
Netrukus prasidės naujas 2021–2022 m. šildymo sezonas. Savivaldybės įmonė „Telšių butų ūkis“ yra atsakinga už 217 pastatų, tame tarpe 162 daugiabučių namų, šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrą. „Telšiuose esame šios paslaugos teikimo rinkos lyderiai ir norime informuoti, jog naujam šildymo sezonui – pasiruošta. Atlikti visų mūsų prižiūrimų namų šildymo sistemų bandymai ir patikros, pasirašyti šildymo sezono parengties aktai. Ir toliau gyventojams teiksime kokybišką šilumos punktų ir pačių daugiabučių šildymo sistemų priežiūros paslaugą. Be to, kai kurie mūsų aptarnaujamų šilumos punktų daugiabučių namų savininkai nuo šių metų spalio 1 d. pajus ir mažesnius mokesčius“, – teigia „Telšių butų ūkis“ direktorius Adomas Domarkas.
Rajone – lyderiai
„Telšių butų ūkis“ direktoriaus A. Domarko teigimu, per praėjusius ir šiuos metus jis nėra sulaukęs nė vieno gyventojo nusiskundimo dėl Savivaldybės įmonės teikiamų šilumos punktų ir šildymo sistemų priežiūros paslaugų. „Aišku, būna smulkių avarijų, gedimų, tačiau tai yra operatyviai likviduojama. Mūsų įmonėje dirba kvalifikuoti specialistai, kurie rūpinasi šilumos punktų priežiūra 24 valandas per parą ir septynias dienas per savaitę“, – pabrėžė direktorius. – Šilumos punktų ir daugiabučių šildymo sistemų priežiūrai mūsų įmonėje vadovauja „Telšių butų ūkis“ vyr. specialistas Mantas Karečka. Jam talkina vyresn. specialistas Eugenijus Sniegys bei priežiūros specialistai Tomas Gureckis, Kęstutis Navardauskas ir Vygantas Šliogeris. Daugelio jų darbo patirtis šioje srityje – 20 metų, todėl nenuostabu, jog esame lyderiai tarp įmonių Telšiuose, teikiančių šilumos punktų ir pačių daugiabučių šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros paslaugas.“
Kaip vyksta pasirengimas šildymo sezonui?
„Galbūt daug kam keista, kodėl vasarą reikia mokėti už daugiabučių namų šilumos punktų priežiūrą, – svarstė už šilumos punktų ir daugiabučių šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrą atsakingas „Telšių butų ūkis“ vyr. specialistas M. Karečka. – Tačiau vasarą vyksta pagrindiniai darbai. Pavasarį, pasibaigus šildymo sezonui, mūsų įmonės specialistai jau pradeda ruoštis kitam šildymo sezonui. Sudaromi grafikai ir pradedamos plauti daugiabučių namų šildymo sistemos, karšto vandens šilumokaičiai ir pan. Kuo dažniau plaunamos sistemos, tuo jos efektyviau veikia, mažiau sunaudoja šiluminės energijos ir gyventojai už šilumą moka mažiau. Šilumos tiekėjas siekia tiekti kuo daugiau šilumos energijos, o mūsų užduotis – taupyti gyventojų pinigus, šilumą naudoti racionaliai ir efektyviai.“
Anot M. Karečkos, išplovus šildymo sistemas, įmonės specialistai atlieka hidraulinius sistemų bandymus ir kiekvienam daugiabučiui iki einamųjų metų rugsėjo 15 d. surašo šildymo sezono parengties aktus. „Šie aktai perduodami namo valdytojui, nesvarbu, ar tai būtų bendrija, ar įgaliotas atstovas, ar paskirtas namo administratorius, – pasakojo vyr. specialistas. – Namo valdytojas šildymo sezono parengties aktą perduoda šilumos tiekėjui. Neturint tokio akto daugiabučiui namui yra draudžiama naudotis centralizuotu šildymu. Todėl labai svarbu pasirinkti patikimą, turinčią ilgametę patirtį šilumos punktų priežiūros paslaugą teikiančią įmonę, kad prasidėjus šildymo sezonui visos sistemos būtų tinkamai paruoštos bei sutvarkyti visi šildymo tiekimui užtikrinti reikalingi dokumentai.“
M. Karečka pridūrė, jog visų daugiabučių namų, kurių šilumos punktų priežiūra rūpinasi „Telšių butų ūkis“, šildymo sezono parengties aktai buvo parengti ir perduoti namų valdytojams jau rugpjūčio mėnesį.
Šildymo sezoną galima pradėti anksčiau arba vėliau
Daugiabučių namų gyventojai turi galimybę dar neprasidėjus šildymo sezonui kreiptis į jų šilumos punktus prižiūrinčią įmonę, kad ši anksčiau įjungtų šildymą, arba, prasidėjus šildymo sezonui, jį atidėtų. „Būna, kad gyventojai laukia šildymo sezono pradžios, tačiau ji dar nėra paskelbta, o namuose šalta, – pasakojo M. Karečka. – Tokiu atveju daugiabučio namo savininkai (turi būti daugiau kaip pusės namo gyventojų sutikimas, – red.) gali kreiptis į šilumos punktą prižiūrinčią įmonę ir, suderinus su šilumos tiekėju, šildymas jų name bus įjungtas anksčiau. Prašymų atidėti šildymo sezono pradžią taip pat būna, bet jų nedaug. Tačiau atidėję šildymo sezono pradžią, mes turime vadovautis teisės aktais ir, jeigu šiluma patalpose yra žemesnė nei 18 laipsnių, mūsų darbuotojai daugiabutyje privalo įjungti šildymą.“
Ką nuslepia konkurentai?
Daugiabučių namų, kurių „Telšių butų ūkis“ neadministruoja, bet teikia šilumos punktų priežiūros paslaugą, savininkai gauna dvi sąskaitas. Tuo ėmė ne itin skaidriai naudotis Savivaldybės įmonės konkurentai. „Mūsų žiniomis, kai kurių namų valdytojai ėmėsi gudrybės: sušaukę visuotinį daugiabučio namo gyventojų susirinkimą vienu klausimu, pavyzdžiui, dėl einamųjų laiptinės remonto darbų, lyg tarp kitko iškelia kitą klausimą gyventojams – „ar norite gauti ne dvi, o vieną sąskaitą“. Aišku, dauguma butų savininkų pasisako už vieną, – pasakojo „Telšių butų ūkis“ direktorius A. Domarkas. – Tačiau gyventojai nėra informuojami, kad tokiu jų sprendimu bus pakeista šilumos punktą prižiūrinti įmonė.“
Už šilumos punktų ir daugiabučių šildymo sistemų priežiūrą „Telšių butų ūkyje“ atsakingas vyr. specialistas M. Karečka pridūrė, jog jam taip pat ne kartą teko girdėti atsiliepimus iš tokių susirinkimų: kada prašoma gyventojų balsuoti „už vieną“ sąskaitą, tačiau neįvardijama, kas bus tas šilumos punktų prižiūrėtojas, kokie jo įkainiai, ar turi atestatą. „Vadovaujantis Šilumos ūkio įstatymu, šilumos prižiūrėtojo keitimo klausimo metu namo valdytojas privalo pateikti visą šią informaciją, – pabrėžė M. Karečka. – Todėl mes raginame gyventojus, kad šilumos punktų priežiūra ir toliau leistų rūpintis „Telšių butų ūkiui“. O jeigu norite gauti ne tik vieną sąskaitą, bet kokybiškas bei profesionalias paslaugas – savo namo administratoriumi parinkite mus – Savivaldybės įmonę „Telšių butų ūkis“.“
Mažės sąskaitos už paslaugą
Dar viena priežastis, dėl ko verta šilumos punktų priežiūros paslaugas patikėti „Telšių butų ūkis“, – tai lankstus požiūris į mokesčius. Šilumos punktų ir daugiabučių šildymo sistemų priežiūros paslaugai yra taikomi du mokesčiai: už šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrą bei kaupiamasis/atkuriamasis tarifas už sunaudotas medžiagas minėtos priežiūros metu.
„Kadangi renovuotuose daugiabučiuose namuose visos šildymo sistemos yra naujos bei joms galioja garantinis 5 metų laikotarpis – logiška, kad jiems kaupti lėšų jų remontui lyg ir nereikėtų, – teigia Savivaldybės įmonės vyr. specialistas M. Karečka. – Todėl buvo priimtas sprendimas nuo spalio 1 d. visiems renovuotiems namams, kuriems dar galioja garantinis laikotarpis, netaikyti minėto kaupiamojo/atkuriamojo tarifo už sunaudotas medžiagas priežiūros metu.“ Dėl to, anot vyr. specialisto, mokėjimai gyventojams už šilumos punktų priežiūrą ženkliai sumažės, kai kur – net per pusę. O atsitikus kokiam nors gedimui – namo gyventojai neliks nežinioje, kadangi dar iki renovacijos buvo sukauptos tam tikros kaupiamosios lėšos. Tiesa, pasibaigus rekonstrukcijos garantiniam laikotarpiui bus galima atnaujinti kaupiamųjų lėšų mokėjimą.
pagirūnai
ką žinau su tuo mokesčiu kaupiamuoju. Mūsų namas yra 3140 m2. Jei po 2 centus tai 62,8 per mėnesį, per metus 753,6 Eur, per 10 metų 7530 Eur. Tai tikrai dvi pavaros, du siurbliukai, du šilumokaičiai ir du vožtuvai tiek nekainuoja. O įranga normaliai prižiūrint tarnauja apie 20 metų. Nenoriu reklamuoti, bet mūsų prižiūrėtojas dar ir gauna nuolaidas iš pardavėjų, tai kam tiek permokėti? Be to mano vaikai gyvena vienas Klaipėdoje, kitas Vilniuje ir tokių kaupiamųjų mokesčių iš vis nėra.