Telšių butų ūkio teritorijoje jau ne vienerius metus guli Karinių jūrų pajėgų laivo „Žemaitis“ (F11) detalė – sraigtas. Anot istoriškai svarbaus objekto atgabenimu į Telšius pasirūpinusio telšiškio jūreivio Vaclovo Bartkaus, gavus šią dovaną būta visokių planų, kur galėtų eksponuoti sraigtą, tačiau visos idėjos buvo pamirštos. Kokia šio sraigto ateitis?
Monika GIRDVAINĖ
Guli ne vienerius metus
Kai ėmėme domėtis minėta istorija, tuomet dar Telšių butų ūkio direktoriaus pareigas ėjęs Adomas Domarkas „Telšių ŽINIOMS“ sakė, kad pradėjus dirbti Savivaldybės įmonėje (prieš ketverius metus – aut. past.) buvo tvarkoma teritorija ir pastebėtas neeilinis daiktas – laivo sraigtas. Direktoriui pavyko sužinoti, kad tai istorinio karinio laivo „Žemaitis“ dalis. Tačiau kokiu tikslu ir kieno paliepimu jis jau daug metų laikomas įstaigos teritorijoje – neaišku.
A. Domarkas neabejoja, kad laivo sraigtas – Telšiams ir visai Žemaitijai istoriškai svarbus objektas, todėl baiminamasi, kad Telšių butų ūkyje pasikeitus vadovams sraigtas nebūtų nurašytas kaip nevertingas į metalo laužą. Tikėtina, kad šis daiktas brangus ir pinigine prasme, mat 1 525 kg sveriantis sraigtas, manoma, – bronzos ir vario lydinys.
„Susitvarkėme kiemą, o tas sraigtas stovi padėtas, ir tiek. Mano kadencija eina į pabaigą, skauda širdį, kad aš išeisiu ir jis iškeliaus kažkur lyg nereikalingas daiktas“, – apie istoriškai svarbaus objekto išsaugojimą rugsėjo pabaigoje kalbėjo A. Domarkas.
Direktoriaus žiniomis, Telšių butų ūkio teritorijoje sraigtas guli apie 10–15 metų.
Laivo istorija
Rašytiniuose šaltiniuose užfiksuota, kad du sovietinius „Albatros“ tipo laivus Lietuva įsigijo 1992 m., tik atkūrus Lietuvos kariuomenę. Pirmasis Karinių jūrų pajėgų vadas admirolas Raimundas Saulius Baltuška jiems suteikė vardus pagal etninius regionus – „Žemaitis“ (F11) ir „Aukštaitis“ (F12). Fregatos turėjo daug karinės ginkluotės ir buvo pavojingiausi Lietuvos kariniai laivai. Juose buvo sumontuoti zenitinių raketų kompleksai, giluminės bombos, artileriniai kompleksai, reaktyvinė bombų svaidyklė, stambaus kalibro kulkosvaidžiai. Laivo įgula buvo ginkluota automatiniais šautuvais, Makarovo sistemos pistoletais.
Fregata F11 „Žemaitis“ buvo eksploatuota iki 2008 m., o vėliau Lietuvos Vyriausybės sprendimu laivas buvo nurašytas ir utilizuotas. Kaip muziejinė vertybė išliko pagrindinė ginkluotė, kuri buvo perduota Vytauto Didžiojo karo muziejui, bei kiti daiktai.
Yra duomenų, kad Žemaitijos sostinės valdžia palaikė glaudžius santykius su laivo įgula. Pagal tradiciją „Žemaičio“ įgula dalyvaudavo Telšių miesto šventėse, o miesto atstovai vykdavo į kariškių organizuojamus renginius. Į „Žemaitį“ visada stengtasi siųsti šauktinius iš Žemaitijos. Atitinkamai elgtasi ir su „Aukštaičio“ įgulos sudėtimi.
Nurašytas kovines fregatas pakeitė iš Danijos pirkti „Flyvefisken“ tipo laivai. Pagal tradiciją šiems patruliniams laivams suteikti senieji vardai P11 „Žemaitis“ ir P12 „Aukštaitis“.
Sraigtas – dovana Savivaldybei?
Jūrinės kultūros puoselėtojas, jūreivis Vaclovas Bartkus papasakojo, kaip karinio laivo „Žemaitis“ sraigtas atsirado Telšiuose.
„Kadangi palaikėme gerus santykius su kariniu laivynu, kai buvo nuspręsta tą laivą pjaustyti į metalo laužą, pajuokavau vyrams, kad man duotų „skerstuvių“. Daug to laivo atributikos gavau asmeniškai, viską nunešiau į Žemaičių muziejų „Alka“, o sraigtą buvo nuspręsta padovanoti Telšių savivaldybei“, – kalbėjo V. Bartkus.
Jūrininko teigimu, sraigtas su tuometinės valdžios pagalba buvo pargabentas ir padėtas Telšių butų ūkyje, nes ten buvo tinkamiausia vieta jam laikyti.
„Pasikeitus admirolams tą „vintą“ teko vežti atgal į Klaipėdą, kad būtų sutvarkyti dokumentai. Paskui „vintas“ oficialiai buvo perduotas Telšiams ir pargabentas atgal“, – prisiminė V. Bartkus.
Kada viskas vyko, tikslių metų pašnekovas negalėjo įvardyti.
Savininkas nežinomas
Telšių rajono savivaldybėje pasiteiravome, kada buvo padovanotas šis sraigtas ir kodėl jis tiek metų guli lyg niekam nereikalingas. Savivaldybės administracijos atstovas teigė, kad minėta karinio laivo „Žemaitis“ detalė – sraigtas – Telšių rajono savivaldybei nepriklauso. Esą nėra jokių duomenų apie jo perdavimą ar dovanojimą Savivaldybei.
„Sutinkame, jog minėtas objektas galimai turi istorinę vertę. Mielai kviečiame jo savininką (-us) pasidalyti idėjomis su Telšių rajono savivaldybe. Apie jo pritaikymą / vietą Telšiuose ar Telšių rajone būtų galima diskutuoti Kultūros ir meno taryboje“, – komentavo Telšių rajono savivaldybės administracijos Teisės ir administravimo skyriaus vyriausiasis specialistas Antanas Nekrašius.
O štai buvęs Telšių butų ūkio vadovas Artūras Liauzginas sakė prisimenantis, kaip laivo sraigtas kelis kartus buvo gabenamas iš Klaipėdos į Telšius. Jo teigimu, šis klausimas tikrai buvo derintas su Savivaldybe, bet panašu, kad anuometinė valdžia savo darbo iki galo nepadarė.
„Kiek pamenu, valdžia tuo metu nesugalvojo, kur padėti tokį eksponatą, tad buvo nuspręsta jį laikinai sandėliuoti Butų ūkio patalpose“, – sakė A. Liauzginas.
Jo tvirtinimu, apie sraigtą ir jo gabenimą anuomet buvo kalbėta su Valdemaru Ramša, tuo metu ėjusiu Telšių miesto seniūno pareigas, bei architektu Algirdu Žebrausku.
„Telšių ŽINIŲ“ pakalbinti šie asmenys nurodė informacijos apie sraigto savininką ir priklausomybės dokumentus neturintys.
Žemaičių muziejaus „Alka“ Rinkinių ir apsaugos skyriaus vedėjas Tomas Ubartas sakė, jog muziejui yra žinoma tik tiek, kad Karinių jūrų pajėgų laivo „Žemaitis“ ir Telšių rajono savivaldybės bei Žemaičių kultūros draugijos bendradarbiavimas trunka daugiau kaip 30 metų ir, laivui „Žemaitis“ baigus tarnybą Lietuvos karinėse jūrų pajėgose, Žemaičių muziejui „Alka“ buvo perduoti eksponatai. Muziejuje saugoma laivo iškaba, šluota, aprangos detalės, kryželis ir kiti panašūs objektai, tačiau sraigtas „Alkai“ nebuvo perduotas ir žinių apie jo buvimo vietą muziejus neturi.
Dokumentų apie karinio laivo sraigto dovanojimą ar kitą su tuo susijusią informaciją nėra ir Karinių jūrų pajėgų archyvuose.
Karinių jūrų pajėgų štabo Civilių ir karių bendradarbiavimo skyriaus vyresnysis specialistas št. lvn. Audrius Vitkauskas išreiškė apmaudą, kad Karinių jūrų pajėgų dovanoto sraigto likimas Telšiuose būtent toks.
DAUGIAU SKAITYKITE „Telšių ŽINIŲ“ Nr. 80 (2418)