
Pastaraisiais metais daugiabučių namų renovacija Lietuvoje spartėja: modernizacijos privalumus išryškinanti didesnė informacijos sklaida paskatina gyventojus atnaujinti savo daugiabutį. Siekdama ir toliau skatinti šį procesą, Būsto energijos taupymo agentūra (vėliau – BETA) kartu su bendrove „Hnit-Baltic“ sukūrė interaktyvų Lietuvos renovacijos žemėlapį, kuriame visuomenė ras aktualiausią informaciją apie baigtus arba šiuo metu vykdomus renovacijos projektus.
„Pagrindinis šio projekto tikslas buvo sukurti šiuolaikišką, patogų naudoti, geoinformacinių technologijų (GIS) pagrindu veikiantį įrankį, kuris visiems suinteresuotiems – tiek gyventojams, tiek institucijų specialistams – suteiktų reikiamą informaciją apie daugiabučių renovaciją. Žemėlapyje atsispindi įvairūs renovacijos įgyvendinimo Lietuvoje pjūviai: atskirų projektų eiga, rezultatai, pasiekti energijos sutaupymai ir kiti aktualūs duomenys“, – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.
Atspindi bendrą situaciją
Interaktyvus žemėlapis leis įvertinti renovacijos progresą konkrečios savivaldybės ir visos Lietuvos mastu. Savivaldybių darbuotojai ir gyventojai gali susipažinti su savo savivaldybės rodikliais (eiga, statusu, vertėmis) ir palyginti situaciją su kitų savivaldybių ar šalies rezultatais.
„Šis įrankis suteikia galimybę skirtingais pjūviais analizuoti renovacijos pažangą Lietuvoje. Galima paprastai ir greitai susipažinti su bendra statistika – nuo 2005 m. pagal Daugiabučių namų modernizavimo programą atnaujintų namų ir šiuo metu vykdomų daugiabučių atnaujinimo projektų skaičiais. Pavyzdžiui, šiandien Lietuvoje yra renovuoti 2 939 daugiabučiai, o daugiau nei 1 700 daugiabučių vyksta modernizavimo darbai“, – sako V. Serbenta.
Remiantis žemėlapio duomenimis, šiuo metu renovacijos lyderių pozicijas pagal renovuotų daugiabučių dalį užima Birštono savivaldybė, kurioje yra modernizuota 45 proc. visų savivaldybės energetiškai neefektyvių daugiabučių, taip pat Druskininkų (36 proc.) ir Ignalinos rajono (30 proc.) savivaldybės.
Pamažu šias savivaldybes vejasi Palangos miesto ir Panevėžio miesto savivaldybės, kuriose atnaujinta atitinkamai 24 proc. ir 22 proc. visų energetiškai neefektyvių daugiabučių gyvenamųjų namų.
Platus pritaikomumas
Ši aplikacija pasižymi plačiu pritaikomumu ir įvairiomis skirtingomis funkcijomis: galima rinktis navigacijos įrankius ir naršyti žemėlapyje; su paieškos įrankiais ieškoti pagal adresą, miestą, savivaldybę; pasižiūrėti, kaip renovuoti daugiabučiai atrodo nuo gatvės, pasitelkus gatvės vaizdų peržiūrą; filtruojant peržiūrėti pasirinktus renovuotų ar šiuo metu renovuojamų pastatų rodiklius.
Anot V. Serbentos, tikimasi, jog aplikacijoje aiškiai pateikta daugiabučių modernizacijos situacija Lietuvoje prisidės prie senų gyvenamųjų daugiabučių namų atnaujinimo paspartinimo ir renovuojamų daugiabučių skaičius kasmet tik augs.
Su interaktyviu Lietuvos daugiabučių renovacijos žemėlapiu galite susipažinti šiuo adresu: https://map.betalt.lt
Man atrodo, jog renovacija stoja, nes tikrai mažiau matosi renovuojamų namų. Galbūt visi duomenys apie efektyvumą reikėtų plačiau paskleisti, kad bendrijos apsispręstų renovuoti. Juk tikrai turėtų būti apskaičiuota iš jau renovuotų daugiabučių. Verslas visuomet daro veiklos analizes, pasitelkdami analitika360.lt programas, tad manau, jog žmonėms ir reikia konkrečių skaičių, padedančių priimti sprendimus.