Septynerius metus – tiek už grotų turės praleisti Vlado Pociaus nužudymą organizavęs telšiškis Algirdas Norkus. Šiaulių apygardos teismo baudžiamųjų bylų kolegija nuosprendį buvusiam komisarui paskelbė ketvirtadienį.
Nuteistasis savo aukai turės atlyginti ir 10 tūkst. Lt neturtinės žalos. Teisėjų verdiktą išgirdo ir A. Norkui talkinusi trijulė: Tomas Lidikauskas, Artūras Pagojus ir Laima Laurinavičienė.
Istorija dėl jauno vaikino nužudymo organizavimo sulaukė didelio atgarsio šalyje, nes įtarimų šešėlis krito ant aukštas pareigas ėjusio pareigūno: A. Norkus (gim. 1949 m.) dirbo Telšių vyriausiojo policijos komisariato Kriminalistinių tyrimų poskyrio viršininku.
Byla išskirtinė dar ir tuo, kad Šiaulių apygardos teismas ją nagrinėjo už uždarų durų. Toks sprendimas priimtas siekiant išsaugoti A. Norkaus asmeninio gyvenimo niuansus.
A. Norkus buvo kaltinamas bendrininkų grupėje rengimusi nužudyti kitą asmenį, viešosios tvarkos pažeidimu, neteisėtu laisvės atėmimu, piktnaudžiavimu tarnyba, poveikiu liudytojui, neteisėtu disponavimu šaudmenimis.
Buvęs pareigūnas neigė, jog organizavo nužudymą bei jam ruošėsi ir kaltę pripažino tik iš dalies.
Teismas A. Norkų dėl jam inkriminuojamų veikų pripažino kaltu ir skyrė subendrintą 7-erių metų laisvės atėmimo bausmę. Nuteisti ir trys jo bendrininkai.
Telšių gyventojas T. Lidikauskas (gim. 1981 m.) kaltintas viešosios tvarkos pažeidimu, neteisėtu laisvės atėmimu, melagingu įskundimu bei melagingų parodymų davimu. Šiaulių apygardos teismas šį asmenį nuteisė laisvės apribojimu 2 metams. Be to, T. Lidikauskui paskirti teismo įpareigojimai nuo 23 val. iki 6 val. būti namuose, per šešis mėnesius neatlygintinai išdirbti 120 val. (dirbant po 20 val. per mėnesį) sveikatos priežiūros, globos, rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, senais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.
Telšiškiai L. Laurinavičienė (gim. 1961 m.) ir A. Pagojus (gim. 1968 m.) pripažinti kaltais dėl poveikio liudytojui. Vyriškis nuteistas 9 mėnesiams viešųjų darbų, per paskirtą laiką įpareigotas visuomenės labui per mėnesį neatlygintinai išdirbti 40 val. Moteriškei skirti 6 mėn. trukmės viešieji darbai, ji įpareigota per paskirtą laiką neatlygintinai visuomenės labui išdirbti 30 val. per mėnesį.
Solidariai iš A. Norkaus ir T. Lidikausko Valstybinei ligonių kasai priteistas daugiau kaip 13 tūkst. Lt civilinis ieškinys.
V. Pociui, kurio nužudymas buvo organizuotas, buvęs Kriminalistinių tyrimų poskyrio viršininkas turės sumokėti 10 tūkst. Lt neturtinės žalos.
Istorijos atomazga
Įvykiai, dėl kurių A. Norkus kremta kalinio duoną, prasidėjo 2009 m. rugsėjo 6 d.
Tą vakarą, apie 22 val., A. Norkui paskambinęs giminaitis T. Lidikauskas pranešė esąs užpultas V. Pociaus ir jo draugų, kurie nori iš kreditinės kortelės paimti pinigų.
Tuo metu atostogavęs pareigūnas sėdo į savo automobilį „Audi“ ir, nuvykęs prie prekybos centro „Iki“, per jėgą įgrūdo V. Pocių į savo mašiną. Tai matė aplinkiniai žmonės.
A. Norkus parodė V. Pociui savo tarnybinį pažymėjimą, pasakė vežąs jaunuolį į policijos komisariatą, tačiau mašina pasuko Telšių apylinkėse esančių miškų link.
V. Pocius teigė, kad smurtą prieš jį naudojo ne tik T. Lidikauskas ir A. Norkus, bet ir dar vienas automobilyje buvęs asmuo (jis slapstosi nuo teisėsaugos).
Iki sąmonės netekimo sumuštas V. Pocius buvo paliktas gulėti prie miško basas. Atsigavęs vaikinas nukako iki artimiausios sodybos. Jos šeimininkas leido jaunuoliui paskambinti savo draugams ir papasakoti apie incidentą.
Draugai nuvežė V. Pocių į ligoninę, apie nusikaltimą buvo pranešta policijos pareigūnams.
Keitė parodymus
Kriminalistinių tyrimų poskyrio viršininko pareigas ėjęs A. Norkus sužinojo apie pradėtą ikiteisminį tyrimą ir, nuvykęs pas besigydantį V. Pocių, įkalbėjo jį pakeisti parodymus. Už tai pareigūnas nupirko vaikinui auksinę grandinėlę ir davė kelis tūkstančius litų grynaisiais.
Tiesa, įkalbėti nukentėjusįjį mėgino ir abu A. Norkaus giminaičiai – T. Lidikauskas, L. Laurinavičienė bei anksčiau policijoje dirbęs A. Norkaus draugas.
Į auksą ir pinigus išmainyta ramybė truko neilgai. V. Pociui už melagingų parodymų davimą buvo iškelta baudžiamoji byla, paskirta piniginė bauda.
Vaikinas pareikalavo, kad teismo paskirtą baudą už melagingų parodymų davimą sumokėtų A. Norkus. Jaunuolis taip pat paprašė daugiau pinigų. Pareigūnui nesutikus išpildyti šių reikalavimų, V. Pocius grįžo prie pirminių parodymų.
Nusikaltimas atskleistas
A. Norkui buvo iškelta baudžiamoji byla. Bandydamas išsaugoti savo pareigas ir pensiją, iki kurios buvo likę vos treji metai, kriminalistas surezgė V. Pociaus nužudymo planą.
Pareigūnas susitiko su savo buto nuomininku – vaikų globos namuose augusiu draugu Donatu K. ir paprašė nušauti jam neparankų asmenį. Už tai pažadėjo 5 800 Lt, du tūkstančius sumokėjo avansu, likusius tikino sumokėsiąs įvykdžius užduotį.
Pareigūnas įdavė Donatui K. šaunamąjį ginklą, 9 kovinius šovinius bei iš policijos paimtą V. Pociaus nuotrauką. Teisme Donatas K. liudijo, kad A. Norkus parodė jam aukos gyvenamąją vietą.
Donatas K. išdavė savo draugą ir išsaugojo V. Pociaus gyvybę. Samdinys paskambino žmogžudystės užsakovui ir pamelavo, jog vaikiną nužudė. Kriminalistas mobiliojo ryšio telefonu paskambino V. Pociui ir suprato esąs apgautas.
Pareigūnas pareikalavo užduoties neįvykdžiusį Donatą K. grąžinti jam pinigus. Vaikinas pažadėjo, kad V. Pocių tikrai nužudys, buvo sutarta tiksli nužudymo diena. Kriminalistas pasirūpino alibi – išvyko į komandiruotę.
Pasamdytas žudikas kraupų nusikaltimą atskleidė pareigūnams, kurie sekė A. Norkų.
Iš komandiruotės grįžusiam kriminalistui Donatas K. pasakęs, kad aukos nebėra gyvos, tariamai įvykdytą sandorį vyrai aplaistė degtine. Kitą rytą į darbą Telšių apskrities vyriausiajame policijos komisariate atėjusiam Kriminalistinių tyrimų poskyrio viršininkui buvo uždėti antrankiai.
Teisme Donatas K. teigė, jog į teisėsaugą kreipėsi pabūgęs, kad jo neištiktų V. Pociaus likimas.