
Iš Telšių kilusi Ieva Miceikaitė, pastaruosius septynerius metus gyvenanti Danijoje, – biomedicinos mokslų daktarė, dirbanti medicininės genetikos ir klinikinių tyrimų srityje.
Mokslininkė pastebi, kad lietuviams vis dar trūksta žinių apie lytinę sveikatą ir vaisingumą, tad prieš trejus metus įkurtoje platformoje „Vaisingumo šaknys“ ji dalijasi moksliškai patvirtinta informacija apie vaisingumą ir jo išsaugojimą, moterų ir vyrų nevaisingumą ir jį lemiančius faktorius bei kitas aktualias su tuo susijusias temas.
Su kraštiete kalbėjomės apie mokslininko darbo kasdienybę, iššūkius gyvenant užsienio šalyje ir ateities planus.
Monika GIRDVAINĖ
– Pirmiausia trumpai papasakokite apie save. Kokia buvo Jūsų vaikystė, jaunystė? Kokie prisiminimai likę?
– Gimiau ir užaugau Telšiuose, Taikos gatvėje, viename iš daugiabučių. Pliusas čia buvo tai, kad kiemas visada būdavo pilnas vaikų. Kaip ir visi tais laikais augę vaikai, mėgdavau daug laiko leisti lauke žaisdama. Turiu ir jaunesnę seserį, tai su kitomis vyresnėlėmis užsiimdavome ir jaunesniųjų priežiūra, nes, kaip žinoma, dažnai nebuvo mums kitos išeities. Daugiausiai prisiminimų, manau, yra iš vasarų, nes tada būdavo atostogos, o ir šiaip tai mano mėgstamiausias metų laikas. Vasaras įprastai leisdavau pas senelius kaime arba sode, kur veiklos visuomet būdavo apstu. Taip pat, kaip ir visi, vykdavome prie Germanto ežero bei su tėvais atostogaudavome Palangoje.
Nuo pat mažens mane domino supantis pasaulis ir mėgau mokytis naujų dalykų, tad mokykla niekada nekėlė sunkumų. Baigusi „Saulėtekio“ pradinę mokyklą su beveik visa klase perėjau į „Džiugo“ dar tada vidurinę mokyklą, o vėliau – į Žemaitės gimnaziją.
Kadangi, kaip ir minėjau, mėgau daug kur save išbandyti, per visus tuos 18 metų, kol gyvenau Telšiuose, turėjau ir įvairios užklasinės veiklos. Lankiau muzikos mokyklą, kur išmokau groti pianinu, o vėliau savarankiškai „Yamaha“ mokykloje mokiausi skambinti gitara. Lankiau dramos būrelius, chorą ir įvairias šokių grupeles. O gimnazijos metais išmokau scenos ir renginių vedimo subtilybių Žemaitės dramos teatre. Visa ta veikla, nors ir netapo mano profesija, labai daug prisidėjo prie mano asmenybės vystymosi ir augimo.

– Kas Jums turėjo didžiausią įtaką renkantis profesiją? Kuo sudomino medicininė genetika?
– Dar dabar puikiai prisimenu, kad gimnazijoje biologijos pamokoje turėjome trumpą susipažinimą su genetikos ir paveldėjimo pagrindais. Tai buvo toks matematinis tikimybių paveldėti tam tikras savybes apskaičiavimas, kuris, pamenu, daugeliui klasės draugų labai nepatiko. Jie net stebėjosi, kaip aš galiu norėti studijuoti genetiką. O mane visada traukė medicinos sferos. Man atrodė ir vis dar atrodo tiesiog stebuklinga, kad toks sudėtingas organizmas – žmogus – išsivysto iš vienos ląstelės bei gali sukurti kitus žmones, kurie paveldi jo bruožus. Visa tai yra pirmiausia užkoduota mūsų genuose. Tad sužinojusi, kad atsirado genetikos studijos, buvau tikra, kad su tuo noriu sieti savo profesinę ateitį. Be to, mano kurso draugai ir aš buvome pati pirmoji medicininės ir veterinarinės genetikos studentų karta Lietuvos sveikatos mokslų universitete.
– Baigusi studijas Lietuvos sveikatos mokslų universitete gilinti žinių išvykote į Daniją. Kas lėmė tokį Jūsų sprendimą? Kaip lietuvei pavyko prisitaikyti užsienio šalyje?
– Baigusi bakalauro studijas, kas pareikalavo labai daug darbo, jaučiau, kad noriu pertraukos nuo mokslų. Tad pasiėmiau vadinamąjį „gap year“. Per tą laiką teko pagyventi Danijoje, dirbant įvairius įdomius darbus, bei Ispanijoje, kur dirbau „au pair“ nuostabioje ispanų šeimoje su net trimis pietietiško charakterio vaikais ir mokiausi ispanų kalbos. Kai atėjo laikas pildyti paraiškas stoti į magistrantūrą, žinojau, jog šį kartą noriu studijuoti užsienyje, kad praplėsčiau akiratį ir iš akademinės pusės. Pamenu, rinkausi iš programų Anglijoje, Vokietijoje ir Danijoje. Kadangi Daniją jau pažinojau, be to, mokslas ten nemokamas, tai man tuo metu pasirodė geriausias pasirinkimas. Išsiunčiau užklausas Kopenhagos ir Pietų Danijos universitetams dėl stojimo į biomedicinos magistro programas. Iš Kopenhagos universiteto gavau laišką, kad tais metais, deja, užsieniečių nepriima, o iš Pietų Danijos universiteto parėjo laiškas su sveikinimais įstojus. Nors magistro programa buvo tarptautinė, iš 60 žmonių, be manęs, buvo tik viena norvegė, o visi kiti danai. Tai pradžioje neabejotinai kilo sunkumų įsitraukiant į bendruomenę, ypač kai dar tada nesupratau nė vieno žodžio danų kalba ir pati kultūra buvo nepažįstama.
Danai, kaip ir lietuviai, yra gana uždari žmonės, dažnai bendrauja tik savo mažoje draugų, kuriuos pažįsta nuo vaikystės, grupelėje, ir į ją pakliūti iš šalies, ypač užsieniečiui, nėra lengva. Žinoma, sutikau ir ne vieną daną, kurie labai įsitraukę į tarptautines bendruomenes.
Apskritai danai labai myli savo šalį ir, nors nepuola atverti namų durų pirmam sutiktam, yra paslaugūs bei geranoriški. Taip pat danai, galbūt kitaip nei lietuviai, labai gerbia taisykles ir jų laikosi, o tai, manau, daro gyvenimą saugesnį ir ramesnį. Didžiausias skirtumas matosi lyginant pensinio amžiaus žmones Danijoje ir Lietuvoje. Tai, mano manymu, atspindi ne tik kitokią gyvenimo kokybę, bet ir tai, kad jie niekada nebuvo uždaryti Sovietų Sąjungoje ir jaunystėje galėjo laisvai keliauti po pasaulį. Jie neretai būna matę daug daugiau pasaulio nei jaunesnė karta.
Grįžtant prie mano patirties, Danijos didžiuosiuose miestuose ir Odensėje yra daug studentų bei žmonių iš įvairiausių pasaulio šalių, o man tai labai patinka. Tad, nors oras Danijoje atrodė niūresnis nei Lietuvoje, liūdna per tuos septynerius čia praleistus metus man tikrai nebuvo.
– Esate biomedicinos mokslų daktarė, šiuo metu mokslinę veiklą vykdote Pietų Danijos universitete. Kokios dominančios tyrimų sritys? Kaip atrodo Jūsų darbo diena?
– Šios vasaros gale apsigyniau sveikatos mokslų daktaro disertaciją ir tai užbaigė kol kas ilgiausią ir sunkiausią mano akademinės karjeros etapą. Mano pagrindinės domėjimosi ir darbo sritys yra medicininė genetika, vaisiaus genetiniai tyrimai nėštumo metu ir reprodukcinė biologija.
Dirbant mokslininku, darbo dienos gali labai skirtis viena nuo kitos, priklausomai nuo projekto eigos ir kitų pareigų. Pavyzdžiui, kadangi mano darbas yra ligoninėje, o moksliniai tyrimai atliekami su žmonių kraujo bei kitų audinių mėginiais, tam, kad galėtume pradėti projektą, labai svarbu yra gauti sveikatos etikos komiteto leidimą. Tad projektui ruošiantis paraiškų tam leidimui rengimas ir teikimas užima labai daug laiko.
Daug laiko skiriama ir mokslinės literatūros analizei. Nuolat sekame publikuojamus naujus tyrimus dominančiose srityse. Moksliniai tyrimai ir rezultatų publikavimas yra kaip savotiškos varžybos – kas pirmesnis, tas gudresnis. Tad čia svarbu, kad spėtume savo rezultatus publikuoti anksčiau nei kitos su tuo dirbančios mokslo grupės.
Be abejonės, daug mano dienų būna praleista ir pačioje genetikos laboratorijoje: išskiriant genetinę medžiagą (DNR) ir ruošiant mėginius sekvenavimui. O dar daugiau praleidžiama prie kompiuterio apdorojant ir analizuojant po sekvenavimo išgautus genetinius duomenis.
Kone kiekvieną dieną turime ir susirinkimus su visu skyriumi ar atskira moksline grupe, kur aptariame darbus, kuriame naujų mokslo projektų planus ir diskutuojame apie gautus rezultatus.
Aš taip pat labai mėgstu praleisti dienas vesdama paskaitas medicinos studentams apie genetikos subtilybes. O, manau, smagiausia dalis yra vykti į tarptautines konferencijas, kur ne tik galiu pristatyti savo mokslinių tyrimų rezultatus, bet ir susipažinti su kitų šalių specialistais bei įgyti naujų žinių. Mano nuomone, mokslininko darbas tikrai yra įvairus ir įdomus.
O kai tik turiu laisvų dienų – keliauju. Stengiuosi ir kiek įmanoma dažniau grįžti į Lietuvą bei aplankyti Telšius. Esu apkeliavusi 32 šalis, o gyvenusi taip pat jau keturiose, tarp kurių – ir Nigerija (Afrika), kur vykau dirbti su vėžio tyrimais. Kitų šalių ir kultūrų pažinimas labai praplečia akiratį ir padeda kitaip įvertinti savo gyvenimą. Taip pat tai leidžia suprasti, kad, nors ir skirtingai atrodome, visi esame labai panašūs ir mums svarbūs yra panašūs dalykai. Tai supratus galima ne tik priimti ir geriau suprasti kitų kultūrų žmones, bet yra lengviau ir patiems prisitaikyti keliaujant po įvairius pasaulio kampelius.