Elektroninių cigarečių rūkymas ir psichotropinių medžiagų vartojimas tarp paauglių – dažnas reiškinys. Tai stebima ir mokyklose bei jų teritorijose. Ugdymo įstaigų vadovai pripažįsta – vaikai turi priklausomybių, tačiau sprendžiant šią problemą, jų nuomone, svarbus ne tik suinteresuotų institucijų, bet ir tėvų įsitraukimas.
Monika GIRDVAINĖ
Situacija rajone
Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Linos Leinartienės teigimu, elektroninių cigarečių rūkymo, narkotinių medžiagų vartojimo problema opi jau ne vieną dešimtmetį ir tai nėra vien mokyklų problema – tai pasaulinio lygio problema.
„Sunku vertinti šios problemos mastą mūsų rajono mokyklose. Neturime tikslių duomenų, kiek vienos ar kitos mokyklos mokinių vartoja ar nors kartą bandė pavartoti elektronines cigaretes ar kitus kvaišalus. Net ir inicijuojant ir atliekant anonimines apklausas, vaikai į klausimus neatsako nuoširdžiai, neigia patį rūkymo ar narkotinių medžiagų pavartojimo faktą. Tačiau iš to, ką stebime gatvėse, matome iš mokyklų pateiktos informacijos, teigiame, kad vaikų ir kitų asmenų, kurie vartoja elektronines cigaretes galimai su narkotinių medžiagų priedais, yra tiek mieste, tiek kaime“, – komentavo L. Leinartienė.
Kaip žinome, rūkyti mokykloje ir mokyklos teritorijoje, taip pat į mokyklą atsinešti elektronines cigaretes, kitus tabako gaminius ar narkotines medžiagas yra griežtai draudžiama.
Vedėja teigė turinti informacijos apie atvejus, kai vaikai rūko mokyklos patalpose, dažniausiai tualetuose, kur nėra vaizdo kamerų, budinčio mokytojo, ir patikrinimas yra apsunkintas ar tiesiog neįmanomas.
Per pamokas – tualeto lankymas
Kad mokyklų tualetai tapo mokinių susirinkimo vietomis, patvirtino ir kai kurių „Telšių ŽINIŲ“ kalbintų ugdymo įstaigų vadovai.
Luokės Vytauto Kleivos gimnazijoje net priimtas sprendimas riboti mokinių išėjimą į tualetą pamokų metu.
Tokia tvarka papiktino vieną iš mamų. Moteris „Telšių ŽINIŲ“ redakcijai dėstė, kad per pamokas į tualetą norintys nueiti mokiniai nėra išleidžiami siekiant mažinti mokinių rūkymą, tačiau jei mokinys į tualetą prašosi ne parūkyti, o atlikti gamtinių reikalų?
Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos direktorė Živilė Šiaudvytienė tvirtino, kad draudimo pamokų metu eiti į tualetą jų mokykloje nėra, bet kai iš pamokos prašomasi kitais tikslais, pavyzdžiui, pakalbėti telefonu, susitikti su kitų klasių mokiniais, „patraukti“ elektroninių cigarečių – mokiniai neišleidžiami.
„Jeigu nuo pamokos pradžios praėjo penkios ar dešimt minučių ir mokinys jau prašosi į tualetą, akivaizdu, kad jis turi kitų ketinimų. Mokytojai stebi vaikus ir supranta, kurie turi problemų su priklausomybėmis. <…> Bendrai kalbant, pertrauką mes suprantame kaip laiką pailsėti, pavalgyti ir nueiti į tualetą, o pamoka yra ugdymo procesas. Jos metu už vaiką ir jo saugumą atsako mokytojas“, – kalbėjo Ž. Šiaudvytienė.
Direktorės teigimu, elektroninių cigarečių vartojimo problema mokykloje tampa sunkiai kontroliuojama – per ilgąsias pertraukas mokiniai išeina už mokyklos ribų, tad daro, ką sugalvoja. Per trumpąsias pertraukas rūkančiųjų susirinkimo vietomis tampa tualetai. Ten mokiniai neretai suguža grupelėmis.
Ž. Šiaudvytienė sakė, kad sprendžiant paauglių elektroninių cigarečių rūkymo problemą vykdomos įvairios prevencinės veiklos su pareigūnais, organizuojamos paskaitos. Mokyklos teritorija yra stebima vaizdo kameromis, tualetuose ilgai būnančius mokinius stengiasi drausminti valytojos. Tačiau viso to nepakanka problemai spręsti.
„Iššūkių turime daug, visi sprendimai priimami norint gero vaikams, tačiau pasitaiko atvejų, kai net vaikų tėvai į tam tikrus dalykus reaguoja priešiškai“, – apgailestavo direktorė.
Sprendimai įvairūs
Kaip rūkymo ar nelegalių medžiagų vartojimo problema sprendžiama kitose mokyklose?
L. Leinartienė informavo, kad visos Telšių rajono mokyklos įgyvendina Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu patvirtintą Alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencijos programą. Jos tikslas – ugdyti asmenį, motyvuotą sveikai gyventi, nevartoti alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų ir pan. Taip pat įgyvendinamos kitos sveiką gyvenseną skatinančios, socialines kompetencijas ugdančios priemonės. Su vaikais, kurie pastebimi rūkantys mokykloje, individualiai kalbasi jų klasių vadovai, mokyklos administracija, specialistai, apie rūkymo faktą pranešama mokinių tėvams, informuojama policija.
Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos, kurioje praėjusiais metais mokinių rūkymo problema buvo ypač opi, direktorius Juozas Maneikis teigė, kad rūkančių mokinių sumažėjo gimnazijoje įrengus vaizdo stebėjimo kameras.
„Negalime sukontroliuoti, kas vyksta už mokyklos ribų, tačiau pačioje mokykloje situacija yra šiek tiek pagerėjusi. Pernai būdavo atvejų, kai mokiniai rūkė tiesiog mokyklos koridoriuose, o šiemet tokių dalykų jau nėra“, – sakė J. Maneikis.
Direktorius pažymėjo, kad šiais metais iš mokinių dar neteko atimti elektroninių cigarečių, jie nepastebėti rūkantys, o pernai vadinamųjų „elektronkių“ stalčiuje buvo prikaupta nemažai.
Telšių Žemaitės gimnazijos direktorius Žydrūnas Želnys taip pat pripažino, kad dėl mokinių rūkymo pasitaiko visokių atvejų. Tenka atimti elektronines cigaretes, kalbėtis su mokiniais, jų tėvais.
„Nuolat vykdoma prevencinė veikla, mokytojai budi per pertraukas, sistemingai tikrina moksleivių susibūrimo vietas. Kažkokių drastiškų priemonių dar neprireikė imtis“, – komentavo Ž. Želnys.
Direktoriaus manymu, rūkymo problema pirmiausia turėtų būti pradedama spręsti šeimoje.
Vykdoma prevencija
Šią savaitę Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras gavo testus tirti įvairius paviršius, ar nėra narkotinių ir psichotropinių medžiagų. Tokie tyrimai mūsų rajono mokyklose, anot biuro direktoriaus Aurelijaus Laurinavičiaus, atliekami jau ne vienerius metus. Pastaraisiais metais narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų mokyklose nebuvo rasta.
„Mūsų rajono mokyklose situacija dėl narkotinių medžiagų vartojimo – gera. Didžiausia problema, su kuria kovojame, – elektroninių cigarečių rūkymas. Mokyklų tualetuose vyksta gyvenimas, ištisai tikrinti jų niekas negali ir viską sukontroliuoti sunku. Turime su ta problema dirbti vieningai“, – sakė direktorius.
Telšių policija pranešė, kad, siekiant užkardyti elektroninių cigarečių rūkymą, nuo šių mokslo metų pradžios imtasi naujų priemonių – rūkančius moksleivius fiksuoja dronais. Taip pat Telšių policija pakvietė kompetentingą lektorių iš Kauno, kuris su Telšių miesto ir rajono mokiniais bei mokinių tėvais edukacinio pobūdžio susitikimų metu kalbėjo apie elektroninių cigarečių pavojus, mokė atpažinti rūkymo keliamas grėsmes, taip pat įspėjo ir apie kitas psichoaktyvias priemones.
„Rajone įvyko 11 tokių susitikimų. Buvo priminta, kad narkotines medžiagas per elektronines cigaretes vartojantys asmenys yra tapatūs intraveninius narkotikus vartojantiems asmenims, kadangi visos narkotinės medžiagos atsiranda kraujyje. Tikimės, kad Telšių jaunimas išgirdo žinutę ir saugos savo sveikatą bei gyvybę. Analogiškos priemonės bus vykdomos ir ateityje“, – komentavo Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Gailutė Smagriūnienė.
Gresia atsakomybė
G. Smagriūnienė pažymėjo, kad elektroninės cigaretės ir IQOS – tai naujos kartos tabako gaminiai, kurie pateikiami kaip pakaitinis būdas norintiems mesti rūkyti įprastines cigaretes. Tačiau šie gaminiai tampa populiarūs ir tarp pradedančio rūkyti jaunimo.
„Abejuose šiuose gaminiuose yra nikotino, taigi jų rūkymas negali apsaugoti nuo priklausomybės nikotinui išsivystymo. Vienintelis sveikatai naudingas pasirinkimas – visai nerūkyti“, – pabrėžė G. Smagriūnienė.
Pagal LR ANK 492 straipsnį, Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme nustatytas tabako gaminių ar susijusių gaminių vartojimo ar jų turėjimo ribojimo pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties eurų.
Šio straipsnio pirmoje dalyje numatytas administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo penkiasdešimties iki devyniasdešimties eurų.
„Už nusižengimus nepilnamečiai atsako nuo 16 metų. Jeigu administracinį nusižengimą padarė nepilnametis, kuriam nebuvo sukakę šešiolika metų, informacija apie šį nusižengimą ir jį padariusį nepilnametį turi būti perduota savivaldybės administracijos direktoriui, pastarasis informaciją perduoda vaiko teisių apsaugos tarnybai“, – apie gresiančią atsakomybę rūkantiems paaugliams informavo policijos atstovė.
Tai aišku, kad nekontroliuojama. O kas kontroliuoja? Brolio sūnus eina į vieną gimnaziją
Sakė, kad klasėj tik 3 vaikai negarina. Ir priedo. Jie tie kur negarina yra atstumtieji, kaip žemiausio luomo, kaip Indijoje nelieciamieji. Ką peza tie visokie vedėjai tai yra tik narazmai ir tiek