
Telšių rajone veikiantys bendruomenių medicinos punktai – būtinybė ar jau pasenęs veiklos būdas? Statistika rodo, kad medicinos punktų paslaugomis besinaudojančių pacientų akivaizdžiai mažėja, kai kuriose vietovėse per metus esą nesulaukta nė vieno apsilankymo, tačiau kalbinami gyventojai nenori atsisveikinti su savo kaimo punktu, jiems taip saugiau, jei prireiks pagalbos, bus „po ranka“.
Giedra AKAVICKIENĖ
Populiariausias – Lieplaukės punktas
Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC) priklauso net 18 medicinos punktų. Tai Baltininkų, Buožėnų, Degaičių, Eigirdžių, Kaunatavos, Lauko Sodos, Lieplaukės, Nerimdaičių, Ryškėnų, Ubiškės, Vembūtų, Mitkaičių, Gadūnavo, Gedrimų bendruomenių; taip pat po reorganizacijos prijungti punktai, buvę VšĮ Varnių PSPC – Pavandenės ir Janapolės bendruomenių medicinos punktai; po reorganizacijos prijungti buvę VšĮ Luokės PSPC Upynos ir Viekšnalių bendruomenių medicinos punktai.
Medicinos punktų bendrosios praktikos slaugytojai gyventojams suteikia įvairias paslaugas, pavyzdžiui, vizitai į pacientų namus, sveikatos būklės įvertinimas, lašelinės infuzijos, injekcija į raumenis, kraujo paėmimas tyrimams, skiepai, chirurginės procedūros, žaizdų tvarkymas ir panašiai. Nepriklausomai, ar bus tęsiama veikla medicinos punkte, visos šios paslaugos bus ir toliau užtikrinamos.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimo ir šių paslaugų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo tvirtinimo“ pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros įstaiga privalo užtikrinti paslaugas prie įstaigos prirašytiems pacientams. Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro duomenimis, paslaugų, teikiamų kaimo vietovėse, poreikis pasireiškia labai įvairiai. 2023 metais daugiausiai pacientų apsilankė Lieplaukės medicinos punkte – net 89. Nerimdaičių medicinos punkte pernai aptarnauti 64 pacientai, Mitkaičių – 36, Ubiškės – 28, Viekšnalių – 26, Kaunatavos – 17, Eigirdžių – 15, Degaičių, Ryškėnų ir Baltininkų – po 8, Lauko Sodos – 7, Gadūnavo – 5.
Reikia pažymėti, kad praėjusiais metais Vembūtų, Buožėnų ir Gedrimų medicinos punktai nesulaukė nė vieno kliento ir bendrosios praktikos slaugytojos neatliko nė vieno medicininio veiksmo! Kaip paaiškino Telšių rajono PSPC direktorė, paslaugos teikiamos namuose to reikalaujantiems pacientams ir punkto veikla nebeteko prasmės.

Per mėnesį visų medicinos punktų darbuotojų (slaugytojų ir valytojų) atlyginimams išleidžiama 4 196 eurai. Daugelio punktų bendrosios praktikos slaugytojos dirba tik 0,1 etato. Lieplaukės – 0,25 etato, Degaičių – 0,2, Viekšnalių – 0,5. Ta pati slaugytoja paprastai aptarnauja kelis punktus, vieną – iš ryto iki pietų, kitą – po pietų iki vakaro.
2023 metais medicinos punktų sąnaudos sudarė 53 183 eurus. Į šią sumą įėjo atlyginimai ir patalpų išlaikymas.
„Vertinant išlaidas ir suteiktų paslaugų skaičių, medicinos punktų veikla yra netikslinga“, – tokią nuomonę gegužės 29 dieną Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegijos posėdyje išsakė Telšių rajono PSPC direktorė Laima Jurytė-Zakarauskienė.
Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centras teikia paslaugas visame rajone į namus pacientams, kuriems reikia medicinos darbuotojo paslaugų, todėl, L. Jurytės-Zakarauskienės teigimu, medicinos punktų veikla yra perteklinė ir neorientuota į pacientus. Šiuo metu būtų tikslinga išlaidas, tenkančias patalpoms išlaikyti, orientuoti į paslaugų teikimą namuose. Tad, atsisakius punktų, pacientai nenukentėtų, dabar dirbantys darbuotojai yra pajėgūs užtikrinti paslaugas į namus ir medicinos punktą lankantiems pacientams.
Gyventojai sureagavo jautriai
„Telšių ŽINIŲ“ feisbuko paskyroje klausėme skaitytojų nuomonės, ar reikalingi medicinos punktai kaimuose? Į žinią, kad planuojama uždaryti medicinos punktus, žmonės sureagavo jautriai.
Vitalija rašė, kad kaime būtinas medicinos punktas, jau ir taip baigiamas sunaikinti kaimas. Jadvyga mąsto panašiai: „Panaikino vidurinę ir uždarė paštą, nieko kaimui nebereikia, tegu visai miršta.“
Rasuolė, Aušra, Sondra, Artūras, Adelė ir kiti pritarė, kad kaimuose būtina palikti veikiančius medicinos punktus.
Virtualiai ir gyvai kalbinti kaimų gyventojai planuojamą reformą vertina skeptiškai. Žmonės baiminasi, kad, valdžiai taupant pinigus, jie gali būti nuskriausti.
Meras: „Negalima vertinti pinigais žmogaus sveikatos“
Norėdami išsklaidyti nežinomybę kreipėmės į Telšių rajono savivaldybės merą Tomą Katkų, prašydami pakomentuoti, ar kaimuose esantys medicinos punktai, jo nuomone, nuostolingi, ar reikia juos uždaryti…
„Labai svarbu, jog sveikatos priežiūros paslaugos būtų kuo arčiau žmogaus. Todėl viešoji įstaiga Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centras nuo 2021 m. rajone teikia ambulatorines slaugos paslaugas namuose (per 2023 m. buvo suteiktos 26 463 tokios paslaugos). Paslaugų teikimo komandą sudaro bendrosios praktikos slaugytojas, slaugytojo padėjėjas ir kineziterapeutas. Artimiausiu metu komandą papildys ir ergoterapeutas. Kadangi minėtos paslaugos suteikiamos pacientų namuose – žmonės jomis yra patenkinti. O ir patogesnės, ypač senyvo amžiaus asmenims, kadangi nereikia vykti iki medicinos punkto – komanda atvyksta tiesiai į namus“, – kalbėjo rajono vadovas.
Į medicinos punktus pacientai dažniausiai ateina susileisti vaistų, pasimatuoti kraujo spaudimo ar paprasčiausiai pasikalbėti, pasikonsultuoti su ten dirbančiu medicinos personalu. Mero T. Katkaus teigimu, tokias pat paslaugas gyventojai gali gauti ir į namus atvykus ambulatorinių slaugos paslaugų teikimo komandai.
Kaip pastebėjo T. Katkus, pastarųjų metų tendencijos rodo, jog medicinos punktuose aptarnaujamų gyventojų skaičius mažėja, o ambulatorinėmis slaugos paslaugomis namuose naudojasi vis daugiau pacientų. Kad vis daugiau žmonių renkasi patogesnes ir kur kas platesnio spektro ambulatorines slaugos paslaugas namuose: pagal gydytojo paskyrimą atliekamos injekcijos, lašinės prijungimas, priežiūra ir lašinė infuzija kateteriu, kraujo, šlapimo ir kt. paėmimas laboratoriniams tyrimams, daroma elektrokardiograma, atliekama žaizdų priežiūra, pragulų profilaktika ir priežiūra, maudymas ar pagalba išsimaudyti pacientui, keičiamos sauskelnės, teikiamos kineziterapeuto ir kt. paslaugos.
„Namuose teikiamos ambulatorinės slaugos paslaugos yra arčiau žmonių. Pacientams nebereikia vykti į medicinos punktus, ieškoti, kas juos nuveš, parveš, kas palydės ir panašiai. Visos paslaugos atvyksta tiesiai į gyventojų namus, net ir nuo seniūnijų centrų nutolusiose vietovėse. Todėl Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegijoje buvo keliamas medicinos punktuose teikiamų paslaugų efektyvumo klausimas ir Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vadovei pavesta aptarti su kaimo seniūnijų (kuriose turime medicinos punktus) bendruomenėmis, koks būdas jiems priimtiniausias: gauti sveikatos priežiūros paslaugas namuose ar vis dėlto medicinos punktuose. Jei žmonės pasakys, jog vis dar reikalingi medicinos punktai, jie ir liks“, – teigė meras.
Pabaigoje meras T. Katkus pabrėžė, jog negalima vertinti pinigais žmogaus sveikatos. Svarbiausia yra užtikrinti sveikatos paslaugų prieinamumą, kad gyventojai efektyviai ir laiku gautų visą reikalingą pagalbą.
Sveikatos apsaugos ministerijos informacija
Rengiantis sveikatos priežiūros tinklo reformai, numatoma, kad lėšas gydymo įstaigoms planuojama perskirstyti taip, kad pagrindines ir dažniausiai pasitaikančias sveikatos problemas, sprendžiamas ambulatoriškai ar dienos paslaugomis, gyventojai turėtų galimybę rinktis ir gauti savo savivaldybės teritorijoje. Tokiu būdu bus įgyvendintas vienas pagrindinių tikslų – užtikrinti, kad pacientai gautų kokybiškas ir lengvai prieinamas paslaugas arčiausiai savo gyvenamosios vietos.
Telšių rajono PSPC informacija
Telšių rajono PSPC direktorė L. Jurytė-Zakarauskienė teigė, kad gyventojams svarbu pateikti aiškią informaciją, jų nerimas suprantamas ir gerbtinas: „Svarbu paminėti ir tai, kad punkto uždarymas suprantamas kaip „netekimas“ tiek metų svarbaus objekto. Bet mes turime įvertinti tai, kad bendruomenė yra senstanti ir yra vis daugiau asmenų, kuriems sunku ateiti iki punkto. Jis paprastai yra kaimo ar miestelio centre, o turime nepamiršti ir atokiau gyvenančių pacientų. Į punktus ateina dažniausiai tie, kurie gyvena netoli. Mes privalome kurti sistemą, kad pasiektume skausmo paliestą asmenį, kuris neateina iki punkto. Yra kuriama sistema, kuri sudarys sąlygas greičiau ir kuo atokesnėje vietovėje pasiekti pacientą.
Lygiai taip pat svarbios yra mediko rankos, kad jos būtų nukreiptos į pagalbą pacientams, o ne į rūpinimąsi pastatais.
Šiandien svarbu ne lėšos, o kuo greitesnis patekimas pas pacientus – kuo daugiau turėsime automobilių ir medikų, tuo greičiau juos pasieksime. Sistema pareikalaus dar daugiau išlaidų, bet ji padės suteikti maksimalų rūpestį pacientu.
Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro pacientai gaus visas jiems reikalingas paslaugas, ir mes neapsiribosime vien slaugos paslaugomis namuose, bet teiksime paslaugas visiems įstaigos pacientams – atvyksime į namus.
Suprantu, kad gyventojai yra pripratę prie mediko iš savo gyvenvietės, bet dėl amžiaus jau daugelis jų nebedirba, atvyksta kiti – iš miesto ar kitos gyvenamosios vietos. Todėl informuojame, kad visi galintys dirbti medikai, gyvenantys kaime, jame ir liks – teiks paslaugas. O ten, kur nėra vietinio mediko, atvyks mobili komanda, kaip ir yra dabar. Na, o jei atsiras jaunų slaugytojų, gyvenančių kaimo vietovėje, būtinai priimsime dirbti.“
Telšių rajono PSPC direktorė akcentavo, kad prieš priimant sprendimus planuojama susitikti su visų medicinos punktų bendruomenėmis: „Kartu turime įvertinti tai, kad paslaugų pobūdis keičiasi ir bendruomenėse nėra tiek pacientų, galinčių atvykti į medicinos punktą, kad būtų užtikrintas slaugytojo darbo krūvis, nes dauguma pacientų reikalauja paslaugų į namus. Pagal poreikį didiname paslaugų apimtį. Šiuo metu jau planuojame pirkti naujus automobilius, ieškoma naujų darbuotojų. Planuose – įsigyti mobilią ambulatoriją, kurioje tikimės teikti ir skubias odontologijos paslaugas.
Džiaugiuosi, kad Telšiuose buvome pirmieji, pradėję teikti paslaugas į namus, todėl sisteminis požiūris ir įgyta patirtis mus skatina pokyčiams, kurie turi būti nukreipti tik į sveikatos sistemos plėtojimą pagal šios dienos pacientų poreikius.“