
Nuo šių metų balandžio automobiliuose ir geležinkelių transporto priemonėse turės būti atnaujinti pirmosios pagalbos rinkiniai. Pasikeitimai kelia diskusijas: gyventojams naujos sudėties vaistinėles sudėtinga įsigyti dėl jų trūkumo, nemažos kainos, o medikai pastebi, kad dažnas lietuvis gali net nemokėti pasinaudoti vaistinėlių turiniu.
Monika GIRDVAINĖ
Terminas pratęstas
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) iš pradžių skelbė, kad naujus pirmosios pagalbos rinkinius vairuotojai privalės turėti jau nuo 2022 metų pradžios, tačiau, žmonėms suskubus jas įsigyti ir šalyje atsiradus naujos komplektacijos vaistinėlių trūkumui, terminas pratęstas iki šių metų balandžio 1-osios. Pirmosios pagalbos rinkinyje, skirtame automobiliams ir geležinkelių transportui, atsiranda sterilus spaudžiamasis tvarstis, vienkartiniai šalčio maišeliai, turniketai, skirti kraujavimui galūnėse stabdyti, ir vienkartinės veido kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti. Kaip ir anksčiau, vaistinėlėje turės būti sterilūs įvairių dydžių pleistrai ir ritininis pleistras, nesterilus tvarstis, palaikomasis trikampio formos tvarstis, pirmosios pagalbos žirklės, speciali antklodė, sterilus žaizdų tvarstis, atmintinė, kurioje aprašyta, kaip teikti pirmąją pagalbą, bei turniketo naudojimo taisyklės.
SAM atkreipia dėmesį, kad vairuotojai, turintys pirmosios pagalbos rinkinius, atnaujintus po 2019 metų sausio 1-osios, turi tik pasipildyti savo vaistinėlę dviem turniketais. Anot specialistų, jei vaistinėlė pirkta anksčiau nei minėta data, vairuotojas privalo įsigyti naują rinkinį.
„Pirmosios pagalbos rinkiniuose esančios medicinos priemonės turi būti paženklintos privalomu atitikties ženklu CE, kuris patvirtina, kad šios medicinos priemonės gamintojas laikosi nustatytų saugos reikalavimų, atliko visas būtinas atitikties vertinimo procedūras ir užtikrina, kad jo pagaminta medicinos priemonė yra saugi naudojant ją pagal paskirtį ir laikantis naudojimo instrukcijos. Asmenys, prieš pirkdami medicinos priemones iš ne Europos Sąjungos gamintojų, turi pasidomėti, ar medicinos priemonė tinkamai paženklinta, ar gamintojas yra registruotas Europos Sąjungoje, ar turi reikiamus sertifikatus, ar tie sertifikatai galioja“, – komentavo SAM atstovas.
Svarbu šviesti žmones
SAM skelbia, jog poreikis atnaujinti pirmosios pagalbos rinkinį kilo atsižvelgiant į tai, kad jo sudėtis nesikeitė 18 metų, o per tiek laiko pasikeitė pirmosios pagalbos teikimo principai. Tačiau yra manančių, kad naujieji reikalavimai galbūt šiek tiek pertekliniai.
Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis Linaras Vaitkus neabejoja dėl vaistinėlių atnaujinimo reikalingumo, tačiau, anot jo, pirmosios pagalbos rinkinyje galbūt vietoje dviejų būtų pakakę ir vieno turniketo.
„Per savo dvidešimt dvejų metų darbo praktiką aš neatsimenu tokio įvykio, kai vienu metu būtų prireikę dviejų turniketų. Apsidrausti turbūt reikia, geriau turėti daugiau negu visai neturėti. Galbūt tai ir perteklinis reikalavimas, bet jei dėl to bus išgelbėta bent viena gyvybė – tai jau pasiekimas“, – kalbėjo L. Vaitkus.
Medikas pažymėjo, kad gyventojams turėtų būti svarbu ne tik įsigyti naujosios sudėties vaistinėles, bet ir mokėti naudotis jų turiniu. Pašnekovo teigimu, visuomenei labai trūksta žinių, kaip suteikti pirmąją pagalbą.
„Matome tik pavienius atvejus, kai atsitikus nelaimei žmonės naudojasi vaistinėlių turiniu. Dabar dažnu atveju gyventojai stengiasi nieko nedaryti, teigdami, kad neva nenori pakenkti sužeistajam, laukia atvykstant tarnybų. Tai yra blogai, bet turbūt toks jau tas lietuvių mentalitetas, kad nenori prisiimti atsakomybės dėl kito sveikatos.
Kita vertus, visuomenei labai trūksta žinių, kaip teikti pirmąją pagalbą, nėra pakankamo švietimo. Kad ir dabar, pasikeitus vaistinėlių turiniui, kiekvienas turėtų susipažinti, kaip teisingai uždėti turniketą“, – dėstė L. Vaitkus.
Vaistinėlių trūkumas
Gyventojai skundžiasi, kad įsigyti naujos sudėties vaistinėles sudėtinga dėl jų trūkumo.
Kad yra laikini šios prekės tiekimo sutrikimai, patvirtino ir „Telšių ŽINIŲ“ kalbinti vaistinių atstovai.
Anot „Gintarinės vaistinės“ rinkodaros projektų vadovės Ingos Morkutės, parduotas naujas vaistinėles Telšiuose būtų galima suskaičiuoti ant rankų pirštų, nes tiesiog jų neturėta tiek, kad prekė būtų parduodama visiems besikreipiantiems.
„Camelios“ komunikacijos projektų vadovė Žiedūnė Juškytė pažymėjo, kad šios prekės tiekimo sutrikimų yra tiek visame pasaulyje, tiek ir Lietuvoje.
„Didžiausias susidomėjimas atnaujintos sudėties vaistinėlėmis buvo stebimas praėjusių metų gruodžio pradžioje, iki pavėlinant šio sprendimo įgyvendinimą, tačiau klientai ir dabar vis pasiteirauja, ar jau turime papildytos sudėties vaistinėlių, ruošiasi šio sprendimo įgyvendinimui“, – sausio pradžioje komentavo Telšių „Eurovaistinės“ vaistininkas Rolandas Valaitis.
Vaistinių atstovų teigimu, Telšiuose pirkėjai dažniausiai domisi jau sukomplektuotomis naujos sudėties vaistinėlėmis.
Priemonių turimai vaistinėlei papildyti, pavyzdžiui, turniketų, gaivinimo kaukių, ledo maišelių ir kt., pasiteirauja tik pavieniai pirkėjai.
Grės baudos
Pagal Administracinių nusižengimų kodekso 417 straipsnio 7 dalį nuo balandžio 1 d. neturint atnaujintos sudėties vaistinėlės vairuotojui gali grėsti bauda nuo dešimt iki dvylikos eurų. Atliekant automobilio techninę apžiūrą (TA), taip pat svarbu turėti naujosios sudėties pirmosios pagalbos rinkinį.
„Jei vaistinėlė nėra tinkamai sukomplektuota ar net jei jos nėra visai, fiksuojamas nedidelis trūkumas. Jei nėra kitų techninių trūkumų, tai neužkerta kelio gauti teigiamą patikros išvadą ir dalyvauti eisme. Tačiau transporto priemonės savininkas ar valdytojas įpareigojamas savarankiškai šį trūkumą pašalinti – pakartotinai atvykti į TA stotį nereikia“, – skelbiama informaciniame SAM pranešime.