Tryškių miestelis vis patenka į painių įvykių sūkurį: sukčiavęs klebonas, galimai vagiliavęs pedagogas, į privataus žmogaus rankas patekęs koplytėlės varpas ir kiti nutikimai neleidžia pamiršti šio mažo miestelio. Šį kartą Tryškių vardas skamba dėl… keliolika ar keliasdešimt metrų po žeme esančio tanko. Antrojo pasaulinio karo relikvija, regis, sumasino kolekcionierius, o gal ir metalo pardavėjus, kurie kelis mėnesius vargo bandydami tanką iškasti. Šią savaitę darbai nutraukti nepasiekus tikslo. Neeiliniu įvykiu susidomėjo Kultūros paveldo departamento Telšių skyrius.
Išsiaiškinti rezonansinį įvykį padėjo budri „Telšių ŽINIŲ“ skaitytoja. Moteris neliko abejinga išgirdusi, jog Tryškių miestelyje, Virvyčios upės pakrantėje, netoli žydų kapinių ir vaikų darželio, atkasinėjamas tankas, – nuvažiavo į įvykio vietą ir nufotografavo darbus. „Nuvykusi radau išraustą duobę ir pajungtą vandens siurbimo įrangą. Teritorijoje nebuvo procesą prižiūrinčių asmenų, išskyrus vieną žmogelį, kuris mielai papasakojo, jog neseniai buvo atkastas tanko bokštelis, tačiau dėl dumblėto dirvožemio karinis rusų tankas susmigo giliau. Vyriškis manė, kad tankas neturėtų smigti giliau, nes prasideda kietas gruntas. Paklaustas, kas yra šių darbų iniciatorius, žmogelis pasakė, jog tai kažkoks Antanas ilgais plaukais… Kiek aš žinau, tai privatininkas iš Šiaulių, užsiimantis metalo paieška ir pardavimu“, – dėstė skaitytoja.
Krašto apsaugos ministerijos komentaras
LR krašto apsaugos ministerijos atstovė Rūta Putnikienė, remdamasi Lietuvos Respublikos kilnojamų kultūros vertybių apsaugos įstatymo 3 str., teigė, kad Tryškiuose rastas karo laikų tankas turėtų būti pripažintas kilnojama kultūros vertybe: „Vadovaujantis to paties įstatymo 12 str. 4 d., tanką radęs asmuo privalo per savaitę informuoti Kultūros paveldo departamentą. Be to, vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.62 str., šis objektas turėtų patekti į radinio sąvoką. Asmuo, radęs jam nepriklausantį daiktą, privalo per savaitę informuoti policiją ir jai perduoti daiktą, jei pats neketina jo saugoti. Atsižvelgiant į tai, manytina, kad jei objektas turi išliekamąją vertę, nedelsiant turėtų būti informuotas Kultūros paveldo departamentas ir policija.“
Telšiškiams tanko nereikia?
Internetinėje erdvėje pernai pasirodė pranešimas apie Lenkijoje po žeme rastą Antrojo pasaulinio karo laikų tanką. Šis radinys sudomino visą būrį specialistų, pradėti kelerius metus truksiantys tanko restauravimo darbai, po jų šarvuotis atsidurs muziejuje. Pranešimų apie istorinę vertę turinčių tankų radybas pasirodo ir kitose šalyse.
Tryškiuose po žeme tūnantis tankas – nekasdienis įvykis. Neatmetama, kad jo viduje galima rasti karių palaikų, istorinę reikšmę turinčių vertybių. Įvykis neeilinis, tad apie Tryškiuose vykstančius tanko paieškos darbus informavome keletą institucijų.
Štai Telšių muziejaus „Alka“ direktorė Elvyra Spudytė, informuota apie šarvuotį, atsakė, esą Telšių muziejui jis nereikalingas, tačiau gali praversti Vytauto Didžiojo karo muziejui…
Istorikų teigimu, Pirmajame pasauliniame kare tankai nebuvo naudojami, tad šarvuočiai tikriausiai – Antrojo pasaulinio karo laikų palikimas. Praeitis – mūsų šalies istorijos dalis, neabejotinai svarbi ateities kartoms, tad telšiškiai turbūt džiaugtųsi turėdami galimybę pasižiūrėti į tanką. Tokią nuomonę išreiškė ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius Kęstutis Kuršelis. Giminių Žemaitijos sostinėje turintis ir čia kasmet apsilankantis muziejaus direktorius sakė, kad šarvuotis galėtų būti eksponuojamas viename iš Telšių muziejų.
Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius tvirtino, kad tankai, kaip istorinė vertybė, turi būti saugotini ir negali būti parduodami į metalo laužą.
Operatyviai išskubėjo į įvykio vietą
Tanko egzistavimu Tryškiuose susidomėjo ir operatyviai į įvykio vietą išskubėjo tik Kultūros paveldo departamento Telšių skyriaus vedėjas Antanas Eičas.
Atskleisti institucijos darbo metodų neturime teisės, galime pasakyti tik tiek, kad, iki nuvykstant iš Telšių į Tryškius, buvo sustyguotos smulkiausios detalės, aptarta, kokių veiksmų imtis, jei tankas jau iškastas, išvežtas ir pan.
Naudojo metalo paieškos įrenginį
A. Eičas neslėpė, kad tankas – didžiulė istorinė vertybė, kuri domina kolekcionierius ar metalo pirkėjus, pardavėjus.
Pašnekovą nustebino gyventojų abejingumas. Visi kalbinti tryškiškiai mielai pasakojo apie tanko kasimo darbus: kada jie pradėti, baigti, kokia technika naudota, kiek žmonių atvykdavo, tačiau nė vienas apie tokį neeilinį įvykį nepranešė atsakingoms institucijoms.
Be to, iš patikimų šaltinių pavyko sužinoti, kad tankas aptiktas naudojant metalo paieškos instrumentą. Toks įrankis Lietuvoje yra draudžiamas, jo naudojimas – neleistinas.
Prisidengė tvenkinio kasimu
Vietos gyventojų teigimu, tankas yra privataus žmogaus sklype. Anot tryškiškių, besidarbavusiems asmenims tanko nepavyko iškelti iš žemės gelmių dėl drėgmės – esą buvo naudojamos net vandens pompos, sunkioji technika, tačiau ir tai negelbėjo.
Darbų vietoje žioji didžiulė duobė. „Telšių ŽINIOMS“ pavyko sužinoti, kad tanko kasimo darbai vyko prisidengiant leidimu kasti tvenkinį. Darbus esą organizavo Antanas T. iš Šiaulių. Įdomu tai, kad šis asmuo Telšių rajone slypinčių vertybių galimai ieško jau senokai – dar pernai jis buvo baustas už kasimą Virvytės upės apsauginėje zonoje.
Gyventojai, turintys informacijos apie tanko kasimo darbus, juos vykdžiusius asmenis, nuotraukų ar kt. vertingos medžiagos, prašomi būti pilietiški ir pranešti „Telšių ŽINIŲ“ redakcijai.