Trečiadienį Telšių rajono savivaldybės administracijos Baltojoje salėje įvyko Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegijos posėdis. Rajono politikams pristatytas projektas „Ant septynių kalvų – septynios meno kalbos“, kuriuo bus siekiama, kad Telšiai 2015 m. taptų Lietuvos kultūros sostine. 2015-ieji pasirinkti neatsitiktinai – tais metais Telšių miestas švęs 565-ąjį gimtadienį (1450 m. Telšiai pirmą kartą paminėti istoriniuose šaltiniuose). Be to, tai būtų puikus kultūrinių renginių tęsinys 2013 m. pasibaigus Žemaičių krikšto jubiliejaus minėjimo renginiams.
Sieks tapti Lietuvos kultūros sostine
LR kultūros ministerija paskelbė projekto „Lietuvos kultūros sostinė“ konkursą, kur bus išrinkti trys geriausi kultūros ir meno projektai, įgyvendinami 2014, 2015 ir 2016 metais bet kuriame Lietuvos mieste ar miestelyje, išskyrus Vilnių.
Lietuvos kultūros sostinė – nuo 2008 metų skiriamas Lietuvos miestas, kuriame planuojama rengti šalies svarbos kultūros renginius. Pirmąja kultūros sostine 2008 m. tapo Zarasai, antrąja – 2009 m. Plungė, trečiąja – 2010 m. Ramygala, ketvirtąja – 2011 m. Šilutė. Šiemet Lietuvos kultūros sostinė persikėlė į Anykščius, kitais metais ja bus Palanga.
„Dirbu Plungėje ir išanalizavau situaciją – Telšiai nėra prastesni už ją. Todėl mes turime siekti Lietuvos kultūros sostinės vardo“, – Kolegijos posėdyje teigė Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Rimantas Adomaitis.
Planuojama projekto vertė – daugiau nei 700 tūkst. Lt
Pasak Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjos Danutės Mažeikienės, sprendimas Telšiams pretenduoti tapti Lietuvos kultūros sostine buvo prieitas bendru sutarimu su rajono vadovais, kultūros darbuotojais. „Apsispręsti dalyvauti šiame Kultūros ministerijos skelbiamame projekte nutarėme dėl to, kad Telšių rajonas visada garsėjo įvairia kultūrine veikla, turime labai platų kultūros centrų tinklą, stiprių kultūros darbuotojų ir pan.“, – posėdyje argumentus dėstė D. Mažeikienė.
Vedėjos teigimu, Telšiams laimėjus šį projektą, t. y. tapus Lietuvos kultūros sostine, Kultūros ministerija skirtų apie 150 tūkst. Lt. Taip pat dalį lėšų tektų nusimatyti planuojant Savivaldybės biudžetą. Preliminariais skaičiavimais – bendra projekto vertė siektų apie 702 tūkst. Lt: 150 tūkst. Lt – Kultūros ministerijos lėšos; 280 tūkst. Lt – Savivaldybės biudžeto lėšos; likusios bus surinktos iš projekto rėmėjų ir partnerių. Pagrindinis projekto vykdytojas numatomas Telšių kultūros centras.
Pasirinktas simbolinis skaičius – septyni
Projektą „Ant septynių kalvų – septynios meno kalbos“ pristačiusi Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vyr. specialistė Eva Stonkevičienė teigė, jog toks pavadinimas pasirinktas neatsitiktinai – esą Telšiai, kaip ir Roma, stovi ant septynių kalvų. „Telšių rajono aktyvi kultūrinė veikla, kasmet įgaudama didesnę kokybę, natūraliai subrendo Lietuvos kultūros sostinės estafetei perimti ir tobulai įgyvendinti, – posėdyje kalbėjo E. Stonkevičienė. – Gilios meno tradicijos, istorinė miesto praeitis ir geografiniai ypatumai padiktavo Lietuvos kultūros sostinės temą – „Ant septynių kalvų – septynios meno kalbos“. Septyni – simbolinis skaičius pasirinktas viso projekto turinio ašimi. Pagrindinis projekto ciklas truks septynis mėnesius – nuo 2015 m. kovo iki 2015 m. rugsėjo. Programą sudarys septynios veiklos sritys, kurias realizuos šių sričių specialistai: kultūros, meno, visuomeninės bei biudžetinės organizacijos, individualūs kūrėjai. Kiekvienai sričiai viso ciklo metu suteikiamas laikas ir erdvė programoms įgyvendinti.“
Taip pat bendradarbiaujant su LR užsienio reikalų ministerija, Lietuvos ambasadomis ir konsulatais užsienyje, numatoma surasti kontaktą su septyniomis emigravusių Lietuvos žemaičių bendruomenėmis kitose pasaulio šalyse, suorganizuoti atskirą renginių programą, vienijančią visus pasaulio ir Lietuvos žemaičius, – „Pasaulio žemaičių šventę“ ir septynių sporto šakų „Žemaičių olimpiadą“, įprasminant septynias veiklos sričių programas, sukurti ir pastatyti meno ženklus ant septynių Žemaitijos sostinės kalvų viršūnių ir t. t.
E. Stonkevičienė sakė, kad projekto tikslas yra stiprinti Telšių miesto, kaip išskirtinio istorinio, ambicingo kultūrinio regiono centro, pozicijas Lietuvoje ir pasaulyje, formuojant kitokį visuomenės požiūrį į kultūros paslaugų kokybę ir galimybes regionuose bei per kultūrinius procesus pažadinti Telšių rajono, Lietuvos ir pasaulio žemaičių etninio identiteto ambicijas su galimybe iš naujo atrasti Žemaitijos sostinę, kaip solidų mūsų šalies kultūrinio ir istorinio paveldo židinį bei pasididžiavimo ir savigarbos šaltinį.
Projektas „Ant septynių kalvų – septynios meno kalbos“ skirtas visiems socialiniams sluoksniams, įvairiausio amžiaus žmonių grupėms, išrankiems meno krypčių žinovams, išskirtinių poreikių lankytojams, skirtingo intelekto žiūrovams, turistams ir visiems kultūros vartotojams. Tikimasi, kad projektas padarys ženklų poveikį augančiai kartai ir jos vertybėms formuotis bei žemaitiško identiteto tapatumui stiprinti.
Pinigų bus ieškoma ne tik renginiams, bet ir keliams
Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva tvirtino, kad Lietuvos kultūros sostinės renginiai Telšiuose būtų puikus 2013 m. pasibaigusios Žemaičių krikšto jubiliejaus programos tęsinys: „Taip išlaikytume kultūrinių renginių intensyvumą. Mano manymu, reikėtų atgaivinti ir ekonominės krizės numarintą Žemaičių festivalį, kuris turėtų atgimti didesniu mastu nei buvo.“ Taip pat V. Kleiva Kolegijos nariams priminė, kad jei Telšiai 2015 m. taptų Lietuvos kultūros sostine – visi projekte numatomi renginiai vyktų vadovaujant jau kitos kadencijos Telšių rajono savivaldybės tarybai, todėl labai svarbu visus šiuos planus užsitikrinti Tarybos sprendimu.
Kolegijos posėdyje dalyvavęs Telšių rajono savivaldybės tarybos narys R. Adomaitis pasiūlė, kad planuojant renginius lėšos būtų skiriamos ne vien jiems, bet ir aplinkai, kur šie vyks, sutvarkyti. „Reikia išnaudoti visas galimybes: nusimatyti papildomų lėšų biudžete, kreiptis į Vyriausybę dėl papildomų lėšų, kuriomis būtų įgyvendinti ilgaamžiškesni projektai, skyrimo – kalbėjo R. Adomaitis. – Pavyzdžiui, matau, kad planuojamas renginys Šatrijos kalno papėdėje – tai reikia surasti lėšų ir keliui iki jo sutvarkyti. Ir pagaliau pabaigti Telšių kultūros centro rekonstrukciją ir t. t.“
Projektą „Ant septynių kalvų – septynios meno kalbos“ gruodžio mėnesį dar turės patvirtinti Telšių rajono savivaldybės taryba.