
Telšių rajono gyventojai vis labiau rūpinasi savo gyvenamąja aplinka. Negali atsigėrėti gėlynų žiedų gausa, išpuoselėtais sodais, gražiai nupjautomis vejomis, trykštančiais fontanėliais, akmenimis, medeliais ir kt.
Nestokodami kūrybiškumo, savo sodybomis ypač rūpinasi, jas tvarko ir puošia Gadūnavo seniūnijos gyventojai. Jų pavyzdžiu kviečia pasekti ir kitas rajono seniūnijas.
Aurelija SERVIENĖ
Siraičiuose gyvena ypatingi žmonės
Gadūnavo seniūnijos Siraičių kaime nuošalioje vietoje sau rojaus kampelį per 20 metų susikūrė Lina ir Alfredas Simučiai. Jų sodyba – tikra ramybės oazė. Kiemo puošmena – didžiulis išsišakojęs, septynis dešimtmečius skaičiuojantis ąžuolas.
Pasak šeimininko, šį namą šeima paveldėjo iš žmonos močiutės, o viskas, kas šiandien sukurta, yra visos Simučių šeimos nuopelnas.
„Gyvename buvusio Siraičių dvaro teritorijoje. Mūsų namas – saugomų paveldo objektų sąraše. Jame kažkada buvo dvaro pirtis ir skalbykla. Tad labai daug ką keisti vykdydami remonto darbus negalėjome“, – pasakojo vyras.
Nors Simučiai abu dirbantys žmonės, tačiau tikino sodybai prižiūrėti laiko užtenkantys. Lina dirba pedagoginį darbą, Alfredas – ugniagesiu gelbėtoju.
Gadūnavo seniūnijos seniūnės Inesos Kęsminienės teigimu, A. ir L. Simučiai yra be galo darbštūs žmonės – seniūnijos pasididžiavimas. O ir visi Siraičiuose gyvenantys žmonės yra labai vieningi.
Buožėnų gyvenvietės puošmena
Gadūnavo seniūnijos Buožėnų kaime jau tris dešimtmečius savo sodyboje ypatingą grožį kuria Eugenija ir Petras Veseliai. Jų sodyba – gražiausių seniūnijos sodybų sąraše.
Kieme stebina augalų įvairovė, akmenų ornamentai, vešintys spygliuočiai ir kt. augalai. Pamėgę akmenis, abu buožėniškiai jais išpuošė visą sodybą: vienus parsivežė iš kelionių, kitus rado laukuose, dar kitus nusipirko.
Meilę žemei ir gamtai Veseliai pasakojo paveldėję iš tėvų, nuo vaikystės mylėjo augalus. Eugenija ypač silpnybę jaučianti spygliuočiams – jų kieme visa gausybė, vienas už kitą gražesnis ir spalvingesnis. Visus medelius, krūmus ir gėles moteris sakė užsiauginanti pati. Turi net atskirą žemės kampelį, kuriame daigina augalus.
P. Veselis pamena, kad kaip tik atsikėlė čia gyventi, sodyboje dirvožemis buvo tikras molis, tad teko keisti žemę, viską tvarkyti. Gal todėl šiandien augalai, prižiūrimi kruopščių šeimininkų, veši ir puošia Buožėnų gyvenvietę.
Džiugu, jog E. ir P. Veseliai kaip tik šį rudenį paminėjo ir gražią vedybinę sukaktį.
Gedrimuose – ypatingi senjorai
2003 m. į Gadūnavo seniūnijos Gedrimų kaimą atsikraustė naujakuriai Ona Vanda ir Antanas Manciai. Kaimo gale nusipirko apleistą sodybą. Šiandien jos šeimininkai atveria vartus ir kviečia užeiti į nuostabų, jų pačių sukurtą grožio kampelį. Žaliuojantys augalai, žydinčios gėlės, puošnios skulptūrėlės, tvarkingai nupjauta veja – viskas išpuoselėta darbščių gedrimiškių rankomis.
Ona Vanda juokavo, jog ji šeimoje atsakinga už žemės darbus, o vyrui tenka statybos reikalai. Taip abu, darniai sutardami, viską patys ir kuria. Į tėvų sodybą mielai ir kone kas savaitgalį grįžta vaikai, krykštauja anūkai.
Pora sakė gyvulių neauginantys – neapsimoka, tad visą laisvą laiką skiria sodybai prižiūrėti. Idėjų, kaip puošti savo teritoriją, Ona Vanda prigalvojanti pati, o vyras padeda įgyvendinti. Gražiai besitvarkančių gedrimiškių pavyzdžiu pasekė ne vienas vietos gyventojas.
Kažkada Manciai gyveno dviejų kambarių bute Mažeikiuose, o dabar nebeįsivaizduoja savęs be kaimo, be sodybos, be gedrimiškių. „Kokie ramūs ir gražūs mūsų Gedrimai“, – tikino O. V. Manciuvienė.
Seniūnė I. Kęsminienė negali atsistebėti: kokie ypatingi senjorai gyvena Gedrimuose – tai asmenybės, skleidžiančios gerumą, paslaugumą, ypatingą pagarbą jauniems žmonėms.
Dievas myli Opulskių ūkį
Gadūnavo seniūnijos Gadūnavo kaime visi pažįsta ir gerbia čia gyvenančius Zofiją ir Stasį Opulskius.
Zofija jau 18 metų savo išaugintais gėlių žiedais puošia, darbščiomis rankomis tvarko ir rūpinasi Gadūnavo bažnyčia.
Sodyboje, kaip niekur kitur, viskas veši: rododendras apsipylęs 300 žiedynų, jurginai vos nulaiko galvas, obelų šakos traška, nes nebenulaiko obuolių, stiebiasi įvairiaspalviai kardeliai – Dievas myli Opulskių ūkį.
Z. Opulskienė tvirtino, kad sodybai prižiūrėti negaili nei laiko, nei lėšų. Nors vyras kartais ir stebisi, kai žmona vieną ar kitą šimtelį išleidžia kokiam įdomesniam spygliuočiui. Moteris dega kolekcionavimu – augalų įvairove puošia visą Opulskių sodybą. „Persikėlėme čia 1974 metais. Patys viską suplanavome: statėme, kūrėme gėlynus, sodus, kartu išauginome tris vaikus“, – kalbėjo šeimininkai.
Išskirtinė moteris Zoselė, išskirtinis ir jos vyras Stasys. Daugelis stebisi vyriškio energija: žiemą ar vasarą jis su savo dviračiu į parduotuvę apsipirkti vyksta į Telšius, o jam jau 76-eri. Nevažiuoja Stasys nei mašina, nei autobusu. Jei tik oro sąlygos leidžia, vis mina pedalus.