
Kas nutiko su kai kuriais telšiškiais atšalus orams? Vieni jų chuliganiškai ardo Masčio ežero pakrantėse sudėtus akmenis ir jais bando ledo tvirtumą, kiti kitoje ežero pusėje skuba rūpintis gulbėmis – jas maitina.
O specialistai visais informaciniais kanalais trimituoja to nedaryti: taip žmonės paukščiams ne padeda, bet priešingai – kenkia.
Aurelija SERVIENĖ
Išplatinti pranešimai
Telšių mieste pasirodė plakatai su raginimu pamaitinti Masčio ežere likusias žiemoti gulbes – kažkas nusprendė, kad paukščiams dabar yra labai sunku. Nurodė net vietą, kur gražuolės būriuojasi, – už Zakso kalno. Bet baisiausia – ragino lipti ant ledo, o taip elgtis, pasak priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovų, šiuo metu yra tikrai dar nesaugu.
Gulbės neprišąla
Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas Gediminas Petkus tokius išplatintus skelbimus prilygino beprotiškam veiksmui.
Ornitologo teigimu, baimintis, jog gulbės gali įšalti ežere, tikrai nereikėtų. „Gulbės ant ledo gali tupėti ilgą laiką, kad ir visą dieną. Jos turi sukaupusios riebalų sluoksnį, todėl nei kojų, nei kūno jos tikrai neprišals“, – tikino G. Petkus.
Paukščių maitinti specialistas nepataria, esą tegul jie pasitraukia iš vandens telkinio natūraliai, kaip liepia gamta, tegul išskrenda į neužšąlančius vandens telkinius. Tačiau jei žmonės į šią vietą nuolat atneš maisto, gulbės niekur nesitrauks. Tad jei jau taip įvyko ir žmonės pradėjo maitinti, reikėtų atsiminti, kad nerekomenduojama gulbėms duoti duonos, kaip nurodoma minėtame skelbime. Geriausiai tam tinka grūdai – kviečiai. Juos reikėtų papilti prie kranto ir jokiu būdu nelipti ant nesaugaus ledo.
Absurdiškas skelbimas
LR aplinkos ministerijos Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Administravimo ir teisės skyriaus vyriausiasis specialistas Artūras Konderauskas nustėro sužinojęs apie tokio pobūdžio skelbimus, platinamus Telšiuose.
„Mano nuomone, toks skelbimas absurdiškas ir nesuvokiamas moraliniu atžvilgiu. Kokia atsakomybė turėtų slėgti skelbimus platinančio žmogaus pečius, jei įvyktų nelaimė“, – stebėjosi specialistas. Jis primena, jog kiekvienas ant ledo lipantis asmuo, nesvarbu, ar žvejys, ar šiaip pramogautojas, ar paukštelių „gelbėtojas“, privalo turėti smaigus.
Pasak A. Konderausko, paukščių maitinti nederėtų jau pradedant nuo pavasario, kad jie nepriprastų ir patys rūpintųsi maistu.
Lipti ant ledo nėra saugu
Telšių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Parengties užtikrinimo skyriaus viršininkas Raimondas Maslauskas įspėja, jog lipti ant ledo šiuo metu nėra saugu, o tuo labiau artintis prie neužšalusių properšų. Tai darydami žmonės rizikuotų savo sveikata ir gyvybe.
„Piliečiai, agituojantys tai daryti, skatina žmones nepamatuotai rizikai, kuri gali baigtis tragedija“, – kalbėjo R. Maslauskas.