
Rajono gimnazijoms iškilo reali grėsmė, nes Vyriausybės patvirtintame Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos parengtame mokyklų tinklo pertvarkos plane numatytos griežtos taisyklės. Numatoma nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. gimnazijoje neleisti komplektuoti III gimnazijos klasės, jei joje mokysis mažiau nei 21 mokinys, o nuo 2025 m. rugsėjo 1 d. tai palies ir IV klasės mokinius. Tokiu atveju III kl., o 2025 m. IV kl. mokiniai turės įgyti vidurinį išsilavinimą kitoje gimnazijoje. Varniškiai, matydami grėsmę savo bendruomenei, būtent Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos tėvų taryba ir aktyvūs tėveliai, kreipėsi į Telšių rajono savivaldybės tarybą, merą ir Seimo narius, kad būtų panaikintas toks Vyriausybės nutarimas, kuriame yra numatytas būtent 21 vaiko skaičius klasėje.
Meida GAIŽAUSKAITĖ
Tėvų komitetas nenori, kad būtų „sugriauta“ mokykla
„Mums yra labai svarbus išlikimo klausimas. Kadangi Vyriausybė nustatė tvarką, kad jeigu mokyklos 11 ir 12 klasėje yra mažiau nei 21 moksleivis, automatiškai tokia klasė iš mokyklos perkeliama kitur. Nebūtinai į Telšius, galbūt privati mokykla atidarytų filialą Varnių gimnazijoje. Klasė gali tapti privati ir mokama, nes įstatymai tai leidžia. Šioje vietoje mes matome didelę riziką: jeigu būtų iškeliamos 11 ir 12 klasės į Telšius, tuomet labai susilpnėtų mokykla. Tokia mokykla taptų nebepatraukli Varnių bendruomenės tėvams. Jei klases perkels į Telšius, tai mūsų vaikai turės važinėti į Telšius ir mokykliniame autobuse praleis apie 2 valandas ryte ir tiek pat vakare. Vaikui taip nebeliks asmeninio gyvenimo. Gyventojai, kurie turi vaikų ar planuoja turėti, nebeplanuos savo ateities Varniuose. Šis Vyriausybės nutarimas iš dalies griauna bendruomenes. Jį įgyvendinus Varniuose būtų griaunama infrastruktūra, skirta oriam žmonių gyvenimui. Tokiu atveju daugelis žmonių nebesirinks gyvenimo Varniuose. Jei Varnių gimnazijoje nesusidaro 21 moksleivio klasės komplektas, iškart nebelieka gimnazijos statuso, toliau mažės žmonių, tai taps nebepatrauklu verslui ir bus sugriauta Varnių bendruomenė“, – kalbėjo Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos tėvų komiteto narys A. Bajorūnas.
Varnių bendruomenė raštu kreipėsi į Telšių rajono savivaldybės merą, Tarybą, Seimo narius
„Varnių bendruomenė raštu kreipėsi į Telšių rajono savivaldybės merą ir Tarybą. Panašaus turinio raštą planuojame siųsti LR Seimo nariams, Prezidentui. Mes siekiame, kad Savivaldybės taryba kreiptųsi į Vyriausybę. O ji svarstytų tai ir pateiktų atsakymą. Tada žinosime, kokia yra vykdoma jų politika… Tikimės, jog taip blogai nėra. Mes mero ir Tarybos palaikymą tikrai jaučiame. Meras pažadėjo šį klausimą perduoti ministrui. Sulaukėme didelio palaikymo iš Valentino Bukausko, Valentino Mazuronio ir Rimantės Šalaševičiūtės, bet mes suprantame, kad vien šito negana. Suprantame, kad būtų pakeistas Vyriausybės nutarimas, reikės įkalbinti labai daug žmonių, būtent Seimo narių, todėl šiuo metu bandome vystyti tokius pokalbius. Kalbėjome ir su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos keletu narių. Planuojame ir su Plungės, ir su Šilalės Seimo nariais pakalbėti. Tikrai planuojame bendrauti su visais, kad jie suprastų problemos esmę, nes tokia politika bloga ne vien mokyklų atžvilgiu, bet ir vietos bendruomenių išlikimo klausimu. Tikrai ne vienas rajonas susiduria su tokia problema, bet sisteminio sprendimo nėra. Jei paliekamas 21 mokinio skaičius klasėje, pvz., Varniuose mes šiais metais surinksime tokį skaičių, o jeigu ateinančiais metais nebesurinksime, kas tada? Nebeturėsime gimnazijos? Mūsų gimnazija tikrai turi neblogų pasiekimų, pvz., Varnių gimnazija yra viena efektyviausiai išnaudojančių patalpas mokyklų, mokinių pasiekimais, taip pat kai kuriose srityse galime su Telšių Žemaitės gimnazija varžytis, kai kuriose olimpiadose aplenkiame ir visas Telšių gimnazijas. Tai iškyla klausimas, kodėl gerai veikianti mokykla, kuri turi pakankamą mokinių skaičių, kad gyvybingai funkcionuotų, kad būtų konkurencinga su Telšių miesto mokyklomis, turėtų būti uždaryta arba sunaikinta?“ – dėstė A. Bajorūnas.

Vyriausybės nutarimas nėra sąžiningas
„Vyriausybės nutarimas yra labai nesąžiningas ir dar kitais atvejais. Pvz., tautinės mažumos gali turėti 12 mokinių klasėje ir yra visiškai finansuojamos, o miestų, nutolusių nuo regionų centrų, mokyklos negali turėti tiek mažai mokinių. Kitas pavyzdys: jeigu rajono centre mokykla neturi 21 mokinio klasėje, ji vis tiek gali egzistuoti, o jeigu jau mokykla Varniuose ir turi tik 19 vaikų – dvylikta klasė ten turi būti panaikinta. Labai stipriai diskriminuojama. Jeigu taip jau pradedame dėlioti strategiškai žingsnius į priekį, mums atrodo, jog tai yra nutolusių bendruomenių nuo rajono centrų naikinimas. Tikimės, kad tai nėra kryptinga veikla, o tiesiog nesusipratimas arba nesuvokimas reikalo esmės. Negalima griauti to, kas veikia. Kaip tik reikia ieškoti būdų, kaip dar pastiprinti. Mums tai kainuoja daug pastangų ir laiko, mes, tėveliai, susirenkame, diskutuojame, rašome, sukuriame raštą, skambiname. Tai kiekvieną dieną atima daug laiko ir nervų. Ir dar nuolat esame nežinioje. Ką Varnių bendruomenė padarė Lietuvai blogo, kad mus turėtų šitaip nubausti? Mes norime, kad Varnių bendruomenė turėtų sąlygas klestėti. Tai yra normalus demokratinėje valstybėje piliečių noras“, – teigė A. Bajorūnas.
Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas atvykti į Varnius nesiruošia
„Pats švietimo, mokslo ir sporto ministras nesiteikia su Varnių bendruomene susitikti. Mūsų bendruomenei tai kaip „spjūvis į veidą“. Aš nežinau, ar Lietuva yra daugiamilijoninė valstybė, ar mūsų yra tiek, kad ministras negalėtų bendruomenės išklausyti, juk mes renkame valdžios atstovus, ministerija yra išlaikoma iš mokesčių mokėtojų pinigų, mes, varniškiai, taip pat mokame mokesčius. Pats principas yra, jog mes kalbame, kad turime rimtą problemą, o jos net nenori išgirsti. Tokiu savo elgesiu ministras siekia, jog mes nuleistume rankas…“ – Telšių „ŽINIOMS“ sakė A. Bajorūnas.
Vietinė valdžia tarsis su ministru
Tiek Seimo narys Valentinas Bukauskas, tiek Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog palaiko bendruomenes ir siekia, kad būtų išsaugotos kaimo gimnazijos, ne tik Telšių r. Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazija, bet ir Telšių r. Tryškių Lazdynų Pelėdos bei Telšių r. Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos. Taip pat kad planuoja vizitą pas švietimo, mokslo ir sporto ministrą.
„Jau anksčiau šiuo klausimu raštu kreipiausi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją ir Lietuvos savivaldybių asociaciją. Taip pat kviečiame ministrą atvykti į Telšius. Šiuo metu deriname vizito datą“, – tvirtino Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atsakymas
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Nomeda Barauskienė Telšių „ŽINIOMS“ nurodė, jog ministerija iš Varnių bendruomenės ir Telšių rajono savivaldybės rašto dėl Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos nėra gavusi ir ministras artimiausiu metu neplanuoja apsilankyti Varniuose.
„Šioje gimnazijoje situacija nebloga: II gimnazijos klasėje mokosi 24 mokiniai, I gimnazijos klasėje – 27 mokiniai. Tik neaišku, kiek mokinių, įgijusių pagrindinį išsilavinimą, toliau mokysis pagal vidurinio ugdymo programą gimnazijoje. 2023 metų pabaigoje atnaujintose bendrojo ugdymo mokyklų tinklo kūrimo taisyklėse nuostata dėl mokinių skaičiaus III gimnazijos klasėje nesikeitė, ši nuostata buvo įtvirtinta dar 2021 m. gruodį: nuo 2024 m. rugsėjo III gimnazijos klasė gali būti sudaroma, jei joje mokysis ne mažiau kaip 21 mokinys. Tačiau yra nustatyti ir atvejai, kai III gimnazijos klasė gali būti sudaryta, jei joje bus bent 12 mokinių. Atnaujintose tinklo taisyklėse numatoma, kad ne mažiau kaip dvylikos mokinių išimtis gali būti taikoma ir skyriui, ko nebuvo numatyta ankstesnėje redakcijoje. Jeigu nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. į III gimnazijos klasę nesusirenka 21 mokinys, tai nereiškia, kad gimnazija turi būti uždaryta, reorganizuota ar prarasti gimnazijos statusą. Jeigu yra toks atvejis, kai reikiamas mokinių skaičius nesusirinks tik vienais metais, galima sudaryti mokiniams galimybę baigti mokslus nekeičiant fizinės mokymosi vietos bei mokantis su tais pačiais bendraklasiais ir mokytojais, bendradarbiaujant su kita mokykla, kurioje pakankamas mokinių skaičius viduriniame ugdyme, arba laikinai neformuoti vidurinio ugdymo klasės, organizuoti mokinių pavėžėjimą į kitas rajono gimnazijas. Jeigu yra rizika ne vienus metus nesurinkti reikiamo mokinių skaičiaus, galima steigti jungtinę gimnaziją – sujungus dvi ar daugiau gimnazijų. Tokiu būdu mokiniams bus sudaroma galimybė baigti mokslus nekeičiant fizinės mokymosi vietos ir mokslus baigti su tais pačiais bendraklasiais ir mokytojais. Kitas galimas sprendimas – įsteigti kitų gimnazijų vidurinio ugdymo skyrius, o jų vidaus struktūrą pertvarkyti į pagrindinę mokyklą. Abiem atvejais III gimnazijos ir IV gimnazijos klases galima sudaryti, jei yra bent po 12 mokinių. Tačiau svarbu pabrėžti – net jeigu leidžiama formuoti klases su mažiau mokinių, tokiai ugdymo įstaigai tampa sudėtinga užtikrinti dalykų pasirinkimą mokiniams, teikti reikalingą švietimo pagalbą. Kaip organizuoti mokinių ugdymą pagal vidurinio ugdymo programą, kai nėra 21 mokinio, bet yra bent 12 mokinių, sprendimus priima Savivaldybė. Mokyklų tinklo taisyklės numato įvairius variantus, kaip sudaryti sąlygas mokiniams vidurinį ugdymą baigti miesteliuose“, – pabrėžė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja.
„Jau anksčiau šiuo klausimu raštu kreipiausi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją ir Lietuvos savivaldybių asociaciją. Taip pat kviečiame ministrą atvykti į Telšius. Šiuo metu deriname vizito datą“, – tvirtino Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Nomeda Barauskienė Telšių „ŽINIOMS“ nurodė, jog ministerija iš Varnių bendruomenės ir Telšių rajono savivaldybės rašto dėl Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos nėra gavusi ir ministras artimiausiu metu neplanuoja apsilankyti Varniuose.
Kas meluoja?
Varniškiai turi puikią seimūnę R.Šalaševičiutę apgins,neprapulsit.