Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pranešė, kad per šių metų dešimt mėnesių mūsų šalyje kilo 820 automobilių gaisrų. Telšių rajone šiemet užsidegė keturi automobiliai. Specialistai pataria, kokių saugumo priemonių imtis, kad išvengtume tokių gaisrų.
Monika GIRDVAINĖ
Telšių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnysis inspektorius Vilius Končius informavo, kad iki šių metų lapkričio Telšių rajone degė keturi automobiliai, o pernai per tą patį laikotarpį fiksuoti penki tokie gaisrai. 2020-aisiais Varnių seniūnijoje, Jaušaičių kaime, taip pat sudegė ritininis presas. Šiais metais žemės ūkio technikos gaisrų nefiksuota.
Specialisto teigimu, dažniausiai automobiliai užsidega dėl elektros instaliacijos, degalų tiekimo sistemos, dujų įrangos gedimų. Kartais pasitaiko ir kitų transporto technikos gedimų. Pastebima, kad gaisrų kyla ir dėl vairuotojų klaidų eksploatuojant automobilį.
„Norėdami išvengti automobilio gaisro, vairuotojai turi atidžiau prižiūrėti ir dažnai tikrinti elektros instaliaciją, degalų tiekimo sistemą ir dujų įrangą“, – pažymėjo V. Končius.
Pasak specialisto, automobilio gesinimas turėtų būti gerai apgalvotas. Jei liepsnoja variklio skyrius, iškart pakėlus variklio dangtį ugnis tik dar labiau suaktyvės ir dėl kaitros pasiekti gaisro židinį bus tik sudėtingiau. Todėl gesinimą reikėtų pradėti pro vos pravertą variklio dangtį.
„Patraukite variklio dangčio rankenėlę, ir jei automobilis tvarkingas, dangtis pasikels apie 2–3 centimetrus. Tuomet atsiranda tarpas tarp variklio dangčio ir sparnų. Per šiuos tarpus iš vienos ir iš kitos pusės reikia purkšti gesintuvą po maždaug dvi sekundes. Tokiu būdu milteliai sudaro didelį debesį ir prigesina liepsną. Tik po to galima visiškai atidaryti variklio dangtį ir tęsti gesinimą. Jei gaisrą pavyksta užgesinti arba bent jau stipriai sumažinti ugnį, patariama kaip įmanoma greičiau atjungti automobilio akumuliatorių. Automobilių gaisrai dažniausiai kyla dėl trumpojo jungimo elektros instaliacijoje, todėl nenutraukus elektros tiekimo gaisras gali kilti vėl“, – kalbėjo specialistas.
Jis priminė, kad gesintuvai transporto priemonėse turi būti patikimai pritvirtinti lengvai pasiekiamose vietose.
„Visi automobiliai dega daugmaž vienodai. Nuo tos akimirkos, kai atsiranda gaisro židinys, iki visiško automobilio sudegimo praeina apie 10–15 minučių. Jei atsirado svylančios gumos ar laidų, degančio benzino kvapas – reikėtų susirūpinti. Jei aplink niekur nematote degančių šaltinių, kurie galėtų kelti pašalinius kvapus – tai pirmas ženklas, kad reikia sustoti ir pasitikrinti, ar viskas gerai su jūsų automobiliu“, – sakė specialistas.