
Žarėnų Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčiai – 110 metų. Ši sukaktis praėjusį sekmadienį paminėta kartu su Karmelio kalno Švč. Mergelės Marijos, dar kitaip vadinamos Škaplierinės, atlaidais. Išvakarėse bažnyčioje vyko naktinė adoracija.
Šv. Mišias aukojo Telšių vyskupo generalvikaras Vilius Viktoravičius, dalyvavo buvęs Žarėnų klebonas, dabar tarnaujantis Palangoje, Kęstutis Balčiūnas ir dabartinis Žarėnų klebonas Vaidas Buivydas.
Į šv. Mišių auką įsijungė, sveikinimo žodžius tarė gausiai šventėje dalyvaujantys svečiai: Seimo nariai Valentinas Bukauskas ir Rimantė Šalaševičiūtė, europarlamentaro Bronio Ropės patarėja Daiva Puplauskienė, Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas, jo pavaduotojas Mantas Serva, Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Katkus, seniūnai: Ryškėnų – Saulius Širvys, Gadūnavo – Justas Dapkus, Žarėnų – Giedrius Apūkas. Susirinko vietos ir aplinkinių bendruomenių pirmininkai, atvyko svečiai iš kitų miestų ir miestelių ir, žinoma, Žarėnų parapijos tikintieji.
Kunigas K. Balčiūnas teigė, kad į Žarėnus atvykęs jaučiasi taip, lyg būtų sugrįžęs namo, ir visus ragino taip jaustis bei linkėjo dažniau šypsotis. Papasakojo anekdotą: „Vyskupas, gavęs skundą apie vieną kleboną, pasikviečia jį „ant kilimėlio“ ir gerokai „patarkuoja“. Grįžęs išbartas kunigas per šv. Mišias ima dar griežčiau „tarkuoti“ parapijiečius. Visi išsigąsta, tik viena moterėlė plačiai šypsosi. O paklausta, kodėl, atsako: „Aš ne iš tos parapijos.“
Žarėnų seniūnas G. Apūkas susirinkusiuosius ragino stiprinti tikėjimą, nes bažnyčia yra ta vieta, kur susirenkama per visus svarbiausius gyvenimo įvykius – nuo pat gimimo iki palydėjimo į paskutinę kelionę. Džiaugėsi vieninga bendruomene, dėkojo kunigui V. Buivydui už telkimą, svečiams – už parodytą dėmesį Žarėnams.
Prie seniūno padėkos žodžių prisidėjo Žarėnų klebonas – jo ačiū išgirdo kiekvienas dalyvavęs šventėje ar talkinęs jai ruošiantis.
Šventoriuje sutikta parapijietė teigė, jog Žarėnams su klebonais sekasi – tarnauti ateina vienas už kitą geresni: V. Buivydas rūpinasi bažnyčia, geba telkti žmones, nestokoja idėjų. Ir čia pat parodė ką tik sudėtus naujus bažnyčios langus – senieji visai nebelaikę. O netrukus bus pakeisti visi – niekas dėl to neabejoja, nes mato klebono užsidegimą ir tikinčiųjų norą padėti.
Po šv. Mišių niekas neskubėjo skirstytis – šventoriuje ragavo lengvų užkandžių, klausėsi Ryškėnų kultūros centro kolektyvų koncerto.
Žarėnų Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčios istorija
A. Butrimo knygoje „Telšių kraštas. Istorija, kultūra, meno paminklai“ rašoma, kad Žarėnuose bažnyčia greičiausiai statyta XVI a., nes Tarkvinijaus Pekulo vizitacijoje 1579 m. rašoma, kad Žarėnų bažnyčią aptarnavo Varnių klebonas M. Goslickis. Ji buvo Varnių filija, pamokslai sakomi kas antrą sekmadienį. 1626 m. įkurta parapija, jai skirta 30 valakų žemės, Lietuvos didysis kunigaikštis Zigmantas Vaza paskyrė bažnyčiai 30 valakų beneficiją. 1629 m. pastatyta medinė bažnyčia. Ji 1750 m. atstatyta. Nuo 1805 m. minima parapinė mokykla.
1911 m. klebono Juozapo Lomano rūpesčiu pastatyta nauja didelė, dvibokštė, medinė, miestelio panoramoje ryškiai dominuojanti bažnyčia. Ji lotyniško kryžiaus plano, trinavė, o grakščių proporcijų fasade iškilę aukšti tritarpsniai bokštai su lygiomis viršūnėmis ir aštuonkampėmis smailėmis. Bokštų sienas skaido siauri stačiakampiai, o bažnyčios – aukšti smailiaarkiai langai. Originaliai orientuota lentelių apkalimo kryptis ir faktūra išryškina fasado struktūrą. Statinys net imituoja neogotikines detales.
Kryžiaus kelio stočių paveikslai ir mediniai krucifiksai yra senesni, perkelti iš senosios bažnyčios.
Šventoriaus tvora – akmenų mūro. Jame stovi dviaukštė medinė varpinė, pripažinta saugomu paminklu.
Vieni šaltiniai teigia, kad dabartinė Žarėnų bažnyčia yra aukščiausia medinė bažnyčia Lietuvoje, kiti – kad tokio tipo bažnyčia aukščiausia Europoje.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.
Gera anekdotą sugadino. O buvo taip: kunigas sako jautrų pamokslą, pamoralzuoja, pagraudena. Visa bažnyčia zliumbia. Tik vienas žmogus – ne. Kunigas klausia, jo tu nebliauni? Tas sako, kad aš iš kitos parapijos.
Šaunuoliai, visi kartu (bažnyčia, seniūnija, bendruomenė) ir didžiausius darbus lengviau nuveikiat, ir gražiai šventes švenčiat – taip ir toliau.