Ketvirtadienį Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžioji kolegija konstatavo, kad Lietuva, visą gyvenimą uždrausdama Rolandui Paksui būti renkamam Seimo nariu, pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją.
Surengus apkaltą, iš Lietuvos prezidento posto prieš šešerius metus pašalintas R. Paksas tokį sprendimą laiko didžiuliu laimėjimu ir mano, kad Lietuvoje pagaliau atsikurs teisingumas.
Skaitytojams primename, kad R. Paksas Prezidentu buvo išrinktas 2003 m. sausio 5-ąją.
2004-ųjų balandžio 6 dieną po Seime inicijuotos apkaltos dėl Konstitucijos pažeidimų ir priesaikos sulaužymo R. Paksas iš Prezidento pareigų buvo nušalintas.
Konstitucinis teismas priėmė nutarimą, kad asmuo, kuris apkaltos proceso tvarka buvo pašalintas iš pareigų ar kuriam buvo panaikintas Seimo nario mandatas, niekada negali eiti tokių Konstitucijoje nurodytų pareigų, kurių ėjimo pradžia yra susijusi su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu.
2004 m. rugsėjo 24 dieną R. Paksas kreipėsi į EŽTT, o praėjusių metų balandžio 28-ąją EŽTT Didžioji teisėjų kolegija ėmėsi svarstyti bylą dėl Rolando Pakso skundo prieš Lietuvą. Sprendimas paskelbtas praėjus daugiau nei šešeriems metams po to, kai R. Paksas buvo pašalintas iš Respublikos prezidento posto, o Seimas įstatymu apribojo galimybę jam būti renkamam į Seimą.
Sprendimas
Šių metų sausio 6-ąją Strasbūro teismo Didžioji teisėjų kolegija paskelbė, kad Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvencijos Pirmojo protokolo 3 straipsnį dėl teisės į laisvus rinkimus, uždrausdama R. Paksui būti renkamam į parlamentą. Teismas nurodė, kad įstatyme įtvirtintas „nuolatinis“ ir „neatšaukiamas“ draudimas yra neproporcingas.
Minėtame protokole valstybės narės „įsipareigoja priimtinais terminais organizuoti laisvus rinkimus, slaptai balsuojant, kad būtų sudarytos tokios sąlygos, kurios garantuotų žmonių laisvę, renkant įstatymų leidžiamąją valdžią.“
Strasbūro teismas taip pat užsiminė, kad Konstitucinio teismo draudimas R. Paksui nebegalėti eiti jokių pareigų, kurios pagal Konstituciją reikalauja priesaikos, varžo rinkėjų teises.
„Sprendimas neleisti aukštam pareigūnui, kuris pasirodė netinkamas pareigoms, kada nors tapti parlamento nariu ateityje, pirmiausia yra rinkėjų reikalas, kurie turi galimybę rinkimuose pasirinkti, ar atnaujinti pasitikėjimą tuo asmeniu“, – rašoma teismo sprendime.
EŽTT taip pat pabrėžė, kad, pagal taikomus apribojimus, Lietuva yra išimtis Europoje, o įstatymai Seime buvo priimti labai greitai, todėl galima daryti prielaidą, kad tai daryta sąmoningai dėl R. Pakso.
„Stulbinama sparta įstatymų leidybos procese sustiprina įspūdį, kad ją sukėlė specifinis noras uždrausti pareiškėjui dalyvauti prezidento rinkimuose, kurie surengti, kaip jo pašalinimo iš pareigų pasekmė“, – rašoma teismo sprendime.
Teismas atsisakė vertinti R. Pakso pašalinimo iš prezidento pareigų procesą ar draudimą vėl užimti prezidento postą, nes protokole minima tik įstatymų leidžiamoji valdžia.
EŽTT taip pat atmetė R. Pakso prašymą skirti jam 50 tūkst. eurų kompensaciją už neturtinę žalą ir beveik 184 tūkst. eurų turtinę žalą (atitinka 47 mėnesių prezidento atlyginimą), taip pat daugiau nei pusės milijono eurų kompensaciją dėl pensijos, kurios jis negaus.
Džiaugiasi pergale
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis išklausyti EŽTT nuosprendžio į Strasbūrą nevyko – laukė Lietuvoje. Sprendimą R. Paksas laiko didžiule pergale.
„Antikonstitucinis 2003–2004 metų sąmokslas žlugo. Sumaišties ir tamsos metai baigėsi“, – taip EŽTT sprendimą dėl pažeistų pilietinių ir politinių teisių atkūrimo įvertino Europos Parlamento narys, partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas R. Paksas.
Paklaustas apie savo tolesnę politinę karjerą po palankus teismo sprendimo, R. Paksas sakė, kad apie konkrečius veiksmus kalbėti dar anksti.
„Kaip partijos pirmininkas ir europarlamentaras sieksiu tiesioginės demokratijos Lietuvoje, radikalių ekonominių ir politinių reformų bei politinės korupcijos išnaikinimo. Koks bus postas, siekiant šių dalykų, – ne tiek ir svarbu“, – sako politikas.
R. Pakso vertinimu, po teismo sprendimo atsiranda pakankamai prielaidų ir galimybių rimtai ištirti į neva teisės rūbus įvilktą prezidentinį perversmą: „Kaip žmogus, sąmokslininkams aš jau seniai atleidau, bet kaip pilietis manau, kad tie įvykiai turi būti nuodugniai ištirti ir įvertinti, kad tai niekuomet negalėtų pasikartoti.“
R. Paksas už paramą ir palaikymą visus tuos ilgus bylinėjimosi metus dėkoja šeimai ir artimiesiems, bendražygiams ir visiems šalies žmonėms.
„Nuoširdus ačiū šeimai, ypač sūnui Mindaugui, artimiesiems, bendražygiams, tūkstančiams šalies piliečių ir kiekvienam atskirai už palaikymą ir paramą. Norėčiau visus paraginti niekada nepasiduoti, ginti savo teises ir laisves. Niekada nebijokime ginti save, savo artimuosius, savo bendruomenę, tautą ir valstybę“, – sako „tvarkiečių“ lyderis.
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ Telšių skyriaus pirmininko Donato Kaubrio teigimu, paskelbus EŽTT sprendimą, nugalėjo teisybė – telšiškiai „tvarkiečiai“ nuo pat pradžių tikėjosi, kad R. Paksas laimės prieš jo teises pažeidusią Lietuvą.
Telšių skyriaus nariai džiaugiasi R. Pakso pergale.