VšĮ „Soneima“ ir Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija vykdo projektą „Socialinės rizikos ir socialinę atskirtį patiriančių asmenų integracija į darbo rinką Telšių rajone“, finansuojamą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.
Gavus Europos Sąjungos paramą, atsirado galimybė neįgaliuosius ir vyresnio amžiaus žmones išmokyti įvairių dalykų. Projekto dalyviams teikiamos socialinės, motyvacijos skatinimo, buitinių įgūdžių, psichologo konsultacijos, vedami kompiuterinio raštingumo, kineziterapijos, šilkografijos ir meno dirbinių, floristikos ir dokumentų tvarkymo užsiėmimai (kiekvienas projekto dalyvis gali pasirinkti savo nuožiūra).
Projektu siekiama, kad neįgalieji integruotųsi į darbo rinką.
Kvalifikuoti specialistai
VšĮ „Soneima“ su projekto dalyviais dirba kvalifikuoti specialistai. Už individualius įsidarbinimo planus ir komunikacinius įgūdžius, reikalingus darbui įsigyti, yra atsakingas socialinis darbuotojas Egidijus Klumbys. Masažo kineziterapijos žinių ir praktinės patirties suteikia kineziterapeutė Vaida Juškienė. Floristikos, meno dirbinių ir šilkografijos mokymus veda meno darbų vadovė Marija Vaičiulytė.
Kineziterapija
Pasak V. Juškienės, kineziterapija – labai sunki sritis, ypač jei žmogus neturi medicinos žinių, todėl per mokymus numatytas planas orientuotas susipažinti su teorinėmis ir praktinėmis klasikinio masažo ir kineziterapijos žiniomis.
„Pas mane mokytis turėtų žmonės, turintys medicininį išsilavinimą arba planuojantys toliau tęsti masažo studijas, nes po šių mokymų negalės gydyti žmonių. Gautas žinias galėtų pritaikyti visi, kam darbe gali būti reikalingos medicinos žinios, pvz., sporto klubų padėjėjai, aktyvių laisvalaikių rengėjai, žmonės, planuojantys slaugyti ar slaugantys senyvo amžiaus asmenis, ir pan. Galbūt kai kuriems tai būtų paskata tęsti studijas masažisto profesijai įgyti“, – pasakojo V. Juškienė.
Iki projekto pabaigos (2012 m. kovo mėn.) kineziterapeutė turi paruošti 10 žmonių. Kursų laikas – 622 valandos, kasdien su projekto dalyviais ji dirba po 4 val. „Manau, kad masažisto specialybė labai tinkama negalią turintiems žmonėms, nes tai toks darbas, kai gali planuoti savo darbo laiką ir krūvį“, – kalbėjo moteris.
Sudaromi individualūs planai
E. Klumbys, dirbdamas su neįgaliaisiais, pastebi, kad daugeliui trūksta įsidarbinimo motyvacijos, darbinės patirties, taip pat pasitikėjimo savo galimybėmis. „Aš bendrauju su kiekvienu projekto dalyviu, sudarinėju jiems individualius įsidarbinimo planus. Pirmiausia nustatau įsidarbinimo motyvaciją, įvertinu aktyvumą ieškant darbo ir tada aptariame darbo neradimo priežastis“, – tikino specialistas. Kiekvienam projekto dalyviui Egidijus taip pat suteikia komunikacinių įgūdžių, reikalingų darbui įsigyti. Per užsiėmimus aptariami projekto dalyvio komunikaciniai gebėjimai ir atitinkamai pagal poreikį suteikiama papildomų žinių, reikalingų pokalbiui su galimu darbdaviu.
Floristikos, meno dirbinių, šilkografijos mokymai
Šalia kineziterapijos, kompiuterinio raštingumo, dokumentų tvarkymo siūloma rinktis floristikos arba meno dirbinių, šilkografijos mokymus, kuriuos veda Marija Vaičiulytė. Pasak jos, populiarumo daugiau sulaukia floristikos mokymai, mat žmonės įsitikinę, kad ši specialybė yra paklausesnė darbo rinkoje. Meno darbų, šilkografijos užsiėmimus labiau mėgsta moterys, tačiau į juos noriai ateina ir vyrai. Iš viso mokymus lanko 14 žmonių.
„Žmonės, dalyvaujantys projekto veiklose, labai skirtingi ir išsilavinimu, ir darbine patirtimi, ir gebėjimu įsitraukti į mokymus grupėje. Per mokymus kai kurie projekto dalyviai atranda gebėjimų, leidžiančių dirbti visai jiems naujoje srityje. Todėl kiekvienam stengiamės suteikti žinių, parinkti darbus pagal individualius gebėjimus“, – kalbėjo M. Vaičiulytė.
Nemokami kursai
Iš viso dalyvauti projekte jau panoro 80 žmonių. Pasak projekto vykdytojų, neformalūs mokymai, konsultacijos ir vežiojimas į veiklas ir iš jų žmonėms suteikiamas nemokamai. Neįgalieji arba žmonės, vyresni nei 50 metų (bet ne pensinio amžiaus), gali atvykti į įstaigą ir registruotis į kursus bet kurią darbo dieną. Išklausę kursus, jie gauna pažymėjimus, kad įgijo papildomų tam tikros srities žinių ir įgūdžių.
Tuo kineziterapija ir žavi, jog suteikia galimybę žmonėms vėl pasijausti judriais, sveikais.. Kiek pažįstu tokių, kuriems kineziterapeutai padėjo pamatyti naujas gyvenimo spalvas, su savo tikėjimu, kad pacientas pasveiks.. https://alfasteps.com/paslaugos/kineziterapija/