Gegužės 11 dieną Telšių rajono savivaldybės administracijos konferencijų salėje surengta diskusija apie naujoviškos bibliotekos viziją.
Ar bibliotekos paslaugos tenkina mūsų lūkesčius? Ko trūksta mūsų bibliotekose? Ką reikėtų keisti, kad jos paslaugomis naudotųsi vis daugiau žmonių? Šiuos ir daugelį kitų klausimų aptarė medikai, mokytojai, kultūros ir Savivaldybės administracijos darbuotojai.
Anot Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktorės pavaduotojos Vidos Urnikienės, naujoviška viešoji biblioteka yra daugiau nei „dokumentų fondas“ ir vieta, kur teikiamos nemokamos interneto paslaugos. Tai vieta, kur bendruomenės nariai gali susitikti, tenkinti savo kultūrinius, socialinius, mokymosi ar lavinimosi, informacinius poreikius ir bendrauti.
Naujoviškoje bibliotekoje aptarnaujami ne tik esami lankytojai. Siekiama, kad ją lankytų nauji bendruomenės nariai, kurie taptų nuolatiniais lankytojais. O jais gali tapti kiekvienas iš mūsų: verslininkas, menininkas, inteligentas, ūkininkas, pensininkas, visuomenininkas, valdžios atstovas, bedarbis, studentas ar moksleivis ir kt.
Tačiau šiandien bibliotekose dažniausiai lankosi moksleiviai, studentai ir pensinio amžiaus žmonės. K. Praniauskaitės viešosios bibliotekos paslaugomis šiuo metu naudojasi 11 tūkstančių žmonių.
Anot bibliotekininkų, poreikis naudotis bibliotekos teikiamomis paslaugomis yra tikrai didelis, tačiau ne visuomet lankytojas išeina patenkintas. Apgailestauta, kad kartais tenka jausti gėdą prieš skaitytojus, nes neturima, ko jiems pasiūlyti ar kuo nustebinti.
Diskutuota apie elektronines bei garsines knygas – ar jos gali pakeisti spausdintą, popierinę knygą. Kalbėta ir apie bibliotekos lankytojų elektroninį aptarnavimą ir pan.
Kalbantis paaiškėjo, kad labiausiai trūksta lėšų naujoms knygoms įsigyti. Telšių rajono savivaldybė pinigų skiria tik periodiniams leidiniams. Kultūros ministerijos skiriami pinigai kasmet mažėja: 2008 m. buvo skirtas 138 tūkst. Lt, 2009 m. – 51 tūkst. Lt, o 2010 m. – vos 36 tūkst. Lt.
„Reikėtų priminti, kad už šiuolaikiškos, skaitytojų lūkesčius atitinkančios bibliotekos kūrimą atsakingi ne tik bibliotekininkai, bet ir valdžios žmonės, taip pat ir patys skaitytojai, miesto bendruomenė, kuri galėtų viešai atstovauti savo, kaip skaitančios visuomenės dalies, interesams“, – sakė susitikimo iniciatorė V. Urnikienė, viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja.