1918 m. gruodžio 30 d. įkurtas pirmasis Telšių teismas gražiu pavadinimu – Telšių taikos teisėjo nuovada. Per bemaž šimtmetį teismas išgyveno įvairias pertvarkas, šiandien Telšių rajono apylinkės teisme – taip pat reformų nuotaika: 2015 m. turėtų atsirasti naujas Telšių, Akmenės ir Mažeikių junginys – Telšių apylinkės teismas.
Norėdama įprasminti Lietuvos teismų įkūrimo 95-ąsias metines, Telšių rajono apylinkės teismo pirmininkė Vitalija Liauzginienė surengė teisėjų ir rajono žiniasklaidos atstovų susitikimą – tuo parodė, kad teismas yra viešas, pasitiki žiniasklaida ir vertina jos darbą.
Telšių rajono apylinkės teisme dirba 5 teisėjos (teisėjai rajonuose skiriami pagal gyventojų skaičių. Šiuo metu Telšių r. viena vieta neužimta): Vitalija Liauzginienė, Audronė Alčauskienė, Vaida Rimkienė, Stefanija Sakalauskienė, Judita Staševičienė.
„Savo gimtadienį nepriklausomos Lietuvos teismai skaičiuoja nuo 1918 m. gruodžio 15 d., pirmajam teisingumo ministrui Petrui Leonui pasirašius 1918 m. gruodžio 14 d. įsakymą Nr. 22. 1919 m. sausio 16 d. Lietuvos Valstybės Tarybos Prezidiumas patvirtino laikinąjį Lietuvos teismų ir jų darbo sutvarkymo įstatymą, kurio vienas iš svarbiausių uždavinių buvo sutvarkyti teismų sistemą taip, kad jos struktūra būtų paprasta, kad kiekviena jos grandis funkcionuotų nuosekliai ir atitiktų demokratinei valstybei būdingus teisinius pagrindus. Per 95-erius metus teismų sistema nuėjo sudėtingą reformų, pokyčių, vystymosi ir klaidų kelią, tačiau vis dar turi ką patobulinti. Šiuo metu sparčiai vyksta teismų reforma. Pirmame reformos etape buvo sujungti visi Vilniaus miesto apylinkių teismai į vieną Vilniaus miesto apylinkės teismą, Kauno miesto ir rajono apylinkių teismai, Šiaulių miesto ir rajono apylinkių teismai. Nuo 2015 m. pradžios numatytas kitų rajonų apylinkės teismų jungimas. Nuo liepos 1 d. įgyvendinta dar viena naujovė teismų sistemoje, t. y. pradėjo veikti Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas, kuriame gyventojai ir įmonės gali pateikti ir gauti civilinių bylų dokumentus, mokėti žyminį mokestį neišeidami iš namų bet kuriuo paros metu“, – teismo istoriją apžvelgė V. Liauzginienė.
Pirmasis teismas Telšiuose buvo įkurtas 1918 m. gruodžio 30 d. ir pavadintas Telšių taikos teisėjo nuovada, o 1933 m. rugsėjo 15 d. pavadintas Telšių apylinkės teismu.
Šiuo metu Telšių rajono apylinkės teisme iš viso dirba 27 darbuotojai.
Gruodžio 13 dienos duomenimis, Telšių rajono apylinkės teismas išnagrinėjo 441 baudžiamąją bylą (2012 m. – 329), 2 351 civilinę bylą (2012 m. – 2 216), 1 278 administracines bylas (2012 m. – 1 218), atlikti 848 ikiteisminio tyrimo veiksmai. Vienas teisėjas vidutiniškai išnagrinėjo 77 baudžiamąsias bylas, 411 civilinių bylų, 224 administracines bylas, atliko 148 ikiteisminio tyrimo veiksmus.
V. Liauzginienės teigimu, teisėjų darbo krūviai yra labai dideli, tačiau Telšių teismo darbo rezultatai džiugina: „Per šių metų pirmąjį pusmetį baudžiamosiose bylose priimtų nuosprendžių stabilumas yra 98,18 proc., civilinėse bylose priimtų sprendimų stabilumas – 99,62 proc. Tokie darbo rezultatai pasiekti ne tik teisėjų, bet ir visų teismo darbuotojų nuoširdžiu, pasiaukojančiu darbu. Nors visuomenė teismų darbą vertina pakankamai žemais reitingais, tai neatspindi realios situacijos, nes teismo priimtais sprendimais beveik visada yra nepatenkintas bylą pralaimėjęs dalyvis.“
Susitikime su žiniasklaidos atstovais dalyvavusios teisėjos teigė, kad geras teismo procesas yra trumpas, nepriklausomai nuo bylos sudėtingumo. Tuomet neišvargsta nei teismo dalyviai, nei teisėjai, tačiau esą ne visuomet tai priklauso vien nuo teisėjo.
Pastebėta, kad bylų kategorijas dažnai padiktuoja laikas. Pavyzdžiui, šiuo metu padaugėjo bylų dėl įsiskolinimų greitųjų kreditų bendrovėms, nes žmonės neįvertina savo galimybių skolindamiesi, padaugėjo ištuokų ir vaikų išlaikymo bylų – tam turi įtakos emigracija. Užregistruotos pirmosios fizinių asmenų bankroto bylos.
Turinčios didesnę darbo patirtį teisėjos sako jau išmokusios atsiriboti nuo teismo procese nagrinėjamų skaudžių istorijų, mažesnė patirtis verčia pabusti naktį, galvoti laisvalaikiu. „Aš labai daug galvoju iki tol, kol priimu sprendimą, o tuomet stengiuosi ištrinti iš atminties – jau išmokau, bet tai yra 22 metų darbo patirtis“, – kalbėjo V. Liauzginienė.