Gegužės 8 d. įvyks visuotinis UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ (TRATC) akcininkų susirinkimas, kurio metu planuojama patvirtinti 1 tonos atliekų sutvarkymo kainos savivaldybėms nustatymo metodiką bei 1 tonos atliekų sutvarkymo Jėrubaičių sąvartyne kainą, kitaip tariant, nustatyti naują „vartų mokestį“.
Naujovių numatoma ir rūšiuojant atliekas. Telšių rajono savivaldybės taryba patvirtino biologiškai skaidžių atliekų šalinimo Jėrubaičių sąvartyne mažinimo 2013–2015 m. priemonių planą, pagal kurį 1 000 individualių namų gyventojams planuojama išdalinti 120–140 l talpos žaliųjų atliekų konteinerių. Pagal minėtą priemonių planą taip pat numatoma prie miesto antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių pastatyti 35 trijų ir penkių kub. m talpos „laivelio“ tipo metalinius konteinerius bei 12 tokio pat tipo konteinerių numatytose teritorijose prie miesto kapinių. Siūloma patvirtinti skaidresnį „vartų mokestį“
Telšių rajono savivaldybės taryba įgaliojo Savivaldybės administracijos direktorių Saulių Urboną visuotiniame UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ akcininkų susirinkime balsuoti „už“ TRATC 2012 m. finansinės atskaitomybės tvirtinimą, 2012 m. pelno (nuostolių) paskirstymo bei dėl 1 t atliekų sutvarkymo kainos savivaldybėms nustatymo metodikos ir 1 t atliekų sutvarkymo Jėrubaičių sąvartyne kainos („vartų mokesčio“) patvirtinimą.
„Vadinamasis „vartų mokestis“, manau, yra sveikintinas dalykas, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Savivaldybės administracijos direktorius S. Urbonas, – iki šiol to nebuvo. Buvo nustatyta tik 1 t atliekų sutvarkymo kaina. Todėl trūko aiškumo.“ Pasak S. Urbono, dabar 1 t atliekų sutvarkymo mokestis taps skaidresnis, nes jį sudarys dvi dalys: „vartų mokesčio“ (sąvartyno administravimo, atliekų tvarkymo kaštai padalinami iš viso atvežamų atliekų į Jėrubaičių sąvartyną kiekio) bei vežėjų sutartyse numatytos 1 t atvežimo į Jėrubaičių sąvartyną kainos. Taigi, kiekviena savivaldybė už 1 t atliekų sutvarkymą nuo šiol mokės skirtingai.
Solidarumo principas seniai pažeistas
Kur dingo tiek laiko „puoselėtas“ solidarumo tarp visų keturių – Plungės, Mažeikių, Telšių ir Rietavo – savivaldybių principas? „Šis principas pažeistas seniai, – kalbėjo S. Urbonas. – Mano nuomone, solidarumo principas neturėtų atsispindėti rinkliavoje: na, kodėl Telšių gyventojas turi mokėti už Rietavo gyventojus? Šis „vartų mokestis“ bus teisingas ir tuo atžvilgiu, kad kiekviena savivaldybė mokės tik už tas atliekas, kurios pateko iš jos teritorijos.“ S. Urbonas sakė, kad anksčiau 1 t atliekų sutvarkymo kaina buvo skirtinga – pavyzdžiui, Rietave mažesnė nei Telšiuose ar Plungėje. „Solidarumas pasibaigė tada, kada Telšių rajono gyventojai už 1 t atliekų sutvarkymą pradėjo mokėti daugiau nei Rietavo, – pasakojo Savivaldybės administracijos direktorius, – ar rietaviškių atliekos kuo nors skiriasi nuo telšiškių? Kodėl jos pigesnės? Aš tikrai nemanau, kad rinkliavos dydis visose savivaldybėse turi būti vienodas – ji turi būti tokia, kokios reikia. Ar ją didinti, ar mažinti, turėtų spręsti kiekviena savivaldybė individualiai.“
Siekiama mažinti žalienų, patenkančių į sąvartyną, kiekį
Telšių rajono savivaldybės taryba praėjusiame posėdyje patvirtino biologiškai skaidžių atliekų šalinimo Jėrubaičių sąvartyne mažinimo 2013–2015 m. priemonių planą. „Esmė yra ta, kad kuo mažiau atvešime atliekų į sąvartyną – tuo mažiau už jas mokėsime, – tvirtino pašnekovas. – Artimiausiu metu planuojame pirkti žaliųjų atliekų konteinerių, kuriuos išdalinsime daliai gyventojų. Manoma, kad tai leis sumažinti į Jėrubaičių sąvartyną patenkančių atliekų kiekį.“
Ko gero, šiandien viena didžiausių problemų – į mišrių atliekų konteinerius patenkančios žalienos. Suspindus pavasarinei saulei, daugelis gyventojų ėmėsi švarinti aplinkos. Dėl šiukšlių viskas aišku, tačiau kur gyventojams dėti žalienas? Juolab kad ir baudos dedantiesiems pastarąsias į konteinerius yra ganėtinai nemažos: nuo įspėjimo iki 2 000 Lt.
„Taip, kol kas ši problema yra didelė, – „Telšių ŽINIOMS“ pripažino Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėjas Raimondas Račkauskas. – Taryba patvirtino priemonių planą ir artimiausiu laiku bus pradėti pirkti konteineriai, kurie šią problemą, tikimės, padės išspręsti.“ R. Račkausko teigimu, per keletą metų planuojama nupirkti 1 000 vnt. 120–140 l talpos konteinerių ir juos išdalinti privačių namų gyventojams. Pagal minėtą priemonių planą taip pat numatoma prie miesto antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių pastatyti 35 vnt. 3 ir 5 kub. m talpos „laivelio“ tipo metalinių konteinerių bei 12 tokio pat tipo konteinerių numatytose teritorijose prie miesto kapinių.
„Iki šiol, kol nebuvo konteinerių, mes neturėjome moralinės teisės bausti žmogaus už ne ten išmestas atliekas, tačiau kada ši infrastruktūra bus sutvarkyta – į tai imsime žiūrėti griežčiau, – kalbėjo R. Račkauskas. – Didžiausia problema, kur dėti žalienas, yra daugiabučių namų gyventojams. Individualių namų savininkai jas gali kompostuoti, o šie – ne. Bet žalienas krauti į mišrių atliekų konteinerius… ne išeitis. Tokias atliekas mes galime išvežti į Gaudikaičių antrinių žaliavų surinkimo aikštelę, kuri yra vos už 2 km nuo Telšių. Tačiau jeigu mes žalienas sukrauname į buitinius konteinerius – jos vežamos į už 30 km esantį Jėrubaičių sąvartyną! Koks kaštų skirtumas!“ Pašnekovas ragino daugiabučių namų gyventojus, tvarkantis aplinką, žalienas stengtis labiau sudėti į atskiras krūvas ir nemesti jų į mišrių atliekų konteinerius. Esą, prasidėjus pavasarinėms talkoms, SĮ Telšių butų ūkis šias žalienas išveš į Gaudikaičių sąvartyną.
Individualių namų savininkams – 4 konteineriai
Artimiausiu metu TRATC ketina pasirašyti trišalę sutartį su Pakuočių tvarkymo organizacija ir „Žaliuoju tašku“, pagal kurią individualių namų gyventojams bus nemokamai išdalinta konteinerių antrinėms žaliavoms rūšiuoti. Taigi, be jau turimo konteinerio buitinėms atliekoms, pagal Tarybos patvirtintą priemonių planą individualių namų savininkai dar gaus vieną žaliųjų atliekų konteinerį ir dar du pagal trišalę sutartį antrinėms žaliavoms rūšiuoti. Kitaip tariant, Jūsų namų kiemuose greitai turėtų atsirasti 4 konteineriai.
Didinti rinkliavą – seniai subrendęs sprendimas
Šį mėnesį įvyksiančiame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje ketinama pateikti ir sprendimo projektą dėl rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą didinimo. Anot S. Urbono, kad išgyventų TRATC, rinkliavą numatoma siūlyti didinti apie 20 proc. Sprendimas esąs subrendęs, nes dabartinės rinkliavos dydis buvo patvirtintas dar 2007 m. Per 6-erius metus daug kas pasikeitė: indeksuotos vežėjų kainos, brango kuras, elektra ir t. t.
Ketinama apmokestinti sodų sklypų su pastatais savininkus
Ruošiama ir Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatų korekcija, kuri taip pat artimiausiu metu turėtų pasiekti mūsų rajono politikų darbo stalą. Pasak Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyr. specialistės Kristinos Jankauskienės, pagrindiniai pakitimai yra numatyti dėl kai kurių lengvatų skyrimo. Vienas iš prie naujų nuostatų dirbančios darbo grupės siūlymų yra apmokestinti ir tą nekilnojamąjį turtą, kuriame niekas negyvena. „Anksčiau buto ar namo savininkas, pateikęs visus reikiamus dokumentus, įrodančius, jog jis tame būste negyveno, buvo visiškai atleidžiamas nuo rinkliavos mokesčio, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo K. Jankauskienė, – dabar siūloma tokių būstų savininkus apmokestinti 30 proc. rinkliavos dydžiu.“ Kita naujovė – mokėtojai nuo rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą galės būti atleidžiami, jeigu būstas buvo remontuojamas. Tai taip pat turės būti įrodoma tam tikromis pažymomis. Naujojoje nuostatų redakcijoje taip pat siūloma 50 proc. rinkliavos dydžiu apmokestinti visus sodininkų bendrijose esančių sklypų su pastatais savininkus.