„Ūkininkavimas, kaip ir kiekvienas verslas, yra susijęs su didesne ar mažesne rizika, kuri yra įskaičiuojama į galutinio produkto kainą ir sumokama jo vartotojų. Žemės sklypų, kuriuose medžioklė neuždrausta, savininkai, valdytojai ir naudotojai turi teisę gauti finansinę paramą medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencijos priemonėms įgyvendinti. Iš medžioklės plotų naudotojų mokamų mokesčių finansuojamoms medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencijos priemonėms turi būti skiriama ne mažiau kaip 50 proc. lėšų, surinktų iš mokesčių už medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimą.
2021 m. buvo skirta kompensacija – 96,3 tūkst. Eur už įgyvendintas medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencines priemones, patvirtinta 17 paraiškų iš 26 pareiškėjų.
Dažniausiai įgyvendinamos šios prevencinės priemonės:
• Medžiojamųjų gyvūnų ūkiniams gyvūnams daromos žalos prevencijos priemonių įsigijimas (specialios tvoros, elektriniai aptvarai ir pan.) ir jų įrengimo darbai.
• Aptvėrimo tvoromis, apsauginėmis juostomis darbai ir šiems darbams atlikti reikalingų medžiagų pirkimas pasėliams apsaugoti.
• Repelentų įsigijimas, repelentais medelių miške tepimo ir purškimo paslaugos.
• Bebraviečių ardymo darbai.
Maksimali kompensacijos suma – 10 tūkst. Eur. Pagal gautas paraiškas viršijus lėšų poreikį yra nustatomi atrankos kriterijai. Šiemet buvo gauta daugiau paraiškų, nei surinkta mokesčių už medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimą, todėl nuspręsta nustatyti paraiškų atrankos vertinimo kriterijus: neskirti lėšų pareiškėjams, kurie 2021 m. gavo finansavimą prevencinėms priemonėms įdiegti, nustatyti vienai paraiškai 81 proc. finansavimą.
2022 m. lėšos dar tik paskirstytos (53,6 tūkst. Eur), pagal pateiktas paraiškas jos bus skiriamos po lapkričio 1 d. paraiškų teikėjams, įgyvendinusiems prevencines priemones, pateikusiems prevencinių priemonių įgyvendinimą pagrindžiančius dokumentus. Žemės sklypo savininkai, kurie netaikė prevencinių priemonių apsaugos, paraiškos teikti negali ir kompensacija neskiriama.
Lėšos medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencinėms priemonės vykdyti skiriamos iš mokesčių, surenkamų už medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimą, kuriuos kasmet sumoka medžiotojų ir žvejų būreliai ir klubai. 50 proc. sumokamų mokesčių pervedama į Telšių rajono savivaldybės biudžetą“, – finansinės paramos galimybes komentavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Rimantas Adomaitis.