Nuo 2014 metų Telšių rajono ūkininkai gali nebegauti Europos Sąjungos skiriamų išmokų už mažiau palankias ūkininkauti vietoves. Toks scenarijus, anot Lietuvos ūkininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininko Vytauto Rakicko, gali būti, jeigu Europos Sąjungos komisija patvirtins siūlomą naują mažiau palankių ūkininkauti vietovių vertinimo tvarką.
„Europos Sąjungos komisijai yra pasiūlyta parengti naują mažiau palankių ūkininkauti vietovių vertinimo tvarką, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo Telšių skyriaus pirmininkas V. Rakickas. – Pagal joje numatytus kriterijus Telšių rajonas nebepatenka į mažiau palankių ūkininkauti vietovių zoną.“ Pirmasis kriterijus – biofizinis vertinimas (kalvotumas, žvyruotumas, smėlėtumas ir pan.). Pagal jį Telšių rajonas prilyginamas tokiems kaip Pasvalio, Kėdainių rajonams, kurių žemės našumas turi 60 boniteto balų, t. y. jų žemė yra derlinga. Taip pat pagal biofizinį naujos tvarkos kriterijų iš mažiau palankių ūkininkauti vietovių iškrenta ir mūsų kaimynas Plungės rajonas, išskyrus vieną Babrungo seniūniją.
„Kitas numatomas taikyti kriterijus – ekonominis (kiek toje vietovėje laikoma gyvulių, kiek gauta pajamų ir pan.), – dėstė V. Rakickas. – Pagal šį kriterijų Telšių rajoną dar toliau numeta, nes laikomų gyvulių skaičius pas mus yra didelis – 22 tūkstančiai. Pagal ekonominį kriterijų Telšių rajonas tampa net turtingesnis už Pasvalio rajoną.“
Pašnekovas tvirtino, kad siūloma nauja tvarka yra labai nepalanki ir ydinga mūsų kraštui: „Savo poziciją dėl šios naujovės mes jau išsakėme Žemės ūkio ministerijoje. Jeigu Telšių rajonas, taikant naują tvarką, nebepapuls į mažiau palankias ūkininkauti vietoves, nuo 2014 metų už šias vietoves nebebus mokamos išmokos. Tai reiškia, kad rajonas kasmet neteks apie 12 mln. Lt.“ Taikant minėtą tvarką, Telšių skyriaus pirmininko teigimu, liks nuskriausti ne tik per 4 600 šiuo metu už nepalankias ūkininkauti žemes gaunančių išmokas ūkininkų, bet ir daugelis kitų rajono įmonių, iš kurių žemdirbiai šiandien perka kurą, techniką, detales ir t. t.
„Tie pinigai ūkininkų kišenėje neužsilaiko – jie pasiskleidžia po kitas įmones, sukasi apyvartoje ir per mokesčius grįžta atgal į valstybės iždą, – kalbėjo V. Rakickas. – Kitas dalykas – ūkininkas, negavęs šių išmokų, nebeturės lėšų savo ūkiui modernizuoti, t. y. nebeliks pinigų prisidėti prie ūkio modernizavimo, kur šiandien būtina turėti 50 proc. savų lėšų. Iš tokios perspektyvos žiūrint – rajonas neteks 24 mln. Lt.“
Jei tokia tvarka būtų patvirtinta ir nuo 2014 metų Telšių rajono ūkininkai nebegautų išmokų už mažiau palankias ūkininkauti žemes, jiems, pasak V. Rakicko, paprasčiausiai grėstų bankrotas: „Juk daugelis žemdirbių šiandien turi prisiėmę įvairių įsipareigojimų ir šių pinigų negavę, todėl jie nebebus pajėgūs išmokėti savo turimų kreditų.“ Telšių skyriaus pirmininkas sakė, kad tiek Telšių, tiek Plungės rajonų ūkininkai praėjusią savaitę Žemės ūkio ministerijoje išsakė griežtą poziciją prieš siūlomą naują tvarką ir tikisi, jog šalies valdžia padarys atitinkamus žingsnius.