Telšių rajone vykstantys žemės geologiniai tyrimai dėl požeminės dujų saugyklos privertė gyventojus vienytis ir ginti savo teises.
Ūkininkai – darbštūs, pagarbos verti žmonės, mylintys žemę, kuri yra jų maitintoja. Prasidėjus žvalgomiesiems darbams, jie ne tik neteko ramybės, bet ir skaičiuoja milžiniškus nuostolius. Galinga technika darko gyventojų pasėlius, kelius, melioracijos sistemą, išpuoselėtas namų valdas, ištisą parą vykstantys darbai trukdo miegoti.
Pirmadienį ir antradienį vyko Upynos seniūnijos gyventojų susitikimai su UAB „Minijos nafta“ projekto vadovu Broniumi Radecku.
Sutartyse, kurios sudarytos tarp UAB „Minijos nafta“ ir gyventojų, numatyta atlyginti žalą tik už sunaikintus pasėlius. Tarkime, už vieną hektarą žiemkenčių, pvz., rugių – 1 070 Lt, kviečių – 1 400 Lt.
Apie kitos padarytos turtinės žalos atlyginimą sutartyje nėra kalbama. Tačiau vien Mantvydų kaime gyvenantis ūkininkas Kazys Rimkus sako patyręs mažiausiai 80 tūkst. Lt. žalos, nenumatytos sutartyje.
Galinga, 35 tonas sverianti technika sudarkė apie 119 ha šio ūkininko pasėlių, o vėžės kai kuriose vietose siekia apie 1 m gylį ir kelių metrų plotį.
Didžiulius nuostolius dėl vykdomos seisminės žvalgybos skaičiuoja daugybė rajono gyventojų.
Įprasta technika gilių, plačių vėžių neįmanoma sutvarkyti, reikia samdyti buldozerį. Ūkininkai teiravosi, UAB „Ežerūnai“ už 8 valandas darbo šia technika tektų sumokėti net 1 000 Lt, o sutvarkytų per tą laiką nedaug – vos 200 metrų vėžių.
Prašė stabdyti darbus
Pirmadienį keliolika Upynos seniūnijos ūkininkų bei Upynos seniūnas Donatas Želvys susitiko su B. Radecku. Pastarasis, nuleidęs galvą, tyliai klausėsi gyventojų priekaištų ir stebėjosi, kodėl ūkininkai šitaip jaudinasi.
O jaudintis, regis, yra pagrindo: darkomi miškai, ekologiniai ūkiai. Žmonės baiminasi, kad Nacionalinė mokėjimo agentūra atsisakys mokėti išmokas.
Pagal reikalavimus išmokas gaunančių ūkių plotas negali sumažėti, keistis. Jei jis pasikeičia – taikomos sankcijos, nebeišmokamos išmokos. Seisminę žvalgybą atliekanti technika gyventojų pasėlių plotą mažina dešimtimis hektarų.
Negana to, ūkininkams nerimą kelia ir tai, kad sunkiasvorė technika pakenks melioracijos sistemai, o tikrieji tyrimų metu padaryti nuostoliai gali pasimatyti tik pavasarį ar po kelerių metų. Tačiau sutartyse, kurias UAB „Minijos nafta“ davė pasirašyti gyventojams, numatyta, kad „Žala nustatoma ne vėliau kaip per 10 d. nuo lauko darbų pabaigos… Pagal nuostolių suderinimo aktą gavęs kompensaciją, žemės sklypo savininkas/valdytojas nebeturės ir nebereikš UAB „Minijos nafta“ jokių pretenzijų“.
Taigi, žmogus tarsi atsiduria akligatvyje: jei praeis daugiau nei 10 dienų nuo darbų jo nuosavybėje pabaigos, nuostolių atlyginimo pagal sutartį tikėtis nebereikėtų. O jei pasirašysi nuostolių suderinimo aktą, kuriame įtraukti tik dabar matomi nuostoliai, pretenzijų dėl kompensacijos už vėliau pasimačiusias neigiamas pasekmes pagal sutartį nebus galima pareikšti.
Išreiškę savo nuogąstavimus, ūkininkai pareikalavo B. Radecko, kad bent laikinai būtų sustabdyti darbai: jei žemė būtų sausa arba įšalusi, nuostoliai nebūtų tokie dideli. UAB „Minijos nafta“ atstovas atkirto, kad nutraukti darbų neįmanoma, nes viena brigados darbo diena kainuoja 150 tūkst. Lt.
Tuomet gyventojai pareikalavo, kad būtų perrašytos sutartys. „Jaučiamės apgauti, pakišote pasirašyti niekines sutartis, neinformavote, kokie išties darbai bus atliekami mūsų žemėje. Gi sakėte, kad per mūsų sklypus bus tik išvedžioti laidai“, – piktinosi ūkininkai.
B. Radeckas dėl sutarčių perrašymo pažadėjo pasitarti „su viršininkais“ ir sutiko susitikti su gyventojais kitą dieną.
Ribota kompensacijos suma
Antradienį B. Radeckas į susitikimą atžingsniavo jau su palyda – vyriškiu, kuris net neprisistatė. Su bendražygiu B. Radeckas jautėsi kur kas drąsiau, nei praėjusią dieną akistatoje su keliolika įniršusių ūkininkų.
Susitikime dalyvavo ir Lietuvos ūkininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkas Vytautas Rakickas, Telšių rajono savivaldybės Kaimo plėtros skyriaus vedėjas Albinas Slavinskis bei kiti.
B. Radeckas tikino, kad gyventojams bus atlyginti visi padaryti nuostoliai, tačiau užsiminė, kad reikėtų pateikti nuotraukas, kuriose užfiksuotas vaizdas prieš nuostolių padarymą ir po. Viena moteris pasiteiravo, negi jai reikėjo paveiksluoti kiekvienos karvės tešmenis – ūkininkės gyvuliai susižalojo, kai juos pabaidė galinga technika.
B. Radeckas nurodė, kad užtektų gauti pažymą iš veterinaro.
„Na, dėl gyvulių man keistokai skamba, bet nieko…“, – moters žodžiais netikėjo B. Radeckas.
Netekęs kantrybės, vienas iš ūkininkų demonstratyviai paliko susirinkimo salę.
Primygtinai teigęs, kad ūkininkams bus atlyginti visi padaryti nuostoliai, vėliau B. Radeckas ištarė: „Pinigų, skirtų kompensacijoms, yra riba. Tiek, kiek nori kiekvienas ūkininkas, išmokėti negalėsime.“
V. Rakickas, įnirtingai gynęs ūkininkus, pasiūlė, kad UAB „Minijos nafta“ kreiptųsi į Vyriausybę, kuri tikriausiai skirtų papildomų lėšų atlyginti nuostoliams.
Įrašė į sutartį
Pasiliejus pliūpsniui priekaištų, B. Radeckas ėmė nervintis. Aprimęs bandė kalbėtis gražiuoju. Pamatęs, kokie Telšių rajono ūkininkai vieningi, braukė prakaitą ir nervingai trūkčiojo antakiais.
„Supraskite, čia – ne „Minijos naftos“ verslas. Mes tik laimėjome konkursą. Tai valstybinis užsakymas“, – gynėsi jis.
Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas atšovė, kad geresnio verslo, nei vykdyti valstybinius užsakymus, Lietuvoje nėra.
„Ko gero, nereikia tikėtis, kad visi nuostoliai bus atlyginti gražiuoju. Turime kviestis valstybinę komisiją“, – teigė V. Rakickas.
Perrašyti sutarčių su gyventojais B. Radeckas nesutiko – teigė, kad tam reikia teisininkų. Tačiau sutiko įtraukti į sutartis punktą, kad bus užlygintos technikos padarytos provėžos.
UAB „Minijos nafta“ atstovas patikino, kad pasamdys techniką, kuri sutvarkys provėžas. Nuostoliai esą bus atlyginti ir tiems, kurie nesutiko pasirašyti sutarčių su UAB „Minijos nafta“.
Brovėsi per mišką
B. Radeckas teigė, kad, norint išsiaiškinti, ar dėl darbų yra pakenkta melioracijos sistemoms, užtenka pasižiūrėti į dokumentus. Esą bendrovė juose yra numačiusi kiekvieną savo žingsnį, taigi lengva įsitikinti, ar technika važiavo ant melioracijos įrenginių.
Ūkininkai savo ruožtu pažadėjo nepasiduoti, aiškintis dėl melioracijos sistemos ir kitų pažeidimų, o V. Rakickas su A. Slavinsku – kreiptis į Žemės ūkio ministeriją.
Kol ginčas neišspręstas, žvalgybą atliekantys darbuotojai, pamindami LR Konstitucijoje įtvirtintą nuosavybės neliečiamumo principą, ir toliau braunasi į privačias ūkininkų valdas. Nepatekę į aptvertą Upynos seniūnijos gyventojo Remigijaus Gailio namų valdą, tyrimus atliekantys vengrai brovėsi link jo valdos naktį, per mišką, galinga technika versdami pasimaišiusius medžius. Jiems pavyko. Regis, net ir gyvendami nepriklausomoje, demokratinėje valstybėje, negalime būti tikri, kad mūsų teisės bus apgintos.