Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) vasario pradžioje visuomenei pristatė atlikto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2021“ rezultatus. Tyrimo duomenimis, pernai sumažėjo gyventojų, pateisinančių kyšio davimą. Taip pat perpus sumažėjo įmonių vadovų, vertinančių korupciją kaip labai rimtą problemą plėtojant verslą Lietuvoje. Nors pusė mūsų šalies gyventojų ir beveik trys ketvirtadaliai įmonių vadovų žino, kur galima kreiptis norint pranešti apie korupciją, tik vienas iš penkių gyventojų ir vienas iš keturių įmonių vadovų nurodė, kad tai darytų.
Savo ruožtu LR vidaus reikalų ministerija parengė rekomendacijas, kaip savivaldybių taryboms efektyviau kovoti su korupcijos apraiškomis. Apie tai, kokios korupcijos rizikos pastebimos Telšių rajone bei kaip su jomis kovojama, klausėme Telšių rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkės Jolantos Rupeikienės.
Antanas NEKRAŠIUS
Tarp Lietuvos gyventojams aktualių problemų korupcija užima ketvirtąją vietą
Tyrimą „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2021“ atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ 2021 metų rugsėjo–lapkričio mėnesiais. Iš viso buvo apklausti 1 005 Lietuvos gyventojai, 503 verslo įmonių vadovai, 697 valstybės tarnautojai.
Tyrimo duomenimis, per pastaruosius 12 mėnesių kyšį nurodė davę 10 proc. gyventojų, 5 proc. verslo įmonių vadovų ir 2 proc. valstybės tarnautojų. Lyginant su 2020 m., situacija reikšmingai nepasikeitė. Tarp Lietuvos gyventojams aktualių problemų korupcija užima ketvirtąją vietą po mažų atlyginimų, kylančių kainų ir sveikatos apsaugos problemų. Kaip labai rimtą problemą korupciją nurodė kas trečias mūsų šalies gyventojas. Tačiau net perpus sumažėjo įmonių vadovų (2021 m. – 7 proc.), teigiančių, kad korupcija yra labai rimta problema vykdant veiklą Lietuvoje.
Sveikatos apsaugos sektorius išlieka sritimi, kurioje gyventojai dažniausiai susiduria su kyšio prievartavimo ir davimo rizika, taip pat pastaraisiais metais buvo stebimas korupcinės patirties didėjimas. 2021 m. gyventojų ir įmonių vadovų nuomone, labiausiai korumpuotos institucijos yra gydymo įstaigos, teismai, Seimas, savivaldybės, partijos. Valstybės tarnautojų vertinimu, į korumpuočiausių institucijų penketuką patenka ir žiniasklaida, ji įvertinta prasčiau nei partijos – žiniasklaidos vertinimas prastėja antrus metus iš eilės.
Sisteminė korupcija vertinama kaip pagrindinė korupcijos forma Lietuvoje visose tikslinėse grupėse. Nepotizmas, politinių partijų narių protegavimas, sprendimų priėmimo vilkinimas ir palankių įstatymų, naudingų atskiroms grupėms, priėmimas nurodomi kaip aktualiausios korupcijos formos.
Tik kas septintas tarnautojas pranešė apie korupciją
Per metus 6 proc. sumažėjo gyventojų, teigiančių, kad kyšis padeda spręsti problemas, tačiau jų dalis išlieka gana didelė (65 proc.). Antikorupcinis potencialas vis dar yra vienas pagrindinių iššūkių.
Tai rodo ir pasiryžusi apie korupciją pranešti visuomenės dalis. Nors pusė gyventojų ir beveik trys ketvirtadaliai įmonių vadovų žino, kur galima kreiptis, norint pranešti apie korupciją, tik vienas iš penkių gyventojų ir vienas iš keturių įmonių vadovų nurodė, kad tai darytų.
Dauguma valstybės tarnautojų žino, kur galėtų pranešti apie korupciją (84 proc.), o realus antikorupcinis potencialas suprastėjo: kaip ir 2020 m., apie korupciją praneštų kas antras tarnautojas, bet tarp su korupcija susidūrusių apie tai teigė pranešęs vienas iš septynių valstybės tarnautojų (2020 m. apie tai pranešęs teigė vienas iš penkių).
Kaip pagrindinės priežastys nepranešti apie korupciją 2021 m. išliko baimė nukentėti, netikėjimas, kad asmenys bus nuteisti, įsitikinimas, kad visi žino apie korupciją, bet nepraneša, arba žinių trūkumas atpažinti korupciją.
J. Rupeikienė: „Žmonių nuomone, pažintys yra galingiausia valiuta“
Kokia situacija Telšių rajone? Ar Telšiai kuo išsiskiria nuo Lietuvoje užfiksuotų tendencijų? Telšių rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkės J. Rupeikienės teigimu, mūsų rajone situacija yra panaši kaip ir kitose panašaus dydžio savivaldybėse. O savivaldybės dydis, anot pirmininkės, yra labai svarbu, nes mažesnėse savivaldybėse dauguma vieni kitus pažįsta ir, žmonių nuomone, pažintys yra galingiausia valiuta.
Į klausimą, kokiose srityse korupcijos rizika mūsų rajone yra didžiausia bei kaip su ja kovoti, J. Rupeikienė atsakė, jog labiausiai korupcijos rizika kyla Telšių rajono savivaldybės vykdomų viešųjų pirkimų, teikiamų socialinių paslaugų, Savivaldybei priklausančio turto valdymo bei Savivaldybei priklausančių įstaigų valdymo srityse. „Norint kovoti su korupcijos apraiškomis reikia siekti skaidraus valdymo atliekant auditus, kontroliuojant įstaigų veiklą, keliant įstaigų valdybų nariams aiškius uždavinius, reikalaujant atsiskaitymo ir atsakomybės, – „Telšių ŽINIOMS“ sakė Antikorupcijos komisijos pirmininkė. – Viešumas yra pati geriausia prevencijos priemonė. Antikorupcijos komisija artimiausiu metu teiks Administracijos direktoriui rekomendacijas dėl viešųjų pirkimų.“
Administracija turėtų įsteigti etatą darbui su korupcija
Praėjusią savaitę LR vidaus reikalų ministerija, bendradarbiaudama su STT, Lietuvos savivaldybių asociacija ir Vyriausybės atstovų įstaiga, parengė rekomendacijas, kaip savivaldybių taryboms efektyviau kovoti su korupcijos apraiškomis.
Savivaldybių taryboms rekomenduojama nustatyti antikorupcijos komisijų posėdžių periodiškumą, pareigą rengti metinius veiklos planus, o veiklos ataskaitas pateikti svarstyti savivaldybės tarybai.
Siekiant užtikrinti viešumo ir skaidrumo principą, siūloma į antikorupcijos komisijos posėdžius kviesti savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos atstovus, suinteresuotus savivaldybės gyventojus, nevyriausybinių organizacijų ir kitus savivaldybės teritorijoje veikiančių juridinių asmenų atstovus.
Be kita ko, antikorupcijos komisija turėtų analizuoti ir vertinti savivaldybės administracijos, įstaigų, kurių savininkė yra savivaldybė, bei savivaldybės valdomų įmonių viešuosius pirkimus, taip pat dalyvauti atliekant teisės aktų projektų antikorupcinį vertinimą ir rengiant savivaldybės korupcijos prevencijos programą bei veiksmų planą.
Šios rekomendacijos, anot J. Rupeikienės, aktualios ir Telšių rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijai. „Dabar Antikorupcijos komisija renkasi, kai gaunamas skundas ir kai atliekami tyrimai. Į posėdžius kviečiami visi su tiriama medžiaga susiję asmenys, kontrolės ir audito atstovai. Antikorupcijos komisijos ataskaita kiekvienais metais yra teikiama tvirtinti Savivaldybės tarybai. Mūsų posėdžiai mūsų Savivaldybėje yra filmuojami ir yra vieši, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė komisijos pirmininkė. – Manau, kad Antikorupcijos komisija turi dalyvauti atliekant teisės aktų projektų antikorupcinį vertinimą ir rengiant Savivaldybės korupcijos prevencijos programą bei veiksmų planą. Kiek žinau, Plungės rajono savivaldybė sausio mėnesį pasitvirtino Savivaldybės struktūrą ir įtraukė į Savivaldybės administraciją papildomą etatą darbui su korupcija. Tas turi būti padaryta ir pas mus.“
Jolanta Rupeikienė Antikorupcijos komisijoje ne kažką nuveikė…
Kad Telšiuose pradėtų kovoti su korupcija, turi duoti kyšį