugintas avinas“, – pasakojo pašnekovas.
Činskio manymu, šios veislės avių žmonės neaugina todėl, kad dar yra nepažintas ir naujas tekselių tipas Baltijos šalyse.
Auginti ir prižiūrėti nėra paprasta
Tekseliai – ypatinga veislė. Šios veislės avių išvaizda išskirtinė ir įsimintina. Tai avys, kurioms niekas nelieka abejingas, t. y. arba jos labai patinka, arba sukelia priešingus jausmus.
Anot Gintauto, auginti ir prižiūrėti mėlynuosius tekselius nėra paprasta. Ypatingą dėmesį reikia skirti ėriavedėms ėriavimosi metu, nes dažnai reikalinga žmogaus pagalba ir priežiūra, ypač pirmą kartą besiėriuojančioms avims.
Veisėjo siekis – gerinti būtent šios veislės avių kokybę, įvairovę ir būtent jų pasiūlyti Lietuvos, Baltijos, ES šalių mastu.
„Avis ir avinus su kilmės dokumentais parduodu po 350–400 Eur. Kiekvienais metais įsivežu tekselių avinų ir avių iš Nyderlandų, taip atnaujinu savo bandą. Mano bandoje yra šešios įvairių variantų veisimo linijos. Šiemet už mėlynųjų tekselių aviną sumokėjau 800 Eur, kartu su atvežimu“, – pasakojo veisėjas.
Šiandien Gintauto ūkyje auga 50 elitinių tekselių banda, iš kurių šešios avys ir trys avinai yra mėlynieji tekseliai. Šiais metais dar atkeliaus labai kilmingų mėlynųjų tekselių avių iš Nyderlandų veisėjo Theo van Deine.
Pasak jų augintojo, mėlynųjų tekselių vilna mažiau vertingesnė nei baltųjų, bet jų mėsa labai vertinama kaip ir baltųjų. Šios veislės avių produktyvumas labai didelis.
Dėmesingas savo augintiniams
G. Činskis itin dėmesingas savo augintiniams. Kiekvieną rytą ir vakarą aplanko, neskaitant stebėjimo per kameras tiesiogiai. Pats rūpinasi jų šėrimu, prevencija ir priežiūra bei padeda ėriuotis avims.
„Tekseliai be galo ramūs, juos sieja nuostabus ryšys su žmogumi. Daugelis jų turi vardus, kuriuos įsimena ir atbėga kviečiami. Manau, miestiečiams ir jų vaikams tai galėtų suteikti daug džiaugsmo. Būtų gera meditacija nuo urbanizacijos atitrūkti norintiems žmonėms“, – įsitikinęs avių augintojas.
Artimiausiu metu jis planuoja rengti ekskursijų, edukacijų ciklą bendradarbiaudamas su Žemaitijos turizmo informacijos centru, kad šią ypatingą veislę pamatytų ir pajustų daugiau Lietuvos žmonių.
Činskis aktyviai dirba rengdamas antrą magistro mokslinį darbą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvulininkystės institute pagal gyvūnų mokslų studijų programą: apie tekselių ypatumus ir jų prisitaikymą Lietuvoje lyginant su Nyderlandais. Bus parengta mokslinė rekomendacija ir nustatyta, kuris tekselių tipas tinkamiausias Lietuvos žmonėms ir žemėms.
Šaunuolis Gintautas ir visa Činskių šeimyna – sėkmės Jums dideliausios 🙂