Per Žolinę Palangoje iškilmingai atidengtos atminimo lentos mūsų kraštiečiams: generolui Povilui Plechavičiui ir jo broliui pulkininkui Aleksandrui.
Atminimo lentos įkomponuotos prie paminklo S. Daukanto gatvėje, pastatyto Žemaitijos kariams savanoriams, gynusiems Lietuvą 1918–1991 m., pagerbti.
Į iškilmes susirinko didelis būrys kariškių, šaulių, atvyko Plechavičių giminės ir Generolo Povilo Plechavičiaus atminties išsaugojimo fondo atstovai.
Primins apie Plechavičių nuopelnus
Dimisijos generolas Arvydas Pocius papasakojo apie brolių Plechavičių šaknis – jie gimė Mažeikių apskrities, Židikų valsčiaus Bukončių kaime, pristatė kraštiečių nuopelnus kovojant už Lietuvos nepriklausomybę, kalbėjo apie iki šiol išlikusį prieštaringą požiūrį į generolą.
„Vertinant Plechavičius ir jų nuopelnus Lietuvai, dar nuo sovietmečio bandoma sumenkinti jų veiklą bei sukelti abejonių dėl jų nuopelnų, ypač dėl generolo Povilo Plechavičiaus vaidmens dalyvaujant 1926-ųjų kariniame valstybės perversme. Tačiau brolius Plechavičius pagrįstai galime vadinti mūsų kovos dėl laisvės, ryžto ir ištvermės simboliu – jų dėka 1918–1920 m. Žemaitija buvo apginta nuo bolševikų ir bermontininkų, o Antrojo pasaulinio karo metu buvo išvengta daug beprasmių lietuvių žūčių po svetima vėliava.
Džiugu, jog, nors ir po ilgų metų, bet šiame Plechavičių giminei priklausiusios vasarvietės žemės lopinėlyje galiausiai yra atidengtos šios atminimo lentelės, įprasminančios brolių Povilo ir Aleksandro Plechavičių veiklą, nuopelnus ir indėlį į Lietuvos laisvės kovas. Tikiuosi, kad Lietuva dar ne kartą įvertins brolių Plechavičių ryžtą, drąsą, pasiaukojimą ir įamžins jų atminimą. Šios lentelės yra tik maža dalis tos skolos, kurią mes esame skolingi visai Plechavičių giminei“, – kalbėjo dimisijos generolas.
A. Pocius pažymėjo, kad šis paminklas Palangoje, pagal pradinį Aleksandro Plechavičiaus dukters Alinos Veigel sumanymą, turėjo būti skirtas broliams Plechavičiams, tačiau dėl įvairių biurokratinių kliūčių ir prieštarų buvo nuspręsta paminklą paskirti visiems Žemaitijos savanoriams.
Moto: dirbti ne sau, o šaliai
Atminimo lentas atidengė Generolo Povilo Plechavičiaus atminties išsaugojimo fondo direktorė Genoveita Gricienė ir dimisijos generolas A. Pocius, pašventino Lietuvos kariuomenės Ordinariato vyresnysis kapelionas komandoras Remigijus Monstvilas.
Iškilmėse dalyvavo ir kalbėjo Lietuvos šaulių sąjungos vadas – pulkininkas leitenantas Linas Idzelis, Generolo Povilo Plechavičiaus dukterėčia ir krikšto dukra Regina Ošlapienė, pulkininko Aleksandro Plechavičiaus anūkas Thomas Veigel, Palangos miesto savivaldybės vicemeras Rimantas Antanas Mikalkėnas ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Generolo Povilo Plechavičiaus atminties išsaugojimo fondo valdybos narys Julius Banys ir fondo direktorė G. Gricienė, Mažeikių Gabijos gimnazijos mokinys Kajus Lementauskas.
Po atminimo lentų pašventinimo kalbėjęs T. Veigel priminė, kad abu broliai Plechavičiai vadovavosi nuostata: „Kiekvieną dieną paklausk savęs, ką gali nuveikti, duoti savo šaliai, o ne ką tavo šalis gali duoti tau.“
Pulkininko Aleksandro Plechavičiaus anūkas akcentavo, jo nuomone, svarbiausią lietuviams dalyką – visais būdais saugoti lietuvybę, nepasiduoti niekieno įtakai, pragmatizmui ir prisitaikėliškumui.
„Plechavičių palikuonių vardu iš visos širdies dėkoju visiems, įgalinusiems pastatyti šį paminklą brolių atminimui. Ypatinga padėka – generolui leitenantui ponui Arvydui Pociui, tik jo iniciatyvos ir didelių pastangų dėka tai tapo įmanoma. Dėkui poniai Genoveitai Gricienei, aktyviai dirbančiai dėl Plechavičių palikimo išsaugojimo. Dėkui visiems Lietuvos kariams, karininkams už jų asmenines aukas šio paminklo finansavimui“, – kalbėjo gausiai į iškilmes susirinkusios Plechavičių giminės atstovas.
Dalyvavo nemažai mažeikiškių
Palangoje surengtose iškilmėse mūsų rajonui atstovavo Savivaldybės vicemerė Živilė Undraitienė, Lietuvos šaulių sąjungos Telšių apskrities Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės Mažeikių šaulių 1-os kuopos šauliai, Generolo Povilo Plechavičiaus atminties išsaugojimo fondo nariai, kiti mažeikiškiai.
Šventėje pasirodė Gen. P. Plechavičiaus karių sąjungos Vilniaus rinktinės ansamblis, Žemaitijos Šaulių 8-osios rinktinės orkestras, Palangos kultūros ir jaunimo centro Jūros šaulių vyrų choras. Aikštėje šalia paminklo buvo surengta ginklų paroda. Jų ekspoziciją demonstravo Lietuvos šaulių sąjungos Vakarų (Jūros) šaulių 3-iosios rinktinės šauliai.
Audronė MALŪKIENĖ