
Pavasariui pamažu keičiant žiemą, pereinamasis laikotarpis tampa iššūkiu tėvams, norintiems apsaugoti vaikus nuo dažniausių infekcijų. Kai oro temperatūra svyruoja, vaiko organizmas patiria papildomą stresą, o imunitetas gali būti susilpnėjęs. „Antėja“ šeimos gydytoja Erika Kvedarienė teigia, kad šiuo laikotarpiu vaikams dažniausiai pasitaiko viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, kurios gali virsti vidurinės ausies uždegimą, sinusitą, plaučių uždegimą. Be to, pavasario pradžioje vis dar gali tęstis gripo sezonas, todėl svarbu nepamiršti ir šios infekcijos.
Gydytoja pabrėžia, kad staigūs temperatūrų pokyčiai kartu su mažesniu saulės spindulių kiekiu, kuris mažina vitamino D gamybą, ir subalansuotos mitybos trūkumu gali dar labiau susilpninti imunitetą. Dėl to virusai ir bakterijos lengviau įsiskverbia į organizmą, sukeldami infekcijas.
Kad vaikai nesirgtų, svarbu juos tinkamai aprengti. Gydytoja rekomenduoja sluoksniuoti rūbus, kad būtų lengviau prisitaikyti prie oro sąlygų. „Pirmasis sluoksnis turėtų būti šiltas ir laidus orui – medvilnė, merino vilna ar bambukas tinka geriausiai. Antrasis – megztinis – išlaiko šilumą, o trečiasis, pavyzdžiui, striukė, saugo nuo vėjo ir drėgmės. Keičiantis oro sąlygoms reikėtų atitinkamai pritaikyti drabužių sluoksnių skaičių“, – sako E. Kvedarienė. Svarbu stebėti ne tik rankų ar nosies, bet ir kaklo bei nugaros temperatūrą. Jei vaikas grįžta per daug įšilęs ar suprakaitavęs, reikėtų rinktis lengvesnę aprangą.
Nepaisant temperatūros svyravimų, vaiko fizinis aktyvumas lauke išlieka labai svarbus. E. Kvedarienė teigia, kad net ir esant šaltam orui vaikai turėtų būti skatinami judėti. „Jei oras šaltas ir vėjuotas, verta rinktis lengvesnį aktyvumą, pavyzdžiui, pasivaikščiojimus, o šiltomis dienomis vaikai gali drąsiai žaisti ir bendrauti lauke. Fizinis aktyvumas padeda stiprinti imunitetą, gerina nuotaiką ir prisideda prie bendros sveikatos, todėl svarbu, kad vaikai liktų aktyvūs bei būtų tinkamai aprengti“, – pasakoja „Antėjos“ gydytoja.
Siekiant sumažinti infekcijų riziką, yra svarbu imtis kompleksinių priemonių. Subalansuota mityba, praturtinta vitaminais, ypač C ir D, bei mineralais, padeda stiprinti organizmo gynybos sistemas. Šeimos gydytoja pabrėžia, kad svarbu leisti vaikui praleisti kuo daugiau laiko lauke, kartu užtikrinant tinkamą aprangą. Taip pat ne mažiau svarbu yra ir geras miegas, kuris stiprina imunitetą. Mokant vaikus taisyklingai plauti rankas – prieš valgį, po tualeto ar grįžus iš lauko – dar labiau sumažinama infekcijų plitimo rizika. Be to, reguliariai atliekamas vaikų skiepijimas, įskaitant gripo ir kitus papildomus gydytojų rekomenduojamus skiepus, padeda apsaugoti ne tik vaikų, bet ir visos šeimos sveikatą.
Kai infekcijos pasireiškia ugdymo įstaigose, būreliuose ar užklasinėse veiklose, būtina taikyti griežtas izoliacijos ir karantino priemones. Jei vaikas jaučia simptomus, tokius kaip karščiavimas, kosulys ar sloga, geriausia susilaikyti nuo ugdymo įstaigų lankymo ir likti namuose, kad būtų išvengta ligos plitimo. Taip pat labai svarbu reguliariai valyti ir dezinfekuoti dažnai liečiamus paviršius – stalus, durų rankenas, žaislus – bei užtikrinti tinkamą patalpų vėdinimą ir oro drėkinimą.
„Antėja“ šeimos gydytoja E. Kvedarienė primena, kad prevencijos priemonės – nuo tinkamos aprangos, judėjimo iki mitybos, higienos ir skiepų – yra itin svarbios kovojant su virusais ir bakterijomis bei stiprinant vaiko imunitetą.