Spalio mėnesį paminėtos pirmosios telšiškio Ramūno Raudžio mirties metinės. Bylą dėl jauno žmogaus nužudymo tiriantys pareigūnai vos po kelių dienų nuo nusikaltimo spaudos konferencijoje džiaugėsi nustatę įtariamuosius ir atskleidę kraupų nusikaltimą. Tačiau realybė kur kas skurdesnė, nei bandyta ją pateikti: nuo visą Lietuvą sukrėtusio nusikaltimo praėjus daugiau nei metams, byla neperduota teismui, įtariamieji vaikšto laisvėje, o tėvo, sūnaus, brolio netekę artimieji skendi skaudžioje nežinomybėje.
1975 m. gimusio R. Raudžio kūnas be galvos rastas praėjusių metų spalio mėnesį prie Germanto ežero.
Pareigūnai operatyviai sulaikė žmogžudyste įtariamus Albertą Skulskį (gim. 1962 m.), jo sesers sūnus Mantą (gim. 1990 m.) ir Virgį (gim. 1979 m.) Lukošius. Visi trys buvo sučiupti Kauno autobusų stotyje – bandė pasprukti į užsienį.
Vėliau buvo sulaikyta V. Lukošiaus žmona Monika (gim. 1988 m.) bei įtariamų Lukošių sesuo Sandra.
Gyviu pramintas A. Skulskis pasikorė ilgalaikio sulaikymo kameroje. Po jo mirties prakalbę sūnėnai parodė vietą, kurioje užkasta nužudytojo galva.
Praėjus kelioms dienoms po nužudymo, Šiaulių apygardos prokuratūroje surengta spaudos konferencija, kurioje vyr. prokuroras Aivaras Povilaitis kalbėjo: „Per trumpą terminą, t. y. keturias dienas, mums pavyko išsiaiškinti nusikaltimą. Noriu padėkoti tiek prokurorams, tiek policijos komisariato vadovams, pareigūnams – nors tyrimas pradėtas savaitgalį, buvo mestos didžiulės pajėgos. Tiek policijos, tiek prokurorų – Telšių ir Šiaulių apygardos – dėka pavyko sulaikyti įtariamuosius ir atskleisti nusikalstamą veiką.“
Vadovauti bylos tyrimui ėmėsi Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Egidijus Kerys.
Ne visose nužudymo bylose pavyksta nustatyti įtariamuosius. R. Raudžio artimuosius guodė tik viena – kad gyvybę brangiam žmogui atėmę asmenys yra žinomi ir bus nubausti.
Vos po kelių mėnesių nuo sulaikymo sunkiu nusikaltimu įtariami Mantas ir Virgis Lukošiai buvo paleisti į laisvę.
Skendi nežinioje
Tikriausiai tik savo vaikus praradę žmonės gali suvokti nepakeliamą netekties skausmą. Vytautas Raudys kasdien, kas valandą prisimena savo vaiką Ramūną. „Aš prisiekiau sūnui, kad teisybė bus…“ – šluostydamasis ašaras tarė telšiškis. Jis sakė suvokiantis, kad didžiulis skausmas jį ir kitus šeimos narius lydės iki gyvenimo pabaigos.
Vyrui plyšta širdis pagalvojus, kad anūkė auga be tėvo: R. Raudys nužudytas, kai jo dukrai buvo vos dveji metai.
Pašnekovas tvirtino tikėjęs, jog nusikaltimas bus ištirtas ir žudikai atpildo sulauks gana greitai – gi nužudymu įtariami asmenys sulaikyti operatyviai, o prokurorai džiaugėsi atskleidę nusikaltimą. Mėnesiai bėgo, sūnaus netekusio tėvo kantrybė trūko pastačius nužudytai atžalai paminklą.
Baudžiamojo proceso kodeksas numato galimybę proceso dalyviams susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga. Vytautas keletą kartų kreipėsi į ikiteisminį tyrimą kuruojantį Šiaulių apygardos prokurorą E. Kerį. „Prašiau leisti susipažinti su bylos medžiaga – atsakė, jog leis tik tada, kai byla bus paruošta teismui“, – pasakojo nežinios kamuojamas vyriškis.
Po nužudymo, ieškodamas sūnaus galvos, vyras matė prie Germanto ežero atvežtą vieną iš įtariamųjų – atkartodamas nusikaltimą, šis kastuvu kirto lėlės galvą. Apie tai, kad galimi sūnaus žudikai laisvėje, sužinojo tik iš žmonių kalbų. Tuo tėvo žinios apie sūnaus nužudymą pasibaigia.
Netekties skausmo iškankintas V. Raudys svarstė, kodėl byla taip ilgai neperduodama teismui, ir baiminasi, kad prokurorai gali vilkinti tyrimo eigą.
Netrukus žada perduoti teismui
Bylą dėl R. Raudžio nužudymo kuruojantis Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras E. Kerys „Telšių ŽINIOMS“ teigė: „Šią savaitę byla grįžo iš policijos, žiūrėsime, dėliosime taškus.“
Prokuroras informavo, kad dėl R. Raudžio nužudymo įtarimai pagal LR baudžiamojo kodekso 129 str. (Nužudymas) pareikšti keturiems asmenims: dviem vyrams ir dviem moterims.
Pasak prokuroro, įtariamieji į laisvę paleisti paskyrus jiems keletą kardomųjų priemonių: piniginį užstatą, įpareigojimą periodiškai registruotis policijoje ir kt.
Baudžiamojo proceso kodeksas numato privalomus ikiteisminių tyrimų terminus – labai sunkius ir sunkius nusikaltimus nurodoma ištirti per devynis mėnesius. Praėjo daugiau nei metai (R. Raudys nužudytas praėjusių metų spalio mėnesį), o nužudymo byla teismui dar neperduota.
Prokuroras tvirtino, jog šis 9 mėnesių terminas R. Raudžio nužudymo byloje buvo pratęstas. Paklaustas, kodėl neįsitekta į terminus tiriant nusikaltimą, kurį vos po kelių dienų nuo nužudymo prokurorai gyrėsi atskleidę, E. Kerys atsakė: „Galvojom, kad bus greičiau, užtrukom, bylą apsunkino vieno įtariamojo išėjimas“ (red.: vienas iš įtariamųjų A. Skulskis pasikorė areštinėje).
„Byla bus perduota teismui vėliausiai sausį, nenoriu prisižadėti, kad per gruodžio mėnesį, žinot, metų pabaiga, įvairūs rūpesčiai“, – sakė prokuroras.