Žemaičiai nuo senų laikų pasižymi ne vien dainingumu, raštingumu, užsispyrimu, senųjų tradicijų puoselėjimu, bet ir savo ypatinga tarme. Žemaitišką žodį pabrėžus popieriaus lape ir pridėjus dar keletą ingredientų: sumanumo, kūrybingumo bei meninės vaizduotės – gimsta nuostabūs rašytiniai kūriniai. Tai eilėraščiai, poemos, pasakojimai, bylojantys apie senolių bei tėvų savo atžaloms įskiepytą meilę gimtajai tarmei. Telšių rajone žemaitiškai kurti geba ne vienas ir ne du mokiniai, šiemet jų – visas pulkas, net 24. Jaunieji rašytojai gruodžio 4 d. Žemaitės dramos teatre susirungė Žemaitiškos kūrybos konkurse „Kalbiekem ėr korkem žemaitiška“. Antradienio popietę susirinkusius į Telšių kultūros centro, jaunimo etnoklubo „Čiučiuruks“ ir Telšių r. savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus antrąkart organizuotą Žemaitiškos kūrybos konkursą mokinius, jų mokytojus bei žiūrovus pasveikino pastarosios įstaigos vedėja Danutė Mažeikienė. „Praeitais metais šiame konkurse dalyvavo tik 2 moksleiviai. Šiemet sulaukėme net 12 kartų daugiau savo tarmę puoselėjančių jaunųjų rašytojų. 2013-ieji paskelbti Tarmių metais. Tad tikiuosi, kad kitais metais vyksiančiame konkurse sulauksime dar gausesnio būrio kūrėjų ir pilnos žiūrovų salės“, – kalbėjo D. Mažeikienė.
Renginio vedėja Telšių kultūros centro režisierė Alina Mišeikytė susirinkusiesiems pristatė kompetentingą komisiją. Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vyr. specialistės Alvita Nebeskienė ir Irena Daubarienė (šiuo metu augina vaiką), Žemaitės dramos teatro režisierė Laimutė Pocevičienė ir Žemaičių kultūros draugijos Telšių pavieto pirmininkas Andrius Dacius visą savaitę vertino jaunųjų rašytojų pačių sukurtus ir atsiųstus žemaitiškus tekstus
Prieš į sceną vienam po kito lipant jauniesiems žemaitiško žodžio mėgėjams, kurie komisijai ir žiūrovams pristatė savo kūrybą, įžangą raiškiam skaitymui padarė ir pavyzdį, kaip reikia kurti žemaitiškai, parodė komisijos narė, šiuo metu besidžiaugianti motinyste, I. Daubarienė. Moteris dviem eilėraščiais nupasakojo 21 amžiuje gyvenančio žemaičio pokyčius ir panoro senolių sudėtą kraitį – žemaitišką žodį – išgirsti vaikų lūpomis.
Konkursantai buvo suskirstyti į tris amžiaus grupes: A, B ir C. Scenoje pasirodę žemaitiškos tarmės puoselėtojai renginio dalyviams pažėrė daugybę savo kūrybos eilučių apie senosios kalbos lobyno ieškojimą, seserystės džiaugsmus ir vargus, Jonuko žvejybą, biteles darbininkes, rudenėlio gėrybes, pilką alkaną katinėlį, gyvenimą karpančias žirkles, trečią brolį bei kt.
Konkurso organizatoriai apgailestavo tik dėl vieno dalyko: kad šiame renginyje nedalyvavo visi savo žemaitiškus rašinius siuntę moksleiviai.
Koks konkursas be apdovanojimų. Kiekvienam renginyje dalyvavusiam moksleiviui ir jį ruošusiam mokytojui įteiktos Telšių kultūros centro „Dėkavuonės“ ir gėlės. Prieš paskelbdami prizininkus, komisijos nariai džiaugėsi augančiąja karta, kuri puoselėja „babūnėlių“ šneką, geba kurti tarmiškai, ir savo favoritams įteikė knygas. D. Mažeikienės dovana atiteko Lukrecijai Petrikaitei („Germanto“ pagr. mokykla, 3 b klasė, mokytoja R. Skiotienė). L. Pocevičienės įteikta knyga kūrybinį ūpą pakėlė Varnių M. Valančiaus gimnazijos septintokei Indrei Pabijonavičiūtei (mokyt. R. Baginskienė). O A. Daciaus įsteigti prizai pradžiugino Tryškių Lazdynų Pelėdos vid. mokyklos 12 a klasės moksleivę Godą Sakalauskaitę (mokyt. V. Jokubauskienė) bei būrį „Kranto“ pagr. mokyklos šeštokų (mokyt. G. Juškienė).
Padėkos raštais, gėlėmis bei angelų skulptūrėlėmis apdovanoti pirmųjų trijų vietų laimėtojai. Komisija Telšių VšĮ V. Borisevičiaus gimnazijos antrokės Juventos Zaveckytės kūrybą (mokyt. B. Normantienė) įvertino trečiąja vieta. Antrąją vietą iškovojo Janapolės pagr. mokyklos 5 klasės mokinys Dominykas Vaitiekus (mokyt. L. Juškienė). O žemaitiškos kūrybos konkurso „Kalbiekem ėr korkem žemaitiška“ nugalėtoja tapo tądien renginyje nedalyvavusi Liveta Malevičiūtė („Ateities“ pagr. mokykla, 8 a klasė, mokyt. L. Dijokienė).
Žemaitiško žodžio mėgėjus renginyje liaudiškos muzikos skambesiu džiugino Telšių vaikų ir jaunimo etnoklubo „Čiučiuruks“ muzikantai (vad. R. Macijauskienė).