
Praėjusią savaitę surengtame Telšių rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos posėdyje diskutuota apie pernai viešojoje įstaigoje Telšių apskrities verslo inkubatoriuje atliktą veiklos auditą. Aibė kontrolierių nustatytų pažeidimų privertė atvipti net Savivaldybės administracijos direktoriaus žandikaulį: įstaiga nevykdė nuomos sutarčių kontrolės, veikė nepasitvirtinusi visų privalomų tvarkų, iš įstaigos lėšų pylėsi degalus ir automobiliu naudojosi kaip norėjo, važiavo kur norėjo ir pan. Kontrolieriai pripažino, jog VšĮ Telšių apskrities verslo inkubatoriuje lėšos buvo naudojamos ne tik neefektyviai, nerezultatyviai, bet ir netoleruotinai.
Antanas NEKRAŠIUS
Įstaigos veikla nerezultatyvi, neatitiko jai iškeltų tikslų
Kontrolės ir audito tarnybos pateiktoje VšĮ Telšių apskrities verslo inkubatoriaus veiklos audito ataskaitoje (audituotas laikotarpis – 2020 m., o auditą atliko Savivaldybės kontrolierė Laima Sadauskienė) konstatuojama, jog įstaigos veikla buvo nerezultatyvi, neatitiko jai iškeltų tikslų. Įstaigai minėtu laikotarpiu vadovavo dabar jau buvusi inkubatoriaus direktorė Jolanta Norvaišienė.
Apžvelgsime pagrindines kontrolierių ataskaitoje išsakytas pastabas.
Pirma, nuo 2017 m. įstaiga veikė neturėdama veiklos strategijos, o nuo 2016 m. veikė neturėdama ir veiklos plano. Antra, Verslo inkubatoriaus funkcija buvo vykdyta netinkamai – smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) subjektai priimti nepareikalavus visų reikalingų dokumentų, SVV subjektų veiklos neanalizuotos – nevertinti veiklos rezultatai, nevykdyta stebėsena.
Anot kontrolierių, Telšių apskrities verslo inkubatorius nemažai metų neperžiūrėjo teikiamų paslaugų įkainių, įstaiga nevykdė nuomos sutarčių kontrolės, nevykdė sutartinių įsipareigojimų dėl nuompinigių mokėjimo nustatytu laiku ir delspinigių skaičiavimo. Nuomininkai kai kurias patalpas nuomojosi be sutartinių įsipareigojimų. Taip pat nebuvo vykdoma skolininkų kontrolė, nesiimta priemonių esant beviltiškų skolų požymiams, skolų nenuvertino ir nepripažino beviltiškomis. Patalpų nuomos mokesčio bendra įsiskolinimo suma 2020 m. gruodžio 31 d. sudarė 7 126,61 Eur.
Įstaiga neatitiko LR viešųjų įstaigų įstatymo reikalavimų – neturėjo reglamentuotų visų privalomų tvarkų, nepaskyrė asmenų, atsakingų už reprezentacinių lėšų panaudojimą ir nurašymą, nepildė reprezentacinių lėšų nurašymo aktų, neturėjo patvirtintos automobilio degalų suvartojimo normos, neparengė transporto naudojimo tvarkos aprašo, nepildė kelionės lapų, todėl nebuvo aišku, kokiais tikslais naudotasi automobiliu.
Įstaigos interneto svetainėje nebuvo viešinama teisės aktais nustatyta informacija: įstatai, planavimo dokumentai, neskelbiami duomenys apie viešosios įstaigos veiklos tikslus, planus, rodiklius, teikiamų paslaugų kainas / įkainius, viešuosius pirkimus, nepateiktos biudžeto išlaidų sąmatos vykdymo, finansinės būklės, veiklos ataskaitos.
Įvertino lėšų panaudojimą
Kontrolės ir audito tarnybos pateiktoje ataskaitoje teigiama, kad VšĮ Telšių apskrities verslo inkubatoriaus buhalterinės apskaitos srityje nebuvo užtikrinta vidaus kontrolė. Įstaiga nesivadovavo LR labdaros ir paramos įstatymo nuostatomis: gautą paramą apskaitė ne atskiroje banko sąskaitoje, o toje pačioje sąskaitoje kaip ir lėšas, gautas už parduotas prekes ar suteiktas paslaugas.
Atliekant auditą įstaigos direktorė kontrolieriams nepateikė organizacinės dokumentų tvarkymo, paskirstymo ir kontrolės tvarkos, buhalterinei apskaitai ir kontrolei reikalingų dokumentų gavimo, vizavimo, perdavimo apskaitą tvarkantiems darbuotojams, ūkinių operacijų atlikimo ir jų įforminimo tvarkos, finansų kontrolės taisyklių. Dėl šių priežasčių auditą atlikusi L. Sadauskienė išvadose negalėjo patvirtinti, kad Telšių apskrities verslo inkubatoriaus apskaitos duomenys ir finansinės ataskaitos buvo tikslūs ir atspindėjo teisingą būklę.
Taip pat audito išvadose rašoma, jog viešoji įstaiga nevykdė ir neužtikrino vidaus kontrolės procedūrų, susijusių su kasos operacijomis. Įstaigoje grynųjų pinigų operacijos ir jų apskaita buvo vykdoma nesilaikant LR Vyriausybės nutarimu patvirtintų Kasos darbo organizavimo ir kasos operacijų atlikimo taisyklių. Audito metu nebuvo pateikta atsakingo asmens už išmokėtus jam pinigus atsiskaitymo tvarka ir terminai, visiškos materialinės atsakomybės sutartis su įstaigos direktore, tvarkančia, priimančia ir išduodančia grynuosius pinigus.
Pasak kontrolierių, organizuojant viešuosius pirkimus Telšių apskrities verslo inkubatoriuje nesivadovauta teisės aktais: nebuvo patvirtintos supaprastintų viešųjų pirkimų taisyklės, komisijos darbo reglamentas. Be to, audito metu nebuvo pateikti rašytiniai pavedimai atliktų pirkimų, nustatyta, kad nekaupti ir nesaugoti visų pirkimų procedūrų vykdymą patvirtinantys dokumentai. Įstaiga nerengė mažos vertės pirkimo pažymų, nepildė mažos vertės pirkimo registravimo žurnalo, neviešino laimėjusių dalyvių pasiūlymų ir sudarytų pirkimo sutarčių, kurias privaloma paviešinti Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos priemonėmis. Neteikė Viešųjų pirkimų tarnybai visų per kalendorinius metus atliktų pirkimų ataskaitos, nepasitvirtino viešųjų pirkimų plano.
Viešųjų pirkimų komisijos pirmininkė ir nariai nepasirašė nešališkumo deklaracijos ir konfidencialumo pasižadėjimo.
Įstaigoje nebuvo patvirtinta ir darbo užmokesčio apmokėjimo tvarka, valdymo struktūra, pareigybių sąrašas, nenustatytas etatų skaičius.
Galiausiai audito išvadose teigiama, jog Telšių apskrities verslo inkubatoriuje audituojamu laikotarpiu nebuvo užtikrinamas veiklos ekonomiškumas ir efektyvumas. Įstaigos veikla – nuostolinga, o veiklos efektyvumo rodikliai rodė, kad uždirbtų pajamų nepakanka įstaigos iškeltiems tikslams įgyvendinti. Esą rodiklių reikšmės rodo neefektyvų turto valdymą.
Kontrolierių nuomone, viešosios įstaigos finansavimo panaudojimas buvo ne tik neefektyvus ir nerezultatyvus, bet ir netoleruotinas. „Todėl būtina įvertinti egzistavimo tikslingumą ir numatyti galimybę viešąją įstaigą pertvarkyti į biudžetinę įstaigą“, – teigiama audito išvadose.
R. Raginskienė: „Visos rekomendacijos jau yra įgyvendintos“
Praėjusią savaitę svarstant Kontrolės ir audito tarnybos pateiktas audito išvadas Telšių rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkė Jolanta Rupeikienė informavo, kad į posėdį buvo kviesta ir audituojamu laikotarpiu Verslo inkubatoriui vadovavusi J. Norvaišienė. Tačiau buvusi direktorė nepasirodė. Tad žodį suteikė naujajai viešosios įstaigos vadovei – Redai Raginskienei.
„Inkubatoriuje stipriai padirbėjome, ir kalbant apie audito išvadas – visos jose išdėstytos rekomendacijos šiandien jau yra įgyvendintos, – Antikorupcijos komisijos nariams aiškino R. Raginskienė. – Parengėme naują vidaus kontrolės tvarkos aprašą, įgyvendintos rekomendacijos dėl inkubatoriaus visuotinio dalininkų susirinkimo, paruošėme įstaigos strategiją, pasitvirtinome tvarkas ir kt.“
Anot naujosios Telšių apskrities verslo inkubatorius direktorės, išspręstas ir skolų klausimas. Beviltiškomis pripažintos bankrutavusių įmonių skolos (keturios skolos, bendra suma 5 361 Eur), iš vienos bendrovės, kuri skolinga 1 393 Eur, buvo paimtos prekės, trys patalpas nuomojančios įmonės turimas skolas moka dalimis, o kitų trijų skolos (879 Eur) išieškomos per antstolius ar teismo tvarka. Esą naujų skolininkų įstaiga neturi.
„Taip pat pradėjome avansu imti mokestį už paslaugas, pasitvirtinome skolų išieškojimo ir kontrolės tvarkas, reguliariai vykdome skolų ir sąskaitų patikras, siunčiame priminimus įmonėms ir pan., – dėstė vadovė. – Šiandien Telšių apskrities verslo inkubatoriaus patalpas yra išsinuomojusios 36 įmonės plius turime 18 virtualaus biuro nuomotojų.“
R. Raginskienė prasitarė, kad artimiausiu metu ketina Telšių rajono savivaldybės tarybos nariams pristatyti Verslo inkubatoriaus strateginį planą ir pakalbėti apie galimybę pakeisti įstaigos pavadinimą, kadangi inkubuojamų jaunų įmonių skaičius nėra didelis – iki 5 metų senumo įmonės sudaro tik 63 proc.
Atvipęs direktoriaus žandikaulis ir suteiktas šansas
„Tokios netvarkos kaip Verslo inkubatoriuje aš dar nebuvau matęs, – Antikorupcijos komisijos posėdžio metu šiurpo Tarybos narys Algirdas Bacevičius. – Klausimas, ar iš viso mums tas Verslo inkubatorius yra reikalingas? Savivaldybė kasmet skiria po 40 tūkst. Eur jam išlaikyti. Negi verslą inkubuojanti įmonė negali pati savęs išlaikyti?! Patalpų nuoma galėtų užsiimti Savivaldybės įmonė Telšių butų ūkis arba Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyrius. Ar reikia tam atskiros įstaigos, kuri per metus rajono biudžetui kainuoja 40 tūkst. Eur?“
Paskaitęs audito išvadas sunkiai žodžius rinko ir Antikorupcijos komisijos narys Stanislovas Čekanauskas: „Bjauriai… elgtasi tarsi savo darže. Nei nuostatų, nei strategijos, su automobiliu kur norėjo, ten važiavo… Pritariu Algirdui (A. Bacevičiui, – red.) – įstaiga turėtų pati išsilaikyti. Turi patalpas, kurias nuomoja. Ir jeigu neišsilaiko – kam ji mums tokia reikalinga?“ Bet čia pat Tarybos narys pridūrė, jog nereikėtų priimti skubių sprendimų, o stebėti, kokie bus Telšių apskrities verslo inkubatoriaus rezultatai pradėjus dirbti naujai vadovei.
„Teisingai buvo pastebėta – šiandien situacija įstaigoje ženkliai pasitaisė, – teigė posėdyje Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Tomas Katkus. – Kai gavau Kontrolės ir audito tarnybos išvadas, tai žandikaulis tikrai labai žemai nusileido. Sunku buvo suvokti, kad tokie dalykai gali būti daromi mūsų įstaigoje. Bet turime audito išvadas, o jose nustatyti visi neatitikimai ir trūkumai šiandien yra ištaisyti. Reikia duoti šiek tiek laiko įsidirbti naujajai direktorei, leisti jai pristatyti Tarybos nariams įstaigos strategiją. Pokyčių tikrai turėtų būti. Toks Verslo inkubatorius, mano nuomone, Telšiams yra reikalingas, tik galbūt kitu pavadinimu. Naujoms įmonėms reikia ne tik išsinuomoti patalpas, bet ir teisinės pagalbos, pagalbos vykdant projektus ir pan.“
Telšių rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkė J. Rupeikienė pabrėžė, jog komisija šiandien neišreikalaus to, ko nebuvo išreikalauta iš buvusios Telšių apskrities verslo inkubatoriaus vadovės J. Norvaišienės: „Mūsų komisijos uždavinys yra atkreipti dėmesį į tai, kas yra blogai ir kad visa tai spręstųsi. Nauja vadovė, kaip matome, taiso padėtį. Reikia toliau stebėti situaciją, bet ne tik Verslo inkubatoriuje. Taip pat reikėtų pasižiūrėti, ar efektyviai vykdo veiklą ir kitos Savivaldybei priklausančios įmonės bei įstaigos.“
Susipažinę su Kontrolės ir audito tarnybos pateiktomis Telšių apskrities verslo inkubatoriaus veiklos audito išvadomis Antikorupcijos komisijos nariai bendru sutarimu nutarė apsiriboti svarstymu.
O tai ankstesnės isinkubuotos direktores- nebaudziamos? Išėjo šunims sieko pjauti ir tiek žinių…
Socialdemokratai valdo…