Dvidešimt devintą kartą Nowy Sacz miestas Lenkijoje Europos šalių atstovus pakvietė į tarptautinį vaikų folkloro kolektyvų festivalį „Kalnų vaikai“. Jame dalyvavo ir Telšių kultūros centro vaikų folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ (vadovė Rita Macijauskienė) nariai nuo 7 iki 14 metų amžiaus.
Šiame festivalyje dar dalyvavo vaikų folkloro atstovai iš Rumunijos, Bulgarijos, Slovakijos, Kroatijos ir Ukrainos. Juos lydėjo Lenkijos vaikų folkloro ansambliai iš Nowy Sacz, Słopnice, Dursztyn, Szczyrzyce ir Maniów. Festivalio savaitę kolektyvai koncertavo ir keliuose kaimyniniuose miesteliuose: Krynica-Zdrój, Muszyna, Biecz ir Krościenko bei Dunajec.
Festivalio atidarymo metu miesto merė Magdalena Majka nuoširdžiai džiaugėsi vaikų grupių buvimu pačioje Nowy Sacz širdyje ir tuo, kad vėl visi susitiko po metų tuštumos ir nuotolinių pasirodymų. Ar kas nors laimi šiame festivalyje? Žinoma! Visi dalyviai yra nugalėtojai. Kiekvieno užsienio ir lenkų kolektyvų vaikų pora nuo miesto valdžios gavo simbolinius miesto raktus, kurie simbolizavo, kad vaikai čia šeimininkavo šešias dienas.
Meno tarybos prezidentė Dorota Majerczyk padėkojo vaikams už tai, kad atnešė dalelę pasaulio, skirtingų kultūrų, palinkėjo nepamirštamų įspūdžių ir naujų draugų. Kolektyvo vadovė iš Ukrainos padėkojo už tai, kad jos šaliai sudarė galimybę pristatyti rytų kaimynų kultūrą tokiu sunkiu metu.
Festivalio koncertinės dalies vyriausiasis vadovas Józefas Broda sakė: „Galime atrasti daug susitikę su savo vaikyste, iš naujo pažvelgti į pasaulį, žvaigždėtą dangų. Kartais reikia sušukti, kad atkreiptum pasaulio dėmesį: „Ei! Štai aš esu!“ Tačiau svarbiausia – pasisveikinti atvira širdimi, paduodant draugui ranką, o ne suspaustą kumštį.“
Festivalio koncertai prasidėjo paleidžiant pašto balandžius, nešančius žinutę: „Mes norime taikos! Mes visi statome draugystės tiltus…“
Atidarymo koncertas pradėtas šv. Mišiomis. Festivalis moko, kad esame vieno Dievo vaikai, tačiau visi iš skirtingų kultūrų, su savo tradicijomis. Kunigas šv. Mišių metu paminėjo Ukrainos vaikus… Tiek daug jau nužudyta, bet „Kalnų vaikai“ nepasiduoda neapykantai – lieka ištikimi taikai. Svarbu suvokti savo tapatybę ir unikalumą, tad, sutikę kitatautį, gerbsime jo tapatybę bei unikalumą.
Atidarymo koncertas, kaip ir baigiamasis, buvo savotiška kelionė laiku per tradicinę kultūrą, dainas, šokius ir muziką. Visi koncertai kaskart į sceną atnešė vis kitokius instrumentus, originalesnius garsus, tradicines dainas, melodijas, šokius.
Po atidarymo ceremonijos pirmoji festivalio diena buvo patikėta Lietuvos pristatymui. Ansamblio „Čiučiuruks“ dalyviai pristatė savo kraštą – Žemaitiją, parodydami tradicinį folklorą, amatus, saldumynus.
Festivalio metu „Čiučiuruks“ ne tik koncertavo, bet ir aplankė Veličkos druskų kasyklas, dalyvavo lenkų draugų surengtame draugystės vakarėlyje, vaišinosi ledais, dalyvavo įvairiose pramogose.
Kadangi festivalis yra globojamas CIOFF organizacijos (Tarptautinė folkloro festivalių ir liaudies meno organizacijų taryba), kiekviena folkloro grupė buvo vertinama specialiai sudarytos tarptautinės komisijos iš 5 narių. Ansamblio „Čiučiuruks“ vaikai buvo aukštai įvertinti už autentiškumą, tautinį kostiumą, polifoninį dainavimą ir tradicinių instrumentų įvairovės pristatymą.
Iš festivalio mažieji „čiučiurukai“ grįžo paaugę, sustiprėję, kupini įspūdžių ir emocijų, motyvuoti stengtis dar labiau ir pasiruošę naujam sezonui. Tad palinkėkime jiems toliau augti savo krašto patriotais, tradicinės kultūros ambasadoriais visuose pasaulio kraštuose.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.