Gyventojus neaiškumai dėl šilumos punktų priežiūros bei mokesčių už bendrojo naudojimo patalpas lydi ir Naujaisiais metais. Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi du telšiškiai: vienas jų išsakė savo nuomonę dėl SĮ Telšių butų ūkio taikomo šilumos punktų atkuriamojo tarifo, o kitas domėjosi, kodėl ta pati Savivaldybės įmonė visus mokesčius (už bendrojo naudojimo patalpų elektrą, šildymą, tą pačią šilumos punkto priežiūrą ir t. t.) apskaičiuoja pagal kiekvieno buto plotą. Apie tai kalbėjomės su SĮ Telšių butų ūkio direktoriumi Artūru Liauzginu.
Gyventojai įtaria permokantys
„Telšių ŽINIŲ“ redakcija sulaukė skaitytojo laiško: „Sveiki, esu nuolatinis Jūsų laikraščio skaitytojas. Gruodžio 6 d. „Telšių ŽINIOSE“ perskaitęs straipsnį „Šilumos punktų priežiūra: bėgo nuo vilko, pataikė ant meškos“, norėčiau išsakyti ir savo nuomonę, nes teko dirbti energetikos srityje.
Ponas K. Anglickas ne visai teisus sakydamas, mokestyje yra ir kaupiamasis mokestis. SĮ Telšių butų ūkis mūsų namui šitą mokestį išskaido ir jis sąskaitoje yra įvardijamas šitaip: šilumos sistemų priežiūra 0,182 Lt už 1 kv. m ir šilumos punktų atkuriamasis tarifas 0,073 Lt už 1 kv. m. Vienam kvadratiniam metrui išeina 0,255 Lt.
Taigi šitas atkuriamasis tarifas nėra kaupiamasis mokestis remontui, nes kaupiamasis mokestis būtų konkrečiam namui sutaupyti pinigai, kuriuos galėtų gyventojai panaudoti ir kitoms reikmėms.
Kai reikėjo pasirinkti šilumos sistemų prižiūrėtoją, mūsų namo gyventojai labai vangiai šitame procese dalyvavo ir pasilikome prie Telšių butų ūkio, kadangi jis administruoja mūsų namą. Nors paskui, kai pradėjome nagrinėti, kas tai per „kaupiamasis mokestis“, supratome, kad realiai permokame… Mūsų daugiabutis namas yra 2 300 kv. m. Taigi į mėnesį mes sumokame „kaupiamojo mokesčio“, kuris į mūsų sąskaitą nepakliūna, 167,9 Lt. Per metus 2 014,8 Lt, o per 10 metų 20 148 Lt. Tai beveik naujo šilumos punkto įrengimo kaina… Užtat už šį mokestį, jeigu kas suges šilumos punkte, mums taisys dykai… Imtų juokas, bet iš tikro nejuokinga…
Pasirodo, mieste yra 3 įmonės, kurios atlieka tą pačią paslaugą. Bet jokios reklamos arba kur nors paskelbta net nesame matę… Būtų įdomu sužinoti, gal kitos įmonės šitą paslaugą teikia padoresnėmis sąlygomis..?“
Gyventojai gali pasirinkti – kaupti ar ne
„Gal Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Anglickas ir pavadino šį mokestį kaupiamuoju, bet jis pas mus vadinasi „šilumos punktų atkuriamuoju tarifu“, – „Telšių ŽINIOMS“ skaitytojo laišką komentavo SĮ Telšių butų ūkio direktorius A. Liauzginas, – kaip jį bepavadintum – esmės nekeičia. Tie 0,06 Lt už 1 kv. m (0,073 Lt už 1 kv. m su PVM, – red.) skirti tam pačiam reikalui – sukaupti pinigus remonto darbams, įrenginių keitimui ir pan., jei atsitiktų kokia nelaimė, avarija ar gedimas šilumos punkte.“ Pasak SĮ Telšių butų ūkio direktoriaus, buvo nuspręsta iš šilumos punktų atkuriamojo tarifo surinktus pinigus dėti „į bendrą katilą“, nes, pavyzdžiui, jeigu atsitiktų nelaimė mažesnio namo šilumos punkte, jo gyventojams būtų sudėtingiau sukaupti remontui reikalingą sumą. „Prieš 15 metų įrengti šilumos punktai jau pradeda griūti, – kalbėjo A. Liauzginas. – Vien šiuo metu turime apie 6 gedimus. Reikia pakeisti siurblius, valdymo pavaras, valdiklius ir pan. Pavyzdžiui, vieno siurblio kaina – apie 2 000 Lt, o jei namas didesnis – reikalingi didesnio galingumo siurbliai, kurie gali kainuoti ir 5 000 Lt.“
Anot SĮ Telšių butų ūkio direktoriaus, anksčiau, kada šilumos punktų priežiūrą vykdė UAB „Litesko“, taip pat buvo panašus mokestis į dabartinį šilumos punktų atkuriamąjį tarifą. Tačiau jo gyventojai nematė, mat šis buvo įskaičiuotas į bendrą šilumos kainą. „Tas liteskininkų mokestis buvo ženkliai didesnis negu mūsų siūlomas (0,06 Lt už 1 kv. m, – red.), – teigė A. Liauzginas. – Kita vertus, kada su gyventojais pasirašinėjome sutartis, jiems siūlėme pasirinkti: arba kaupti po tuos 0,06 Lt už 1 kv. m, arba ne. Antruoju atveju, įvykus avarijai, gedimui, jie už atliktus darbus turės susimokėti iš karto visą sumą.“ Direktorius patikino, kad jeigu dauguma namo gyventojų nenori mokėti atkuriamojo tarifo – visada gali jo atsisakyti. Tokiu atveju sutartyje bus įrašyta, kad Savivaldybės įmonė už gedimo ar avarijos pasekmes šilumos punkte nėra atsakinga.
Už tą patį duonos kepalą – skirtinga kaina
Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją atėjusi gyventoja kreipėsi kitu klausimu. Moteris teigė nesuprantanti, kodėl visi mokesčiai už bendrojo naudojimo patalpas (laiptinės, rūsio elektra, šilumos punktų priežiūra, mokesčiai už kiemo valymą, šilumos cirkuliaciją, eksploataciniai mokesčiai ir pan.) kiekvienam buto savininkui apskaičiuojami pagal jo buto kvadratūrą. „Dabar išeina taip, kad už tą patį „duonos kepalą“ 3 kambarių butas, pavyzdžiui, moka 5 Lt, 2 kambarių butas – 3 Lt, o vieno kambario – 1 Lt, – gūžčiojo pečiais telšiškė. – Taigi nesvarbu, kokio dydžio bute tu gyveni, laiptinėje nuo to šalčiau ar tamsiau nepasidaro…“ Anot moters, teisingiausias būdas būtų visus mokesčius už bendrojo naudojimo patalpas skaičiuoti pagal gyventojų skaičių arba kiekvienam butui taikyti vienodus mokesčius.
„Tokia praktika, jog visi mokesčiai skaičiuojami pagal buto plotą, jau yra seniai, – komentavo telšiškės pastebėjimą SĮ Telšių butų ūkio direktorius A. Liauzginas. – Praktiškai niekur nėra, kad būtų skaičiuojama nuo žmogaus. Kad ir už tas pačias atliekas. Sutinku, kad nelogiška skaičiuoti nuo turto vieneto, nes visada penki žmonės prigamina šiukšlių daugiau nei vienas. Tačiau kada gyventojas gali deklaruoti savo gyvenamąją vietą bet kur – labai sunku sugaudyti, kiek iš tikrųjų tame bute gyvena žmonių. Todėl ir buvo prisirišta prie kvadrato apskaičiuojant šiuos mokesčius.“ Pašnekovo teigimu, Savivaldybės įmonė jokio dviračio neišrado – apskaičiuodama šiuos mokesčius, remiasi galiojančiais teisės aktais, kaip antai, Civiliniu kodeksu ir 2010 m. Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu „Dėl butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administravimo nuostatų bei daugiabučių namų bendrosios nuosavybės administravimo darbų sąrašo patvirtinimo“.