Lietuvos politinėje arenoje – netikėti pokyčiai: Darbo partija ketina jungtis su Partija Tvarka ir teisingumas. Permainos neabejotinai palies ir Žemaitijos sostinę. Skirtingose barikadų pusėse Telšių rajono savivaldybės taryboje dirbančioms partijoms gali tekti glaudžiai giminiuotis ir į šoną stumtelti socialdemokratus. Tiek tvarkiečių Telšių skyriui vadovaujantis Alfredas Balsys, tiek darbiečių lyderis Valentinas Bukauskas itin nekalbūs – esą kol kas vyksta tik diskusijos. Ramybę demonstruoja ir socialdemokratas Vytautas Kleiva, kuriam šios jungtuvės gali kainuoti mero postą.
Informacija apie dviejų įtakingų partijų susijungimą pasklido pirmadienį. Kalbų daug ir įvairiausių: esą naujos politinės jėgos lyderiu taps Partijos Tvarka ir teisingumas vedlys Rolandas Paksas, kurį po dvejų metų pakeis darbiečiams vadovaujantis Viktoras Uspaskich. Spėliojama ir apie kitą naujosios politinės jėgos pavadinimą, skyrių regionuose jungimą ir t. t.
A. Balsiui svarbi partijos kolegų nuomonė
Partijos Tvarka ir teisingumas Telšių skyriaus pirmininkas A. Balsys teigė, jog žinia apie dviejų partijų susijungimą buvo labai netikėta.
„Buvome kongrese, bendraujame ir su sostinės valdžia.
Rolandas Paksas – mūsų kraštietis, bet jokių kalbų apie susijungimą nebuvo net užkulisiuose“, – tvirtino tik pernai lapkričio mėnesį prie Partijos Tvarka ir teisingumas Telšių skyriaus vairo stojęs A. Balsys.
Dar prieš tris savaites telšiškis gavo kvietimą vasario 24 d. atvykti į posėdį. Darbotvarkėje klausimas apie susijungimą su darbiečiais nėra įtrauktas.
Darbo partijos frakcija Telšių rajono savivaldybės taryboje šiuo metu yra valdančioje koalicijoje. Tvarkiečiai – opozicijoje. Ar susijungus tvarkiečiai būtų priimti į valdančiųjų gretas, A. Balsys spėlioti nenorėjo: „Niekas neaišku, reikėtų atsiklausti žmonių. Esame aštuoni Tarybos nariai, reikalinga jų nuomonė. Turime 220 narių ir dar apie 100 prašymų priimti į partiją. Jei vien tik Balsys susijungtų su Bukausku, viską pakomentuočiau. Dabar kalbėti būtų negražu, nes esu atsakingas už žmones. Man svarbiausia jų nuomonė. Ką gali žinoti, ką jie nuspręs: o gal pasiliksime ir kitą partiją kursime.“
A. Balsys tvirtino, kad konkretesnės susijungimo detalės ir kaip jos palies Telšius, paaiškės sekmadienį: „Esame solidi partija. Kol nėra oficialios informacijos, negalime skleisti gandų ir klaidinti visuomenės.“
V. Bukauskas: Diskusijos dėl partijų jungimosi vyksta jau seniai
Seimo narys, Darbo partijos Telšių filialo pirmininkas V. Bukauskas taip pat buvo nekalbus: „Darbo partijos prezidiumo posėdis įvyks tik sekmadienį. Jo metu ir bus priimti tam tikri sprendimai, kurių šiuo metu dar nėra. Nereikėtų skubinti įvykių. Šioje situacijoje negali būti jokių asmeninių interesų: kokį sprendimą partijos taryba priims, tokį ir įgyvendinsime. O diskusijos dėl partijų jungimosi vyksta jau seniai, bet jeigu bus nuspręsta nesijungti, tai nieko ir nevyks.“
V. Bukauskas sakė, kad abi susijungti ketinančios partijos turi panašumų: „Šiuo metu Lietuvoje yra trys politinės ideologijos: kairė, dešinė ir centras. Darbo partija bei Partija Tvarka ir teisingumas savo ideologija yra panašios – centro kairės partijos. Panašus ir narių skaičius.“
Dabar darbiečiai Seime turi 29 mandatus, tvarkiečiai – 10, tad jungtinė partija turėtų ryškią daugumą. Seimo narys visgi užsiminė ir apie galimus nesklandumus: „Aštriausiai tvarkiečių ir darbiečių jungtis gali būti jaučiama savivaldybėse. Tarkime, Telšiuose: kur viena partija dirba pozicijoje, kita – opozicijoje.“
Prielaidą, kad po darbiečių ir tvarkiečių susijungimo Telšiuose gali kilti rietenos, patvirtino ir šie V. Bukausko žodžiai: „Mano nuomone, Telšiuose Partijos Tvarka ir teisingumas darbo principai buvo iškreipti.“
Seimo narys mano, kad naujosios politinės jėgos pavadinime turėtų likti žodžiai „darbas“ ir „tvarka“ – tuomet esą gyventojams būtų lengviau identifikuoti, kokios partijos susivienijo.
V. Kleiva grėsmės neįžvelgia
Telšių r. savivaldybės meras, Socialdemokratų partijos Telšių skyriaus pirmininkas V. Kleiva teigiamai vertina galimą tvarkiečių bei darbiečių susijungimą: „Aš visuomet sakiau, kad Lietuvoje partijų yra per daug ir kad joms reikia jungtis. Jeigu šių partijų lyderiai mano, kad jų ideologijos panašios, tai – jų reikalas. Mano nuomone, viena partija yra liberalesnė, kita – labiau kairiųjų pažiūrų. Todėl jeigu abi partijos susijungs, tik gyvenimas parodys, ar toks žingsnis buvo teisingas.“
Socialdemokratas teigė nematantis grėsmių dėl pozicijos subyrėjimo Telšių rajone susijungus tvarkiečiams ir darbiečiams: „Šiandieną tikrai nematau jokio pagrindo stresuoti. Derasi tik partijų lyderiai, rajone jokių pokyčių dar nematyti. Situacija rami, stabili, sėkmingai įgyvendiname užsibrėžtus tikslus. Raginu nedaryti skubotų išvadų ir nekelti panikos. Žinoma, politikoje visuomet reikia būti budriam, gyvenimas nuolat įveda kokių nors korekcijų. Praktika rodo, jog, įvykus susijungimui centre, žmonės nebūtinai buriasi į naująjį darinį: Naujoji sąjunga įsiliejo į Darbo partiją, bet dalis narių nuėjo į Partiją Tvarka ir teisingumas. Manau, kad ir šiuo atveju ne visi nariai pasirinks naująją politinę jėgą.“
Eiliniai nariai nusivylė
„Telšių ŽINIŲ“ kalbinti tiek Partijos Tvarka ir teisingumas, tiek Darbo partijos Telšių skyrių eiliniai nariai prisipažino, kad anksčiau apie partijų jungimąsi nieko nebuvo girdėję. Jų nuomone, tokie lyderių žingsniai turėtų būti aptariami ir su partijos nariais. Tiek vienos, tiek kitos partijų vadovų sprendimas jungtis eilinius narius nuvylė.
Teisingumo ministerijos duomenimis, pernai prieš Seimo rinkimus Partijos Tvarka ir teisingumas narių skaičius buvo 13 094, o Darbo partijai priklausė 13 919 asmenų.