![](https://tzinios.lt/wp-content/uploads/2025/02/side-view-male-hacker-talking-smartphone-with-copy-space-e1739178461719.jpg)
Kaip skelbia Lietuvos policija, pareigūnai pastebėjo, kad nuo 2024 metų rudens itin suaktyvėjo telefoniniai sukčiai, dažniausiai besitaikantys į pažeidžiamiausias žmonių grupes, tokias kaip senjorai. Apgavikai dažnai naudoja psichologinį spaudimą ir manipuliacijas, kad įtikintų žmones pervesti pinigus, atskleisti asmeninius duomenis arba atlikti kitus veiksmus, susijusius su finansiniais nuostoliais.
Didžiausia sukčių išviliota pinigų suma siekia net 34 900 eurų.
Diana PUZERĖ
Dažniausias sukčiavimo būdas – „skubus pagalbos prašymas“
Vienas iš dažniausių telefoninių sukčiavimo metodų žinomas kaip „skubus pagalbos prašymas“. Skambina nepažįstamas žmogus ir teigia, kad artimas giminaitis pateko į eismo įvykį. Sukčiai dažnai pasakoja, kad žmogus yra sužeistas arba sulaikytas policijos, ir prašo pinigų, kad būtų sumokėta už gydymą ar išvengta teisinių pasekmių.
Tokie skambučiai dažnai būna emociniai ir skubūs, siekiant sukelti baimę ir spaudimą aukai. Kad būtų įtikinamiau, apgavikai į pagalbą dažnai pasitelkia ir kitus asmenis – tariamus advokatus ar medikus, su kuriais pabendravus sumažėja tikimybė patikrinti informaciją.
Pareigūnams teko įtikinėti senjorę, kad ji buvo apgauta
Ne vienu atveju patikėjusios sukčiais ir „gelbėdamos“ savo vaikus nuo teisinių pasekmių garbaus amžiaus moterys prarado savo santaupas.
Viena jų nenorėjo patikėti policijos pareigūnais, kad buvo apgauta sukčių. Pareigūnams teko pavargti, kol įtikino moterį, kad ji pakliuvo į apgavikų pinkles.
Pareigūnai turėjo duomenų, kad iš šios senjorės buvo išvilioti pinigai. Atvykusiems policininkams moteris kategoriškai teigė, kad jie jai meluoja ir iš jos pinigų niekas neišviliojo, ji tvirtino tik padedanti savo dukrai. Toliau pareigūnams bendraujant su senjore, ši suvokė, kad vis dėlto buvo apgauta.
Skambinę sukčiai senjorę įtikino, kad jos dukra, ėjusi kartu su svetima mergaite, pateko į avariją. Po to pokalbį telefonu perėmusi moteris prisistatė esanti senjorės dukra. Garbaus amžiaus moteris buvo įsitikinusi, kad iš tikrųjų kalba jos dukra. Tuomet moteris senjorei pasakė, kad buvo sužalota ir šiuo metu guli ligoninėje. Pokalbį su tariama dukra perėmęs vyras pasakė, kad mergaitės, su kuria ėjo jos dukra, mama jos dukrą padavė į teismą, ir įtikino, kad reikia 5 000 eurų, kad būtų išvengta teismo, nurodydamas juos sudėti į rankinę ir uždengti skudurais. Kadangi senjorei telefonu buvo liepta nieko niekam nesakyti, tuo metu kartu su ja buvęs sūnus, nežinodamas apie situaciją, rankinę su pinigais atidavė sukčiams.
Rusakalbiams atidavė 20 000 eurų
Kita nuo sukčių nukentėjusi garbaus amžiaus moteris taip pat sulaukė sukčių skambučio – į namų telefoną paskambinusi rusiškai kalbanti moteris prisistatė esanti jos dukra. Ji tvirtino, kad pateko į avariją, kurioje nukentėjo kita moteris su dukra, jos bus operuojamos. Vėliau paskambino rusakalbis vyras, jis prisistatė policijos pareigūnu. Tariamas pareigūnas nurodė, kad nukentėjusioji reikalauja pinigų – 23 000 eurų už operaciją. Rusakalbis vyras senjorei liepė parašyti pareiškimą, kad būtų nutraukta baudžiamoji byla jos dukrai ir kad moralinė žala bus atlyginta. Moteris surinko
10 000 eurų ir juos sudėjusi į maišą su patalyne atidavė atvykusiam vairuotojui.
Netrukus senjorė vėl sulaukė sukčių skambučio – policijos pareigūnais prisistatę asmenys pareikalavo dar pinigų. Moteris, susisiekusi su giminaite ir draugėmis, pasiskolino pinigų ir daugiau nei 10 000 eurų vėl atidavė vairuotojui. Paaiškėjo, kad tuo metu, kai senjorė bendravo su sukčiais ir rinko pinigus, jos vyras taip pat buvo įviliotas į apgavikų pinkles, tačiau pinigų jiems nespėjo atiduoti – buvo įspėtas.
Neskubėkite atlikti veiksmų
Kad netaptume vis išradingesnius sukčiavimo būdus atrandančių sukčių aukomis, labai svarbu išlikti budriems. Jei sulaukėte „skubaus pagalbos prašymo“ skambučio reikalaujant pinigų, neskubėkite atlikti jokių veiksmų. Sukčiai gali bandyti manipuliuoti jūsų emocijomis, kad įtikintų, jog jūsų artimas žmogus yra sužeistas, sulaikytas ar kad jam nedelsiant reikia pagalbos. Neleiskite, kad tokie teiginiai jus sujaudintų ar klaidintų. Paskambinkite tam neva nukentėjusiam žmogui ar kitiems šeimos nariams, kad sužinotumėte tikrąją situaciją.
Jei vis dėlto tapote sukčių auka, kuo skubiau praneškite apie tai policijai.