
Praėjusį ketvirtadienį, spalio 21-ąją, Telšiuose lankėsi Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ambasadorius Lietuvoje Robertas Stuartas Gilchristas. Diplomatas susitiko su mūsų rajono vadovais, apsilankė Telšių ješivoje, dalyvavo pagal JAV kino diplomatijos programą parengto dokumentinio filmo peržiūroje.
Ambasadorius „Telšių ŽINIOMS“ teigė, kad vizito metu bene labiausiai jį sužavėjo atnaujintas Telšių ješiboto pastatas.
„Dėl ješivos Telšiai taps žinomi ir vertinami ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje“, – neabejoja diplomatas.
Monika GIRDVAINĖ
Telšių ješivos unikalumas
Lankydamasis Telšiuose JAV ambasadorius Lietuvoje R. S. Gilchristas, JAV kultūros atašė Caitlin Nettleton ir ambasados viešųjų programų koordinatorė Greta Armonaitytė susipažino su Telšių ješivos ekspozicijos koncepcija. Svečiams buvo pristatytas neeilinis Žemaičių muziejaus „Alka“ eksponatas – I. Alperovičiaus sudaryta žydų Atminties knyga „Telšiai“, išleista Izraelyje 1984 m.
Knygoje pasakojama žydų istorija nuo įsikūrimo Telšiuose iki holokausto, Telšių ješivos istorija ir joje sukurta mokymo sistema. Taip pat pristatomos iškiliausios žydų bendruomenės asmenybės, pasakojama apie žydų gyvenimą mieste, jos likimą Antrojo pasaulinio karo metais.
„Alkos“ direktorės pavaduotoja muziejinei veiklai Ingrida Vaitiekienė informavo, kad, remiantis šioje knygoje aprašomais atsiminimais, kuriama nauja Žemaičių žydų istorijai skirta ekspozicija, kuri duris lankytojams turėtų atverti 2022 m.
Primename, kad 1940 m. ješivos pastatas Telšiuose buvo nacionalizuotas, 1941 m. mokykla persikėlė į Klivlando miestą JAV ir ten veikia iki šiol.
„Telšių ješiva yra labai svarbus objektas, tad jo istoriją būtina išsaugoti tiek judėjams, tiek ir lietuviams. Ješivos atnaujinimas – puikus būdas prisiminti tautinę mažumą, kuri gyveno Lietuvoje. Jūsų bendruomenė turi nuostabią vietą, traukos centrą, kur gali atvykti turistai, būti organizuojami renginiai. Manau, kad dėl ješivos Telšiai taps žinomi ir vertinami ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje“, – „Telšių ŽINIOMS“ komentavo R. S. Gilchristas.
Susitikimas Savivaldybėje
Vizito Telšių rajono savivaldybėje metu meras Kęstutis Gusarovas ir Administracijos direktorius Tomas Katkus su JAV ambasadoriumi diskutavo apie bendrą ekonominę situaciją Telšių regione. Taip pat aptarta esama situacija dėl COVID-19 pandemijos valdymo rajone, vakcinavimo procesai.
„Sergamumo situacija prieš kelias savaites jūsų mieste buvo labai prasta, dabar ji pagerėjo, tačiau negali žinoti, kada vėl viskas suprastės. Žinodamas, kokią įtaką vakcinos turi bendrai pandeminei situacijai, iš visos širdies noriu paraginti žmones dėl savęs, savo šeimų, bendruomenių pasiskiepyti“, – pažymėjo R. S. Gilchristas.
Filmo peržiūra
Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje vyko JAV kino diplomatijos programos „American Film Showcase“ kino seansas, kurio metu žiūrovams buvo rodoma amerikiečių režisierės Paulos Eiselt dokumentinė juosta „Iškvietimo kodas – 93 Queen“.
Filme pasakojama apie drąsų moterų poelgį, pakeitusį uždaroje žydų chasidų bendruomenėje vyraujančią radikalią patriarchalinę tvarką. Filmo herojės – atkaklios chasidės, Niujorke įkūrusios pirmąją moterų savanorių greitosios pagalbos organizaciją „Ezras Nashim“, kurios tikslas – teikti medicinos pagalbą chasidinį judaizmą išpažįstančioms moterims ir merginoms. Pagrindinė moteris telkusi veikėja Rachel Freier – chasidizmą išpažįstanti advokatė ir šešių vaikų motina, pasiryžusi sudrebinti ultraortodoksų žydų bendruomenės požiūrį į moterų teises.
Šiuo renginiu JAV ambasada Lietuvoje tęsia beveik metus trunkantį žmogaus teisėms ir pilietinei visuomenei stiprinti skirtą dokumentinių filmų turą, per kurį dešimties mažųjų šalies miestų gyventojai turės progą susipažinti su amerikietiška šių dienų aktualijų – verslumo, jaunimo problemų, mokslo, kultūros bei žmogaus teisių – perspektyva.
Diskusija apie vertybes
Po peržiūros susirinkusieji su JAV ambasados Lietuvoje atstovais aptarė filmą. Diskusijoje dalyvavo svečias Jasonas Nagourney, dirbęs chasidų bendruomenėje Brukline, o šiais mokslo metais jis, gavęs „Fulbrighto“ stipendiją, atvyko į vieną Kupiškio mokyklą dirbti anglų kalbos mokytojo padėjėju. Vyras, dalydamasis savo patirtimi, pastebėjo, kad filmas puikiai atspindi, kaip iš tiesų atrodo chasidų bendruomenė. Jo teigimu, per visą pasaulio istoriją chasidų bendruomenė ir apskritai žydų tauta kovoja ne vien už savo teises, bet tiesiog už tai, kad egzistuotų ir išliktų.
„Netgi man, amerikiečiui, šis filmas yra įdomus, įkvepiantis. Manau, labai svarbu kalbėti apie pilietinę visuomenę dėl to, kad tai atspindi mūsų bendras demokratines vertybes. Demokratija yra įstabi tuo, kad piliečiai nuolatos turi siekti naujų dalykų, dalyvauti demokratiniame procese ir stovėti už tai, kas jiems svarbu, kovoti už lygybę, už teisybę ir gerinti ryšį savo bendruomenėse“, – paklaustas apie dokumentinių filmų turo idėją sakė R. S. Gilchristas.
Kas Telšiuose iš draskė žydų kapinės. Sakysite, kad rusai išeidami.