„Iš mirties taško“ judiname objektus, kurie Telšiuose ir Telšių rajone nejuda daugybę metų. Šį kartą pasibeldėme į užkaltus buvusios Jaunimo mokyklos pastato langus.
Dar visai neseniai – vos praėjusią Telšių rajono savivaldybės tarybos kadenciją – siūlymų, kas galėtų įsikurti šiose patalpose, buvo apstu: nuo Mergaičių socializacijos centro iki Savarankiško gyvenimo namų. Tiek pirma, tiek antra idėja atmestos dėl gyventojų nenoro savo kaimynystėje matyti tokias įstaigas.
Šiandien buvusi Jaunimo mokykla – privačiose rankose. Ar jos ištrauks minėtą teritoriją „iš mirties taško“?
Antanas NEKRAŠIUS
Priešistorė
Uždarius Jaunimo mokyklą, valdžia pradėjo svarstyti, kaip įveiklinti tuomet dar gerai išlaikytas patalpas. Pirmoji kregždė su idėja atkeliavo 2016 metais – pasiūlyta jose įsteigti Mergaičių socializacijos centrą. Jame turėjo būti ugdoma iki 20 įvairių elgesio sutrikimų turinčių mergaičių, kurių amžius nuo 12 iki 18 metų, sukurta 60 darbo vietų: nuo psichologų, pedagogų iki aptarnaujančiojo personalo. Telšiai būtų laimėję ir tuo, kad už 1,5 mln. Eur būtų sutvarkyta Jaunimo mokyklos teritorija ir pastatas. Savivaldybės biudžetui tai nieko nekainuotų, nes apsisprendus Žemaitijos sostinėje įkurti socializacijos centrą – jis taptų ministerijai pavaldžia įstaiga. Todėl tiek pastato pritaikymas centro veiklai, tiek jo išlaikymas būtų iš valstybės biudžeto lėšų.
Tačiau idėjos atsisakyta pasipriešinus bendruomenei: žmonės nenorėjo savo kaimynystėje matyti tokio centro.
Kita idėja – steigti Savarankiško gyvenimo namus Jaunimo mokykloje – neišdegė 2017 metais. Ir nors Telšių rajono savivaldybės taryba pritarė projektui, pagal kurį turėjo būti rekonstruotas vienas iš mokyklos pastatų, o jame įrengta iki 20 butų socialinės rizikos asmenims ir jų šeimos nariams, vėl pasipriešinus bendruomenei idėjos atsisakyta.
Per tą laiką pastatas stovėjo tuščias, neprižiūrimas.
Statys gyvenamuosius namus
„Sprendimas nepritaikyti pastato socialinėms paslaugoms organizuoti buvo priimtas Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimu, gavus gyventojų surinktus parašus, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Lendra Bukauskienė. – Telšių rajono savivaldybės tarybai nepritarus projektui „Savarankiško gyvenimo namų steigimas Telšiuose“, Tarybos sprendimu pastatas įtrauktas į aukcionų sąrašą.“
2021 m. kovo 4 d. Jaunimo mokyklą kartu su jai priklausančiu sklypu įsigijo uždaroji akcinė bendrovė „Geko invest“. Pastatai buvo parduoti už 28 086 Eur, žemė – už 69 813 Eur.
Šiandien pakeista ir pagrindinė naudojimo paskirtis. Teritorijoje numatytas daugiabučių gyvenamųjų pastatų ir bendrabučių teritorijos vystymas.
UAB „Geko invest“ direktorius Arminas Gečas „Telšių ŽINIOMS“ sakė, jog teritorijoje ne tik bus statomi gyvenamieji namai, bet ir ketinama rekonstruoti patį Jaunimo mokyklos pastatą ir jame įrengti butus. „Gal ir kotedžai bus… šiandien dar sunku pasakyti. Startas yra duotas, projektuotojai dirba. Tačiau konkrečių terminų, kada prasidės darbai, negaliu pasakyti. Labai jau visas kortas maišo vykstantis karas Ukrainoje“, – žurnalistams kalbėjo A. Gečas.
Aš manau kad cia turėtų isikurti psichologines pagalbos centras jaunimui
Tu pirmą sykį pasakei protinga mintį. Bet ryškiai po laiko. Pastatą jau daugiau kaip metai savivaldybė pusvelčiui pardavė