Šiais metais LR kultūros ministro įsakymu penkiems valstybinių muziejų vadovams nubraukti priedai ir premijos už blogą darbą. Tarp prastus rezultatus parodžiusių įstaigų pateko ir Žemaičių vyskupystės muziejus Varniuose. Jo vadovui Antanui Ivinskiui trims mėnesiams nurėžtas 5 BSI (bazinė socialinė išmoka) dydžio priedas, t. y. po 650 Lt už sausio, vasario ir kovo mėnesius. Kultūros ministerijos specialistai „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog taip pasielgta dėl to, kad Žemaičių vyskupystės muziejus, palyginti su kitais šalies muziejais, parodė kur kas kuklesnius rezultatus. Savo ruožtu muziejaus direktorius įžvelgia visai kitokius motyvus.
„Specialistai Žemaičių vyskupystės muziejaus veiklą sulygino su kitais muziejais, kurių darbuotojų skaičius panašus ir panaši veikla, – teigė LR kultūros ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė Laura Pačtauskaitė. – Pavyzdžiui, Lietuvos švietimo istorijos muziejus, kuris turi panašų darbuotojų skaičių. Vyskupystės muziejaus 2013 metų rodikliai yra žemesni. Taip pat muziejaus veiklos viešinimas nepakankamas, vangus tarptautinis bendradarbiavimas.“
„Matot kaip – žiniasklaidai ministerijos specialistai teikiasi atsakyti, kodėl nubraukti priedai ir premijos, o mums – ne, – „Telšių ŽINIOMS“ telefonu kalbėjo Žemaičių vyskupystės muziejaus direktorius A. Ivinskis. – Klausėme, tačiau jie stumdo mus nuo vienų prie kitų.“ A. Ivinskis tikino, kad Kultūros ministerijos kaltinimai yra juokingi ir melagingi: „Mes vykdome tarptautinį bendradarbiavimą su Lenkija, pernai vykdėme ne vieną Žemaičių krikšto 600 m. jubiliejui skirtą programą, projektą, išleidome leidinį „Žemaičių vyskupijos aprašymas“ ir t. t. Kažkodėl tai niekam neįdomu. Keista ir tai, jog praėjusių metų ataskaitos priiminėjamos iki šių metų vasario vidurio, o priedai nurėžti jau sausį. Vadinasi, niekas tų ataskaitų neskaito ir niekam neįdomūs mūsų rezultatai. Čia buvo visai kiti motyvai. Aš juos žinau, bet nesakysiu.“
2014 m. pirmąjį ketvirtį planuojama vertinti Žemaičių vyskupystės muziejų. Taigi, ar nekyla grėsmė, jog muziejus bus uždarytas arba reorganizuotas? „Tai bus planinis vertinimas, – „Telšių ŽINIAS“ informavo LR kultūros ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė L. Pačtauskaitė. – Pernai spalio 4 d. kultūros ministro įsakymu patvirtinti „Muziejų veiklos vertinimo nuostatai“. Vadovaujantis jais, ministerija kasmet interneto svetainėje www.lrkm.lt skelbia einamaisiais metais vertinamų muziejų sąrašą. 2014 m. numatoma atlikti 4 ministerijai pavaldžių muziejų veiklos vertinimą: Žemaičių vyskupystės muziejaus, Lietuvos etnokosmologijos muziejaus, Lietuvos švietimo istorijos muziejaus, Kauno IX forto muziejaus.“ Anot Kultūros ministerijos specialistės, muziejų veiklos vertinimo tikslas – užtikrinti muziejų veiklos kokybę, atliekant sistemingą muziejų valdymo ir vadybos, muziejinių rinkinių valdymo ir vadybos bei paslaugų lankytojams kokybės lygio nustatymą bei įgyvendinant Vertinimo komisijos pateiktas rekomendacijas. Tačiau nei vieno muziejaus vertinimas nėra tiesiogiai siejamas su reorganizacija.
Pats veiklos vertinimas susideda iš 2 etapų: vidinio (įsivertina pats muziejus, pildydamas nustatytos formos klausimyną), išorinio – įvertinusi klausimyne pateiktą informaciją, vertinimą pačiame muziejuje atlieka ministro įsakymu paskirta 7 narių komisija. Į ją ekspertus deleguoja Lietuvos muziejų asociacija ir ministerija.
L. Pačtauskaitės teigimu, anksčiau vertinimas buvo savanoriškas, bet nuo 2013 m. spalio mėn. jis tapo privalomas. Esą sparčiau vykdyti muziejų veiklos vertinimą ministerijai yra nurodžiusi Valstybės kontrolė, atlikusi Muziejų modernizavimo programos auditą.
Tačiau ministerijos specialistė atkreipė dėmesį, kad Žemaičių vyskupystės muziejus yra 2014 m. sausio 29 d. Vyriausybės pasitarime svarstytų ministrų valdymo srityse veikiančių labai mažų biudžetinių įstaigų (iki 20 darbuotojų) sąraše (šiame sąraše iš viso yra 8 Kultūros ministerijos pavaldumo įstaigos).