Konteineris ŽALIOSIOS ATLIEKOS. Lyg ir neturėtų kilti klausimų, ką į jį galima dėti, dar kiek smulkesnėmis raidėmis ant konteinerio šono paaiškinta detaliau. Jis pastatytas žmonių patogumui atsikratyti žalienomis. Atrodo, viskas aišku ir paprasta. O kad taip būtų…
Aurelija SERVIENĖ
Žalienų konteineryje – buitinės atliekos
Vis dar atsiranda tokių, kuriems ir į įspėjančius užrašus, ir į kažkieno darbą nusispjauti: į žaliųjų atliekų konteinerį, kuris pastatytas ties Rambyno g. Telšiuose, kažkas antradienio vakare ar trečiadienį iš ryto suvertė buitines atliekas, plastiko pakuotes. Ko gero, ant tų atliekų kitas, nepamatęs ar nepagalvojęs, užmes glėbį žalienų… Kažkas turės papildomo nemalonaus darbo.
Atėję įsitikinti pranešimu greta konteinerio sutikto praeivio paklausėme, kaip vadinti taip pasielgusį žmogų? Sulaukėme konkretaus atsakymo: „Toks žmogus yra KIAULĖ.“
Kodėl mes vis dar negalime įprasti prie elementarios tvarkos? Kas ir kodėl blokuoja tokių įgūdžių susiformavimą? Ar šeimose ir ugdymo įstaigose tvarkingumo įgūdžiams formuoti skiriame laiko?
Priminimas
Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) dar kartą primena, ką galima ir ko negalima dėti į žalienoms skirtą konteinerį.
Į žaliųjų atliekų konteinerį galima mesti:
- susmulkintas šakas;
- augalų lapus;
- nupjautą žolę;
- velėną;
- ravėjas;
- vaisių ir daržovių liekanas;
- pjuvenas;
- kavos ir arbatos tirščius.
Į žaliųjų atliekų konteinerį draudžiama mesti:
- mėsos atliekas;
- žuvies atliekas;
- riebalus;
- kaulus;
- virtas daržoves;
- plastiko atliekas;
- stiklo atliekas;
- šunų ir kačių fekalijas;
- skerdienos atliekas;
- sauskelnes;
- akmenis ir žemes;
- kitas komunalines atliekas.
Ką sako specialistai?
TRATC-o atliekų tvarkymo specialistė-kontrolierė Telšiuose Rasa Varpučianskienė „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo, jog miesto žmonių įpročiai rūšiuojant žalienas eina geryn. Nors taip buvo ne visada. Prieš keletą metų, kai tik atsirado žalienų konteineriai, žmonės į juos metė, ką sugalvojo, maišais tempdavo buitines atliekas. Dėl to buvo net priimtas spendimas žalienų konteinerius išvežti iš miesto, tiesiog kitaip nebebuvo įmanoma suvaldyti situacijos. Tačiau šiais metais grąžinus juos į vietą viskas pasikeitė, galbūt žmonės pasimokė ar sąmoningai pradėjo rūšiuoti.
Pasak R. Varpučianskienės, žaliosios atliekos iš konteinerių išvežamos į Gaudikaičių kaime esančią atliekų surinkimo aikštelę, ten jos apdorojamos, vartomos, malamos ir gaunamas iš jų kompostas, kuris iškeliauja į rajono seniūnijas, parkus, darželius…
Pasidomėjome, kokia situacija pas kaimynus Plungėje. TRATC-o Plungės specialistas, atsakingas už atliekų tvarkymą, tvirtino, jog Plungės rajono savivaldybėje į žalienų konteinerius žmonės atliekas meta tvarkingai, kitos rūšies atliekų pasitaiko retai. Problema išlikusi tik tokia, kad individualių namų gyventojai į žalienoms skirtus konteinerius sukrato karštus pelenus, dėl to kartais sudega konteineriai.
Jaunimas mokomas atsakingai rūšiuoti
Telšių „Kranto“ progimnazijoje nemažai kalbama su jaunimu apie atliekų rūšiavimą. Progimnazijos mokytoja Jolanta Bružienė „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo, ką nuveikė su pirmokais dėl šiukšlių rūšiavimo: „Kalbėdami apie šiukšlių rūšiavimą į pagalbą pasitelkėme vyresniuosius draugus penktokus – Kristijoną ir Keviną. Jie 1c klasės mokiniams pravedė dviejų pamokų ciklą „Stop šiukšlėms!“. Pirmokai dar kartą pasikartojo, kaip ir kodėl reikia tinkamai rūšiuoti šiukšles, sužinojo, kiek laiko yra įvairios atliekos, atliko kūrybinę užduotį, žinias pasitikrino žaisdami „Kahoot“ žaidimą. Surinkę šiukšles ant Zakso kalno vaikai įsitikino, kad su įvairiomis pakuotėmis ir buitinėmis atliekomis žmonės dar elgiasi neatsakingai. Pirmokams užsiėmimai patiko, jie žadėjo tinkamai rūšiuoti šiukšles ir paskatinti tai daryti savo draugus.“
Įpročius būtina ugdyti nuo mažens
Telšių lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Giedrė Jachimovič pasakojo, jog švietimo įstaigoje į ugdymo procesą įtraukta įvairiausių edukacinių praktikų, skatinančių sveiką gyvenseną ir aplinkosaugą. Direktorės nuomone, atliekų rūšiavimo bei kitus įpročius būtina ugdyti nuo mažens, nes vaikai juos lengviau perima. Lopšelio-darželio ugdytiniai mokosi rūšiuoti atliekas per žaidimą, pasakojimą, edukacines veiklas, nes tai vaikams palieka ypač didelį įspūdį. Pedagogai į savo planus yra įtraukę „savaitės temų“, kai vaikams pasakojama apie sveiką mitybą, ekologiją, gamtą, augaliukus, organizuojami įvairūs užsiėmimai apie ekologiją, tvarumą, rūšiavimą. Visi vaikai labai noriai rūšiuoja – plastiką, popierių.
„Kelis kartus per metus „nykštukiečių“ bendruomenę kviečiame atnešti pasenusią elektronikos techniką, renkame netinkamas naudoti baterijas į specialųjį konteinerį – taip bandome prisidėti prie aplinkosaugos. Lopšelis-darželis „Nykštukas“ šįmet įsitraukė į aplinkos tausojimo projektus „Mes rūšiuojam“, „Žaliasis taškas“, – pasakojo G. Jachimovič ir pasidalijo japonų patarle: „Švaru ne ten, kur tvarkoma, švaru ten, kur nešiukšlinama.“
Tai palaukit dar menesiuką ,kai kameros bus tik muliažines. Jeigu pas žmogų intelekto nerasta ?.