Suteikti ar nesuteikti – štai kur klausimas
Praėjusį antradienį vyko Telšių rajono savivaldybės tarybos Vietinio ūkio ir ekologijos komiteto posėdis. Tarp svarstytų dvidešimties klausimų ant politikų stalo atsidūrė ir AB „Žemaitijos pienas“ prašymas suteikti nekilnojamojo turto lengvatą už 2011 m. Minėta bendrovė savo prašymą grindė Telšių rajono savivaldybės tarybos patvirtintomis Mokesčių lengvatų asmenims, remiantiems kultūros, sporto, sveikatinimo ir socialinę veiklą Telšių rajone, taikymo taisyklėmis. Vadovaujantis šiomis taisyklėmis, apskaičiuota, kad AB „Žemaitijos pienas“ taikytina mokesčių lengvata būtų 22,6 tūkst. Lt, mat per 2011 m. viena didžiausių pieno perdirbimo bendrovių Lietuvoje suteikė paramos Telšių rajono savivaldybės administracijai bei kitiems subjektams už 86,7 tūkst. Lt (Durbės mūšiui įamžinti – paminklo statymas, Telšių miesto jubiliejiniams renginiams, gyvos dainos festivaliui „Aš toks vienas“ rengti, Rainių tragedijos 70-osioms metinėms paminėti, Žemaitės dramos teatrui, Telšių vaikų globos namams, Karolinos Praniauskaitės viešajai bibliotekai ir kt.).
„Kad renginių rėmimas turėtų grįžti per mokesčius, būtų nelabai protinga, – sprendimo projektui prieštaravo eksmeras Valdemaras Ramšas. – Kai kurių sporto klubų, kuriuos bendrovė išvardijo kaip paramos gavėjus, mes net nežinome.“
Tvarkiečiui pritarė ir Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Zenonas Mockus: „Keistai skamba 8 tūkst. Lt parama miesto šventei, kai pagalvoji apie tai, kiek jos metu užsidirbo iš prekybos.“
Pirmininkas Adomas Domarkas Vietinio ūkio ir ekologijos komiteto nariams priminė, kad AB „Žemaitijos pienas“ pasinaudojo pačios Tarybos patvirtintomis mokesčių lengvatų taisyklėmis. „Anksčiau bendrovė taip pat argumentuodavo, kad joje dirba daug mūsų rajono žmonių, tvarkoma aplinka ir pan. Tai taip pat turėtume turėti mintyse, – kalbėjo A. Domarkas. – Įdomu tik, kodėl į remiamų įstaigų, organizacijų sąrašą neįtraukė Telšių rajono „Ateities“ pagrindinės mokyklos baseino, kuriame antrokai jau kelintus metus mokomi plaukti?“
Balsuojant už sprendimo projektą, komiteto narių nuomonės išsiskyrė: vienas – už, trys – prieš ir vienas susilaikė. Ar bus suteikta nekilnojamojo turto lengvata AB „Žemaitijos pienui“, kitą ketvirtadienį tars Telšių rajono savivaldybės taryba.
Ar Tarybos sprendimai ruošiami atmestinai?
Tarybos nariams taip pat pateiktas sprendimo projektas dėl kompiuterinės įrangos perdavimo. Kaip aiškinamajame rašte teigiama, Telšių rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos, strateginio planavimo ir investicijų skyriaus Kompiuterinio tinklo specialistė Genovaitė Latakienė, pagal laikino saugojimo sutartis, perdavė kompiuterinę įrangą Savivaldybės įstaigoms ir VšĮ Regioninei Telšių ligoninei. Sprendimo projekte prašoma Tarybos pritarimo perduotam turtui nustatyti patikėjimo ir panaudos teisės valdymą.
Deja, Vietinio ūkio ir ekologijos komiteto pirmininkui A. Domarkui pasidomėjus, kiek Savivaldybės įstaigų pateikė prašymus minėtai kompiuterinei įrangai gauti, kiek jų patenkinta ir ar iš viso įstaigos buvo informuotos apie tokias dalybas, sprendimo projektą rengusi Telšių rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vyr. specialistė Violeta Janulienė atsakyti negalėjo. Esą ji tik rengė sprendimą ir jokių prašymų akyse nėra regėjusi. Į pirmininko klausimą atsakyti negalėjo ir posėdyje dalyvavusi vyr. specialistės tiesioginė vadovė – Turto valdymo skyriaus vedėja Birutė Kaiždailevičiūtė. Nepadėjo ir šalia sėdėjusi vedėjos pavaduotoja Laima Ežerskienė. Trijulės teigimu, šią informaciją gali turėti G. Latakienė. Ir tik komiteto pirmininkui vos pačiam neišėjus ieškoti atsakymo, valdininkės susizgribo, kad reikia nubėgti paklausti Kompiuterinio tinklo specialistės. Galiausiai, ne itin informatyvus atsakymas pasiekė komiteto narių ausis: „Kas prašė, tas gavo.“ Kitaip – visi prašymai buvo patenkinti. Deja, dažnokai po taip „išsamiai“ parengtų ir Tarybos patvirtintų sprendimo projektų atsiranda ne tik įstaigų, bet ir žmonių, kurie norėjo, tačiau nežinojo, todėl… negavo. Ir tokiems nelaimėliams po nosimi pakišamas Tarybos sprendimas, girdi, taip politikai nusprendė, o mes – projektų rengėjai – čia nė prie ko…
Beje, dėl informacijos trūkumo, pristatant sprendimo projektą apie individualios veiklos, kuria gali būti verčiamasi, turint verslo liudijimą, rūšių fiksuoto pajamų mokesčio dydžių nustatymą, teko pabėgioti ir jo rengėjai Telšių rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos, strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo pavaduotojai Rūtai Lečkauskienei. (Apie tai, kiek kitais metais iškratys verslo liudijimai verslininkų kišenes, skaitykite lapkričio 29 d. „Telšių ŽINIŲ“ numeryje).
Domėjosi Telšių miesto seniūnijos problemomis
Vietinio ūkio ir ekologijos komiteto posėdyje dalyvavo ir Telšių miesto seniūnas Kazys Lečkauskas. Komiteto nariai domėjosi, kaip tvarkosi miesto seniūnija ir su kokiomis problemomis susiduriama. Anot K. Lečkausko, vis dar aktualus išlieka seniūnijos turto klausimas: „Iki šiol neturėjome jokių duomenų, kiek kilometrų sudaro miesto gatvės, kiek turime žaliųjų plotų Telšiuose. Šiandien, galiu pasakyti, kad apytiksliai esame apskaičiavę, kad seniūnija turi nupjauti žolę apie 80 ha plote. Taip pat skaitydamas 2008 m. audito išvadas vis dar seniūnijos balanse randu skverą Turgaus aikštėje. Mums priklauso vis dar ir autobusų stotelės, kurias politikai prieš keletą metų pagal susitarimą perdavė jas stačiusiems verslininkams ir t. t.“
Vietinio ūkio ir ekologijos komiteto pirmininkas A. Domarkas pripažino, kad dar laukia daug darbo, tvarkant Savivaldybės turtą: „Dėl pinigų stygiaus dar liko daug neinventorizuoto, neregistruoto turto. Tam, kad visa tai būtų padaryta, reikia kelių milijonų litų.“
Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas komiteto narius informavo, kad šiuo metu, siekiant išsiaiškinti, kiek iš tikro Savivaldybė turi turto, yra sudarytos komisijos, kurios vykdo inventorizaciją visose rajono seniūnijose.