
Rytoj 48-ąjį gimtadienį minėsianti Laima Jurytė-Zakarauskienė šios šventės išvakarėse spinduliuoja energija ir gera savijauta – permainos, kurias įsileido į savo kasdienybę, pakeitė ne tik jos, bet ir šeimos bei kolegų gyvenimus. Prieš dvejus su puse metų Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė svėrė beveik 100 kilogramų, šiandien jos svoris – 68–73 kilogramai, tačiau moteris patikina, kad svarstyklės niekada nebuvo nei priešas, nei tikslas.
„Aš ir dabar sakau: nemeskit svorio, ieškokit būdų būti laimingi. O svoris? Jis tiesiog natūraliai nukris“, – šypsojosi ji.
Diana PUZERĖ
Vidinis diskomfortas paskatino keistis
Tuo metu, kai Laima pajuto, kad gyvenime kažko trūksta, svoris neatrodė esminė problema. 170 cm ūgio moteris visą gyvenimą turėjo antsvorio, tačiau nesureikšmino to. Kur kas labiau nerimą kėlė nuovargis, jausmas, kad kažkas slysta iš rankų.
Lūžis įvyko netikėtai – socialiniuose tinkluose akys užkliuvo už vienos sveikatingumo programos. Ji kvietė į penkių dienų badavimo stovyklas, kuriose pagrindinis tikslas – ne dieta, o gera savijauta. Iš pradžių Laima dvejojo – badavimas atrodė kaip drastiškas žingsnis, gal net pavojingas. Bet smalsumas nugalėjo.
Nuo stovyklos – prie viso gyvenimo pokyčių
Pirmoji stovykla tapo atskaitos tašku. Svoris pradėjo mažėti dar iki joje apsilankant – pasiruošimo laikotarpiu. O jau stovykloje atsivėrė visiškai nauja pasaulėžiūra.
„Nustebino, kiek energijos galima turėti, kai nevalgai. Bet dar labiau nustebino paskaitos, kuriose gyvenimo ekspertai kalbėjo apie gyvenimo būdą, remdamiesi mokslu – jos palietė taip giliai, kad nebegalėjau likti tokia pati“, – prisiminė Laima.
Grįžusi į namus ji pajuto, kad nebesinori to, kas anksčiau atrodė skanu ir savaime suprantama. Cepelinai, kebabai, saldumynai – viskas tapo nebeįdomu. Maistas virto sąmoningu pasirinkimu, o ne nuotaikos gerintoju ar nuovargio malšintoju.
Šaldytuvo turinys – kaip asmenybės veidrodis
Nuo tada namuose pasikeitė ne tik Laimos, bet ir visos šeimos valgymo įpročiai. Nebeliko pusgaminių, vietoj jų – natūralūs produktai: daržovės, mėsa, žuvis, kiaušiniai, graikiškas jogurtas, kietasis sūris.
Telšiškė taiko protarpinį badavimą – nevalgo 16–18 valandų per parą, kartą per savaitę badauja visą parą, o du kartus per metus – penkias dienas iš eilės.
Pokyčių banga užliejo ir šeimą
Laima kalba nebe vienaskaita – pokyčiai tapo bendri. Sveikesnės mitybos principus perėmė ir jos vyras bei du sūnūs. Vyras atsikratė apie 25 kilogramų, o du sūnūs – 10–20 kilogramų.
„Tiesiog viskas vyko natūraliai. Jie matė mane, pamažu prisijungė, atsirado azartas, palaikymas. O kai atsiranda rezultatai – motyvacija tik auga“, – pasakojo pašnekovė.
Sveika gyvensena – ir darbe, ir komandoje
Laima – Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė. Tad jos asmeniniai pokyčiai neišvengiamai persidavė ir kolektyvui.
Įstaiga įtraukta į sveikatingumo projektus, rengiami iššūkiai, skatinama daugiau judėti, į darbą eiti pėsčiomis ar važiuoti dviračiu. Vien per devynis mėnesius darbuotojai kartu atsikratė 45 kilogramų.
Virtuvėlėje kelis kartus per savaitę darbuotoja verda sriubas, kepa obuolius su varške. Visas kolektyvas dalijasi uogomis, vaisiais ir daržovėmis. Įstaigoje nėra užkandžių automato.
Tiesa, tradicija paminėti gimtadienius neišnyko – tiesiog tortas valgomas sąmoningai, o ne tarp kavos puodelių.
Be fanatizmo – su džiaugsmu
Laima nepropaguoja griežtų taisyklių ar savęs kankinimo. „Neturiu draudžiamų produktų sąrašo. Tačiau kai jauti, kaip vieni ar kiti produktai veikia tavo kūną, natūraliai pasirenki tai, kas tinka“, – sakė ji.
Anot jos, svarbiausia – ne susitelkti į draudimus, o į sąmoningumą. „Jei tuo metu nevalgymo laikas – torto gabalėlį tiesiog pasidedu į šalį ir suvalgau vėliau.“
Procesas – kaip dovana
Paklausta, kaip jaučiasi dabar, Laima nevardijo skaičių, o kalbėjo apie kokybę: „Nebesinori to apsunkimo jausmo. Geriau miegu, lengviau keliuosi. Turiu daugiau energijos, mažiau chaoso galvoje.“
Pagerėjo ir kraujo rodikliai, atsirado stabilumo jausmas: „Su svoriu kaip su pinigais – kuo labiau jų nori, tuo labiau tolsta. O jei mėgaujiesi procesu – viskas ateina savaime.“
Asmeniniai atradimai
Kalbėdama apie pokyčių laikotarpį, Laima neslėpė, kad svarbiausi dalykai įvyko ne ant svarstyklių, o jos pačios viduje.
„Viskas priklauso nuo manęs, o ne nuo aplinkybių ar aplinkinių. Supratau, kad mano nugaros skausmus, kraujo tyrimų rezultatus tiesiogiai lemia judėjimas, mityba. Atsakomybė už savijautą yra mano rankose“, – dalinosi Laima.
Vidinė motyvacija
Telšiškė sakė, jog ją motyvuoja pagalba kitiems ir palaikymas: „Kai supranti, kad nėra jokių pagundų, tik tavo pačios pasirinkimai – viskas tampa paprasčiau. Nebelieka spaudimo, o sprendimai tampa natūralūs. Kai esi tvirtas dėl savo pasirinkimo, renkiesi tai, nuo ko jautiesi geriausiai. Pavyzdžiui, jei blogai išsimiegojau, prisimenu, kad vakar valgiau per vėlai. Tai padeda keisti įpročius.“
Santykis su savimi
Laima teigė, jog niekada savęs nekaltina, jei kartais piktnaudžiauja traškučiais ar panašiais skanėstais. Anksčiau dėl to save labai grauždavo, o dabar supranta – jei taip norėjosi, vadinasi, taip reikėjo.
„Visada yra rytojus. Vengiu kraštutinumų, nes kai atsiranda sąmoningi pasirinkimai, išnyksta ir tas sakymas: „Kiek čia to gyvenimo…“ Ne maistas mus renkasi – mes jį. Gyvenimas duotas, bet kaip aš jį gyvenu – priklauso nuo manęs“, – šypsojosi pašnekovė.
Palaikymas šeimoje ir darbe
Moteris pabrėžė, kad ji nieko neatsisakė, niekam nieko nedraudžia ir nesmerkia: „Paprasčiausiai atsirado režimas, sąmoningas suvokimas. Tikrai būna visaip. Mane labai džiugina ir motyvuoja kolektyvas – įstaigoje dirbantys medikai, kolegos, kurie taip pat stengiasi rūpintis judėjimu, maisto kokybe. Kai jie pasiekia rezultatų – džiaugiamės visi kartu. Mes vieni kitus palaikome, motyvuojame, o saldainiais… paprastai nebevaišiname – arba labai retai. Labai svarbu, kad ir šeimoje esame vieningi, palaikantys.“