
Birželio 14-osios vidurdienį Plungėje, kaip ir visoje Lietuvoje, vyko Gedulo ir vilties dienai paminėti skirta akcija „Atminties neištremsi“. Trėmimų pradžia prisiminta ir Rietave.
Rita Stančiukienė
„Aviliuose liko medus, soduose – obuoliai“
Vidurdienį prie Laisvės paminklo susirinkę plungiškiai, nuskambėjus Lietuvos himnui, tylos minute pagerbė amžinybėn išėjusius tremtinius.
Akciją bendra malda pradėjo Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios klebonas dekanas Vytautas Gedvainis. „Šiandien diena, kuri kviečia dėkoti, pasijausti laimingiems – kalbame lietuviškai, gyvename laisvoje Lietuvoje. Tegul tas jausmas, kurį išgyveno mūsų seneliai ir proseneliai, nė vieno jūsų niekada nepaliečia. Aviliuose liko medus, soduose – obuoliai… Eidami ar važiuodami, pabudę ir užmigdami, nepamirškite savo krašto istorijos“, – kalbėjo dvasininkas.
Dekanui pašventinus žvakes ir gėles, padėtas prie Laisvės paminklo, žodį tarė Plungės rajono buvusių tremtinių nevyriausybinės organizacijos „Paliesti tremties“ vadovė Aniceta Grikšienė. Tremtyje gimusi plungiškė dėkojo susirinkusiesiems prisiminti ir pagerbti atminimo žmonių, kurie sovietų buvo ištremti iš savo tėvynės. Ji džiaugėsi, kad su kitomis bendro likimo draugėmis buvo pakviesta dalyvauti Plungės geležinkelio stotyje tądien vykusioje pamokoje-minėjime, kurį vedė mokytoja Jolanta Mažuknė, pasakojo, kaip susijaudino minėjimo metu pasigirdus pro šalį važiuojančio traukinio garsui.
Mintimis apie 1941 metų birželio 14 dieną prasidėjusius nekaltų žmonių trėmimus, dėl jų patirtas netektis dalijosi Seimo narys Jurgis Razma, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Akcijos metu skaitytos iš Plungės krašto ištremtų žmonių pavardės.
Beje, pirmą kartą Gedulo ir vilties dienos minėjimo istorijoje šiame renginyje nedalyvavo Plungės kultūros centro politinių kalinių ir tremtinių choras „Tėvynės ilgesys“. Kaip sakė Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis, be choro neapsieidavo nė viena valstybinė šventė, dainų šventė, atminimo ženklų ar paminklų atidengimas. Kolektyvas vedė istorijos pamokas, pasakojo tremties istoriją, dainomis liudijo atminimą. Šiandien nebėra galinčių aktyviai dalyvauti choro veikloje, todėl jo neliko. Gedulo ir vilties dienos proga meras A. Klišonis ir R. Matulis padėkojo ilgamečiams šio kolektyvo nariams, buvusiai vadovei Rūtai Černeckienei – įteikė Seimo padėkos raštus.
Gedulo ir vilties dienos minėjimas tęsėsi vakare. Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje prieš prasidedant Miesto šventės atidarymo koncertui Plungės kultūros centro teatras „Saula“ ir folkloro ansamblis „Gondinga“ pristatė teatrinę kompoziciją „Kelias“ (režisieriai Sigita ir Romas Matuliai).
Tremtiniai prisiminti ir Rietave
Gedulo ir vilties dieną uždegdami žvakes prie Rietavo tremtinių ir partizanų memorialų bei dalyvaudami Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje aukojamose šv. Mišiose paminėjo rietaviškiai.
Po pamaldų surengta rimties eisena iš Laisvės aikštės į dvaro sodybą. Prie koplytstulpio pagerbtas už Lietuvos laisvę žuvusių Rietavo krašto žmonių atminimas. Savo mintimis apie šią visai Lietuvai svarbią datą pasidalijo meras Antanas Černeckis ir Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas.
Minėjimas tęsėsi Rietavo kraštiečio Petro Turskio dokumentinės instaliacijos „Tremtys, rezistencija ir egzistencija“ pristatymu oficinos laikrodžio bokšte.
Oginskių kultūros istorijos muziejuje vyko Antano Ruškio 100-ųjų gimimo metinių minėjimas ir ekspozicijos „Tūkstantmečio Lietuva“ pristatymas, kurioje – unikali ir daugiau kaip 150 drožinių turinti kolekcija. Muziejuje taip pat surengtos prof. dr. Rasos Čepaitienės knygos „Postsovietinis tranzitas“ sutiktuvės. Ši knyga – tai unikalus žvilgsnis ir kelionė per buvusias Sovietų Sąjungos respublikas.